Ozollapas. Foto: Andris Eglītis/Mammadaba.

Ozola lapas ir sens tautas medicīnas līdzeklis ar savelkošu, pretiekaisuma, antiseptisku darbību. Ozola lapu uzlējumu lieto mutes dobuma skalošanai smaganu iekaisuma gadījumā, ar to dziedē brūces, čūlas, ādas niezi, un tas turklāt mazina kāju svīšanu.

Bērzu lapas mazina muskuļu un locītavu sāpes, darbojas nomierinoši, palīdz izvadīt no organisma lieko šķidrumu un mazina tūsku. Ne jau velti lapotie bērzu zariņi ir tradicionāla un veselīga pirtsslota!

Sarkanā āboliņa ziediem piemīt pretiekaisuma, antiseptiska, urīndzenoša darbība, tos izmanto kā labus atkrēpotājus, saaukstēšanās slimību gadījumos, pret galvassāpēm, aterosklerozes profilaksei.

Baltā āboliņa ziedi noder ginekoloģisko slimību, saaukstēšanās, migrēnas ārstēšanai.

Pļavas pīpenes jeb baltās margrietiņas ziediem piemīt pretsāpju un pretiekaisuma iedarbība, tos izmanto pret drudzi, klepu un aizdusu. Turklāt ziedu un lapu sula atbaida kukaiņus, kas vasaras naktīs pasargās no odiem, ērcēm un citiem "kodējiem".

Rudzupuķes ziediem piemīt pretiekaisuma, pretdrudža un pretsāpju iedarbība, to uzlējumu izmanto tūsku mazināšanai, nierakmeņu slimības ārstēšanai, acu apmazgājumiem un kompresēm.

Vērtīgi ārstniecības augi ir madaras - to sastāvā esošo vielu kompleksam ir urīndzenoša, savelkoša, asiņošanu apturoša, brūces dziedējoša, pretsāpju, kā arī nomierinoša iedarbība. Madaras lakstu uzlējumu lieto aterosklerozes, neirastēnijas, epilepsijas, histērijas, aknu un nieru slimību ārstēšanai. Ar lakstu pulveri apkaisa grūti dzīstošas brūces, apdegumus, bet svaigu lakstu sulas vai uzlējuma kompreses lieto ādas vēža ārstēšanai.

Pelašķim raksturīga pretiekaisuma, antialerģiska, ēstgribu un gremošanu veicinoša, kā arī brūces dziedējoša iedarbība. Pelašķa drogu uzlējumu lieto ēstgribas rosināšanai, gastrīta, kuņģa čūlas ārstēšanai, organisma vispārējai spēcināšanai. Ārīgi ziedu un lakstu peldes izmanto dažādu ādas slimību ārstēšanai, brūču un čūlu dziedināšanai.

Vīgriezes ziedu uzlējumu lieto medicīnā kā nomierinošu, pretiekaisuma, pretdrudža un sviedrējošu līdzekli. Ar to ārstē bezmiegu, galvassāpes, reimatismu, savukārt vīgriezes uzlējuma peldes dziedē dažādas ādas slimības. Tām ir nomierinoša un atslābinoša iedarbība.

Raspodiņa jeb rasaskrēsliņa laksti ir sena un ļoti populāra droga ar daudzveidīgu darbību - pretiekaisuma, savelkošu, antiseptisku, asiņošanu apturošu, brūces dziedējošu. Lakstu uzlējumu lieto pret kuņģa un zarnu iekaisumu, caureju, sāpēm mazā iegurņa rajonā, pret pārmērīgu menstruālo asiņošanu, bet uzlējuma komprešu lietošana ārīgi palīdz mazināt acu iekaisumu, dziedē ādas izsitumus, apdegumus un citas brūces.

Baltās nātres ziedi un laksti ir laba droga ar nomierinošu, savelkošu, pretiekaisuma, atkrēpojošu, asinstīrošu darbību. Ziedu un lakstu uzlējumu lieto elpceļu iekaisuma, klepus, nieru, urīnizvadceļu un dažādu ginekoloģisku slimību ārstēšanai, kā arī ādas slimību - ekzēmas, furunkulozes un nātrenes gadījumā.

Kliņģerītes ziedu bagātais ķīmiskais sastāvs nosaka tās plašo pielietojuma spektru - šai drogai ir pretiekaisuma, baktericīda, sviedrējoša, savelkoša, urīndzenoša, asinsspiedienu pazeminoša, spazmolītiska darbība. Kliņģerītes ziedu uzlējumu lieto kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas, gastrīta, aknu un žultsvadu slimību ārstēšanai, tas mazina sirdsklauves un paaugstinātu asinsspiedienu, īpaši klimaktērija periodā, kā arī novērš menstruālā cikla traucējumus. Ārīgi kliņģerītes ziedu uzlējumu, tinktūru un ziedi izmanto apdegumu (tajā skaitā saules apdegumu), brūču, čūlu un apsaldējumu dziedināšanai.

Kumelīšu ziedi ir bagāti ar ēterisko eļļu, kas tad arī nosaka šīs drogas galvenos efektus - pretiekaisuma, antialerģisko un antiseptisko iedarbību. Pārējās kumelītes sastāvā esošās vielas nodrošina vēl citus efektus - pretsāpju, nomierinošu, pretkrampju, mīkstinošu un sviedrējošu iedarbību. Kumelīšu ziedu uzlējumu lieto pret zarnu spazmām, gāzu uzkrāšanos zarnu traktā, žults sekrēcijas veicināšanai un kā urīndzenošu līdzekli nieru slimību ārstēšanai. Ārīgi kumelīsu ziedu uzlējumu izmanto iekaisuša kakla skalojumiem, kompresēm acu iekaisuma gadījumos, ar to mazgā galvu, lai stiprinātu matu saknes un uzlabotu galvas ādas veselību. Kumelīšu ziedi ir viena no populārākajām ikdienas tēju sastāvdaļām.

Informāciju par Jāņu zāļu dziednieciskajām īpašībām apkopojusi "Latvijas Valsts mežu" kustība par atpūtu dabā "Mammadaba", izmantojot SEB bankas Jāņu zāļu uzkrājumus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!