Dzīve pirms dzimšanas jeb - ko jūt mazulis māmiņas puncī?
Foto: Shutterstock
Savulaik pastāvēja viedoklis, ka visi bērniņa orgāni, kamēr viņš attīstās māmiņas puncī, vispirms tā kārtīgi un pamatīgi nobriest, un tikai tad sāk darboties. Ka placenta ir kā barjera starp mammu un bērniņu, kas aizsargā gan no vīrusiem, gan citām nelabvēlīgām ietekmēm. Kad parādījās ultraskaņas aparatūra, zinātniekiem un ārstiem radās iespēja ielūkoties, kā bērniņš mammas puncī dzīvo.

Izrādījās, ka mazulis reaģē uz ārējas pasaules iespaidiem un tas izpaužas divos veidos, kas viņam pagaidām pieejami - bērniņš sakustas un mainās viņa sirdsdarbība. Radās iespēja pārliecināties arī, ka mazuļa orgāni un sistēmas sāk darboties uzreiz - līdzko sāk veidoties. Protams, darbojas vēl nepilnīgi, citādi kā pieaugušam vai tikko piedzimušam cilvēkam, tomēr darbojas.

Bet kā mazulis jūtas emocionāli? Cilvēka pašas agrīnākās attīstības -līdz dzimšanai, dzimšanas laikā un neilgi pēc tam - apstākļus un likumsakarības un to ietekmi uz visu turpmāko dzīvi pēta perinatālā psiholoģija (latīņu valodā peri - ap, natalis - uz dzimšanu attiecīgs). Salīdzinot ar citām psiholoģijas nozarēm, tā ir jauna zinātnes joma, tikai aptuveni 30 gadus veca.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!