Digna
Melnas ādas jakas ar kniedēm, uzkasīti mati, saplēsti džinsi – jā, tie ir panki, kuri vēl aizvien ir dzīvi un Rīgas ielās redzami jau vismaz 20 gadus. Latvijā panki ir saņēmuši gana daudz mediju uzmanības, sākot ar Jura Podnieka filmu "Vai viegli būt jaunam ?" un beidzot ar ziņām portālos par Rīgas slavenākā panka Pekša jaunākajiem piedzīvojumiem. Reizēm ieskanas negatīvisms un neizpratne – kāpēc gan kādam būtu jāģērbjas tā, jāizskatās tā un jāklausās šāda mūzika?! Un kas gan tajā visā var piesaistīt jaunas sievietes?!

Panku zīme ir dumpīgums un, šķiet, meitenēm tas patīk gan! Maldās tie, kas domā, ka Sex Pistols bija pirmā pankroka grupa - jau 1975.gadā Ņujorkā Petija Smita izdeva savu pankroka albumu "Horses". Arī Sex Pistols imidžu veidoja nu jau par panku karalieni dēvētā Vivjena Vestvuda, kurai 70.gados Londonā piederēja mazs veikaliņš ar izaicinošo nosaukumu "Sex". Savukārt viena no šīs grupas fanēm, Sūzija Baljona nodibināja pati savu grupu "Siouxsie and the Banshees", un kļuva ne tikai par vienu no pankroka līderēm, bet arī par agrīnā gotiskā roka aizsācējām.

Mēs Latvijā nevaram lepoties ar tik slavenām panku meitenēm, bet tomēr lapā par pankroka vēsturi http://ww.opijstautai.lv, kuru veido viens no Kuldīgas nekomerciālās kultūras centra Nekac aktīvistiem, Māris Muitnieks, varam lasīt, ka no 1996.gada līdz pat 2004. gadam ir pastāvējusi arī panku meiteņu grupa ASKA. Šobrīd, šķiet, vienīgā grupa, kurā ir meitenes un, kas spēlē ko līdzīgu pankrokam, ir 2007.gadā dibinātā "Dueta KЮ", kurā darbojas Digna Sircova, Inese Grīnberga un Kārlis Tone. Cerams, ka grupa darbosies vēl ilgi un izdos arī albumu!

Lai kļūtu par panku, ir jābūt gana pašpārliecinātai, jo galu galā ne katrai meitenei ir pa spēkam staigāt par ielām ar tipisko izaicinošo panku frizūru - tā dēvēto grebeni uz galvas, pie tam vēl zaļā vai zilā krāsā. Viņas nebaidās aizstāvēt savu viedokli un savas idejas. Tomēr tas nebūt nenozīmē rupjību un brutalitāti, kā var šķist neuzmanīgam vērotājam.

Jāņem vērā, ka katrai subkultūrai ir savs raksturs un ja mēs mēģinātu tām piedēvēt cilvēku īpašības, tad panku subkultūru varētu raksturot kā sangviniski holērisku. Tai piemīt arī zināma ironijas deva un panki bieži vien sevi un savas izdarības nemaz neuztver tik nopietni kā apkārtējie. Mazliet tajā visā arī ir no klauna dabas un no tā, ko mēs sarunu valodā dēvējam par "pofigismu".

Kur tad sastapt panku meitenes un zēnus?! Pirms dažiem gadiem galvaspilsētā - Rīdzenes ielā aizvērās kafejnīca "Pļava", kas bija panku ļoti iecienīta, bet tagad viņus var satikt kafejnīcā "Ļeņingrada", kurā strādā Herbe no panku grupas "Tanku dūre", savukārt slavenākais panks Peksis šobrīd bieži piestaigā uz bāru "Up in Smoke".

Joprojām notiek arī neskaitāmi panku pasākumi - februāra sākumā ar koncertu tiek atzīmēta Sid Vicious (Sex Pistols basģitārista) nāves diena, vasarā notiek festivāls "Zvērā" un vēl ir daudz, daudz nelielu koncertu Depo un jaunajā Nabaklab. Savukārt radio Naba katru ceturtdienu plkst. 22:00 var klausīties panku mūzikas raidījumu Ej apskrieties, kas varētu būt viena no labākajām iespējām neklātienē iepazīties gan ar panku mūziku, gan humora izjūtu!

Jā, un tuvākais panku koncerts šobrīd - 23. aprīlī, "Panks uz Rampas", Rīgas iekštelpu skeitparkā, VEF 5.korpusā, plkst. 20:00.Interneta lapa, kur uzzināt par tuvākajiem, jaunākajiem un interesantākajiem notikumiem http://ww.punk.lv

Noslēgumā gribas piebilst, ka panki - tas nav tikai alus, grebenes un protests, arī šajā vidē ir ienākušas pavisam jaunas vēsmas un par tām arī būs nākamais raksts - tas būs raksts par anarhopankiem!


Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!