mm_nelietot bildi
Tuvāks realitātei būtu termins "dzemdību laiks", nevis "dzemdību datums", jo precīzu datumu, kad tieši mazulis dzims, noteikt nav iespējams. Bet var noteikt laika periodu, no kura līdz kuram datumam tas notiks. Un arī to, kurā datumā pēc vidējās statistikas (kā ar šādiem datiem kā konkrētajā tas notiek vairumā grūtniecību) tam vajadzētu notikt. Precīzo datumu izvēlas bērniņš (vai ārsts, vai vecāki, ja veic ķeizargriezienu).

Ārsta noteiktajam dzemdību datumam jāsakrīt ar brīdi, kad ir pilnas 40 grūtniecības nedēļas. Tas ir vidējais grūtniecības ilgums - 280 dienas jeb nepilni 10 mēneši (lai vieglāk rēķināt, grūtniecības laikā formāli ieskaita arī pāris nedēļu, kas bija starp pēdējām mēnešreizēm un ieņemšanu - skat. tālāk tekstā). Normāla ilguma grūtniecība ir laika posmā no 37. līdz 42. grūtniecības nedēļai. Tas nozīmē - ja grūtniecība rit bez sarežģījumiem, reālais dzemdību datums var būt divas nedēļas pirms noteiktā vai divas nedēļas pēc tā, un tas ir normāli. Protams, normāli ar nosacījumu, ka dzemdību datums ir noteikts precīzi.

Precīzi noteikt dzemdību datumu visbūtiskāk ir tāpēc, lai zinātu, kad grūtniecība ir sasniegusi maksimālo robežu - 42 nedēļas. Tāpēc grūtniecības laikā vajag regulāri apmeklēt ārstu un veikt pārbaudes. Tikai tā var uzzināt, ka grūtniecība norit bez sarežģījumiem un nav nepieciešams mainīt sākumā noteikto dzemdību datumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!