Pusaudži un krīze
Šī brīža ekonomiskā situācija sāpīgi skar ne tikai pieaugušos – naudas pelnītājus, bet arī pusaudžus – pagaidām vēl tikai naudas patērētājus. Kā runāt ar pusaudzi un rīkoties situācijā, ja ģimenei nepieciešamas ierobežot izdevumus, tai skaitā arī jaunieša kabatas naudu? Ieteikumus pusaudžu vecākiem sniedz SVA garīgās veselības un atkarību profilakses speciālisti.

Naudas trūkums rada abpusēju neiecietību - vecāki pusaudzim pārmet, ka pārāk daudz tiek prasīts, pusaudzis - ka pārāk maz tiek dots. Kā sarunāties, lai pusaudzis jūsos ieklausītos un saprastu? Kā rast kompromisu vecāku un pusaugu bērnu starpā? Kā rīkoties, lai pusaudzis savu agresiju vai izmisumu necenstos nomākt, uzsākot dzert, smēķēt vai lietot narkotika?

Pirmkārt, vecākiem jāpatur prātā pusaudžu vecuma attīstības īpatnības. Šajā periodā (10-16 g.) bērnam ir bailes būt izstumtam, nesaprastam, nebūt tādam kā citi. Pusaudzim ir svarīgi būt „savējam". Lai socializētos savu vienaudžu sabiedrībā, viņam ir svarīgi tērpties noteikta stila apģērbā. Ļoti nozīmīga pusaudzim ir neatkarība, kā arī sajūta, ka viņa viedoklis tiek ņemts vērā un ar to rēķinās. Būt pusaudzim nav viegli - fizioloģiskie procesi šajā attīstības periodā padara viņus emocionāli jutīgus un iespaidojamus. Pusaudžos krājas spriedze, ar kuru viņi nav iemācījušies tikt galā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!