Košas, trokšņainas, ņirbošas un smieklīgas mantiņas. Saliekamas, mētājamas, uzvelkamas un braucamas rotaļlietas.
Pastaiga veikalā gar rotaļlietu plauktiem var radīt sajūtu pārsātinājumu. Bērniem tas, protams, netraucē - viņiem rotaļlietu veikals ir viens liels, interesants spēļu laukums. Taču vecākiem prātā ir tikai viena doma - kā atrast piemērotāko rotaļlietu un pēc iespējas ātrāk tikt ārā no veikala.
Vislabākais veids, kā izvēlēties rotaļlietu, ir, sekot ražotāja norādēm un savām zināšanām par bērnu. Parasti ražotāja norādījumi ir rakstīti uz rotaļlietu birkām, bet dažkārt uz rotaļlietām atrodamas birkas arī ar drošības norādījumiem, piemēram, uz nelielām rotaļlietām vai to detaļām ir brīdinājums par aizrīšanās risku, nevis paskaidrojumi par to, kā šī rotaļlieta veicinās bērna attīstību.
Tāpēc ir vēlams zināt bērna intereses un spējas.
- Rotaļlietu drošība
- Izlasiet instrukcijas uz rotaļlietas birkas. Tās satur svarīgu informāciju par drošību, kā arī to, kāda vecuma bērniem rotaļlieta ir piemērota.
- Izvēlies izturīgas konstrukcijas rotaļlietas. Rotaļlietas, kam ir sīkas detaļas, ko var viegli noraut, ir bīstamas maziem bērniem, jo viņi ar tām var aizrīties.
- Pasargā bērnu no saindēšanās. Pērc tikai tādus zīmuļus, krāsas un mālu, uz kuru iepakojuma ir norāde, ka šis produkts nav toksisks.
- Novērs acu vai ausu savainojumus. Nepērc rotaļlietas, no kurām var izšaut, piemēram, bultas, un nepērc arī rotaļlietas, kas taisa pārāk spalgu troksni.
Zīdaiņi ļoti daudz ko apgūst ar sajūtu palīdzību, īpaši aizskarot priekšmetus un darbojoties ar rokām. Zīdaiņi apgūst arī cēloņa un seku likumsakarību.
Mazuļiem patīk rotaļlietas, kas reaģē uz viņu darbību. Piemēram, tā var būt rotaļlieta ar spaidāmām podziņām. Kad podziņa tiek piespiesta, kaut kas izlec vai parādās, atalgojot bērnu par pūlēm. Vēl viena laba izvēle ir saspiežama rotaļlieta, kas rada troksni. Abos minētajos gadījumos bērns tiek ilgstoši stimulēts un var stundām ilgi nodoties interesantajai nodarbei. Vēl labāka izvēle ir rotaļlietas, kas vienlaicīgi stimulē divas sajūtas, piemēram, rotaļlieta ar podziņām, kas vienlaikus stimulē gan redzi, gan dzirdi.
Ieteicamās dāvanas. Meklē rotaļlietas, kuras bērnam ir patīkami aplūkot, klausīties un aptaustīt.
- Grabuļi un saspiežamas rotaļlietas
- Mīksti, mazgājami dzīvnieciņi, lellītes vai bumbas
- Peldošas rotaļlietas vannai
- Lieli koka vai plastmasas kluči
Šajā vecumā mazulis turpina apgūt cēloņa un seku likumsakarības, taču tagad bērns jau spēj vairāk nekā tikai spiest podziņas.
Līdz divu gadu vecumam bērni jau daudz labāk iemācās darboties ar priekšmetiem. Viņiem attīstās labāka redzes un roku koordinācija, mazulis jau prot sakrāmēt priekšmetus kaudzē vai pagriezt vajadzīgo kloķīti.
Ieteicamās dāvanas. Meklē rotaļlietas, kas ir drošas un izturīgas - rotaļlietas, kuras ziņkārīgais bērns var droši raustīt, mētāt un bradāt.
- Izturīgas lelles
- Rotaļu automašīnas
- Muzikālas rotaļlietas
- Rotaļu telefoni
- No plastmasas vai kartona izgatavotas grāmatas ar lielām ilustrācijām
- Saliekamas rotaļlietas
- Raustāmas rotaļlietas, taču bez garām auklām
- Datorizētas izglītojošas rotaļlietas, piemēram, grāmatas, pēc kurām var mācīties vārdus, piemēram, nospiežot pogu, atskan vārds "suns".
Bērnudārza un pirmsskolas vecuma bērniem patīk rotaļlietas, kuras var izmantot spēlēs, un bērniem šajā vecumā patīk pašiem radīt dažādus priekšmetus.
Gan meitenēm, gan zēniem šajā vecumā patīk spēlēties ar rotaļu pārtiku un virtuves priekšmetiem. Iecienīti ir arī zīmuļi, krāsas, flomasteri un citi zīmēšanas, gleznošanas un veidošanas materiāli. Lai gan divus gadus vecs bērns vēl neprot uzzīmēt vai uzgleznot konkrētus priekšmetus, viņam tomēr patīk švīkāt uz papīra. Parūpējies par to, lai šie zīmēšanas un gleznošanas materiāli nebūtu toksiski un krāsas būtu viegli nomazgājamas, ja bērns ar tām nosmērēsies.
Ieteicamās dāvanas. Meklē rotaļlietas, kas veicina radošu domāšanu un iztēli.
- Grāmatas. Vispiemērotākie būs īsi stāstiņi ar aizraujošu darbību
- Būvniecības rotaļlietas
- Netoksiski zīmēšanas, gleznošanas vai veidošanas materiāli - zīmuļi, krāsas, plastilīns, māls
- Leļļu apģērbi
- Rotaļu virtuves, mājsaimniecības vai amatniecības rīki
- Rotaļlietas spēlēm brīvā dabā, piemēram, smilšukaste ar vāku, šūpoles vai šļūcamdēlis
- Trīsritenis, spēļu automašīnas vai vilcieni
- Kasešu atskaņotājs vai lēts CD atskaņotājs
- Vienkārši puzļi ar lieliem attēliem
Pamatskolas vecuma bērnu loģiskā domāšana jau ir mazliet vairāk attīstīta. Spēlējot galda spēles un kārtis, bērni iemācās darīt visu noteiktā secībā un būt labiem rotaļu biedriem neatkarīgi no tā, vai viņi uzvar vai zaudē. Svarīgas ir nodarbības, kas veicina bērna radošo spēju attīstību, tāpēc šajā vecumā joprojām iecienīta ir zīmēšana, gleznošana un veidošana.
Šajā vecumā bērni jāmudina būt aktīviem un radošiem. Labs pašizpausmes un veselības nostiprināšanas veids ir arī sporta nodarbības.
Ieteicamās dāvanas. Meklējiet rotaļlietas, kas veicina prasmju attīstību un radošās spējas.
- Kāršu spēles
- Marionetes
- Rokdarbu vai šūšanas komplekti
- Sporta ekipējums, piemēram, skrituļslidas, lecamauklas, bumbas vai divriteņi
- Deju, mūzikas vai sporta nodarbības (vispirms gan vienojies ar vecākiem, jo viņiem, iespējams būs jāved bērni uz šim nodarbībām un varbūt arī jāpiedalās tajās)
- Galda spēles
Agrīnais pusaudža vecums. Šajā vecumā bērni kļūst individuālistiskāki. Lai uzdāvinātu īsto rotaļlietu, šī vecuma bērns jau jāpazīst mazliet tuvāk.
Atrast īsto rotaļlietu šī vecuma bērniem dažkārt var būt sarežģīti. Dažiem varbūt vairāk interesē sports, savukārt citi labāk pavada laiku pie datora. Citos gadījumos tīņa intereses vispār var būt noslēpumā tītas, tāpēc ieteicams konsultēties ar bērna vecākiem vai pašu bērnu, ko viņš labāk gribētu.
Ieteicamās dāvanas. Pajautājiet bērnam, ko viņš vēlētos saņemt, vai arī konsultējieties ar bērna vecākiem.
- Nevardarbīgas vai izglītojošas datorspēles
- Mikroskopi un teleskopi
- Galda spēles
- Sporta piederumi
- Ar hobiju vai kolekcionēšanu saistītas dāvanas, piemēram, automašīnu modeļi, šūšanas, kokapstrādes vai amatniecības piederumi.