Daudzi no mums apzinās, cik bīstams bērniem var izrādīties piemājas dīķis, bet ne visi aizdomājas par ūdens briesmām, kuras mūsu mazuļiem uzglūn mājās. Tieši tādēļ mēs vēlamies pievērst vecāku un auklīšu uzmanību šim jautājumam.
Vannas
No bērnu noslīkšanas gadījumiem mājās divas trešdaļas veido gadījumi, kad bērni noslīkst vannā. Lielākajā daļā gadījumu traģēdija notikusi brīdī, kad mazulis ūdenī atstāts bez pieskatīšanas. Atceries - bērns var noslīkt pa to laiku, kamēr tu esi izgājusi no vannas istabas, lai paceltu telefona klausuli vai paņemtu dvieli.
Spaiņi
Daudzi vecāki un auklītes neapzinās, cik bīstami bērniem var būt spaiņi. Sevišķi bīstami ir lielie spaiņi, jo tie ir arī visstabilākie - ja mazulis tādā iekritis ar galvu pa priekšu, viņš nespēs no tā izkļūt paša spēkiem.
Tualetes podi
Bieži vien tualetes pods netiek uzskatīts par briesmu avotu bērniem. Bērni, kas vēl nav sasnieguši trīs gadu vecumu, var itin viegli iekrist podā ar galvu pa priekšu un netikt no tā laukā.
Džakuzi
Vecākiem un auklītēm būtu jāuzmana bērnus arī no džakuzi vannām, kā arī nelieliem baseiniem, kas ierīkoti mājās pie pirts telpas.
Citi briesmu avoti
Lai arī iepriekšminētie ūdens objekti bērniem ir visbīstamākie, jāuzmanās arī no citām tilpnēm, kurās ir ūdens. Bez jau pieminētajiem spaiņiem katrā mājā droši vien būs arī izlietne. Tāpat jāuzmana mazuļi no akvārijiem.
- Lai pasargātu bērnus no noslīkšanas, ievēro sekojošus
padomus:
- Nekad neatstāj bērnu bez pieskatīšanas vannā - pat ne uz sekundi. Vienmēr raugies, lai ūdenī bērns tev atrastos rokas stiepiena attālumā. Neatstāj mazu bērnu tikai nedaudz vecāka bērna aprūpē. Bērna vannošanas laikā neej pie telefona, neej atvērt ārdurvis, un dvieļus sagādā jau iepriekš. Ja tev tomēr jāatstāj vannas istaba, ņem mazo līdzi.
- Vannas sēdeklītis nevar aizstāt pieskatīšanu. Vannas sēdeklītis ir tikai aksesuārs, nevis drošības garantija. Ir gadījumi, kad mazulis izrāpjas vai izslīd no sēdeklīša un noslīkst.
- Nekad neizmanto vannas sēdeklīti pret slīdēšanu nenodrošinātā vannā, jo šādā gadījumā sēdeklīša piesūcekņi nepielips pie vannas virsmas vai arī var negaidīti no tās atdalīties.
- Nekad nepamet spaini ar ūdeni, pat ja tajā ir tikai nedaudz ūdens. Izlej ūdeni no spaiņa tiklīdz pabeidz to lietot.
- Glabā spaiņus tādā vietā, kur bērni nevar tiem piekļūt. Arī tie spaiņi, kas atstāti pie mājas lietus ūdens savākšanai, var būt bīstami bērniem.
- Parūpējies, lai pie pirts baseiniņa vai džakuzi vannas būtu kāds norobežojums, kas neļautu bērniem tur piekļūt.
- Turiet tualetes poda vāku nolaistu, lai bērns nevarētu tikt pie ūdens. Varbūt ir vērts ierīkot poda vāku ar aizdari, lai bērns to nevarētu pacelt. Apsver iespēju ierīkot tualetes durvju rokturi bērnam neaizsniedzamā augstumā.
- Apgūsti mākslīgās elpināšanas paņēmienus - ja bērns būs jāglābj, katra sekunde būs svarīga.
Dīķi un peldbaseini
Cilvēkiem, kuriem ir piemājas dīķi vai baseini, jāievēro visi iepriekšminētie padomi, kā arī jāapzinās, kādas briesmas mazuļiem uzglūn no atklātām ūdens tilpnēm.
Pirmkārt, dīķis vai baseins ir jānorobežo, lai bērns pie tā nevarētu piekļūt. Izmantojiet speciālas signālierīces pie durvīm un pie ūdens tilpnēm. Rūpīgi pieskatiet bērnus un esiet gatava sniegt palīdzību ārkārtas situācijās.
Apkārt dīķim vai baseinam jāierīko vismaz 1,2 metru augsts žogs. Vārtiņiem jāveras uz āru un jābūt ar slēdzeni, kas aizveras pati. Slēdzenei jāatrodas bērnam neaizsniedzamā augstumā. Ieteicams ierīkot arī signalizāciju, kas ieslēdzas, ja kāds negaidīti atver vārtiņus uz ūdens tilpni. Varat ierīkot arī elektrobarjeru ap dīķi vai baseinu.
Glabājiet glābšanas rīkus pie dīķa vai baseina. Ieteicams tuvumā novietot tālruni ar ātrās palīdzības numuru.
Ja pie mājas atrodas virs zemes uzstādīts baseins, pārliecinies, ka bērns tajā nevar ierāpties bez pieaugušo ziņas. Kāpnes, pa kurām var iekļūt baseinā, nevajadzētu turēt pie baseina, kad to nelieto pieaugušie.
Ja bērns pazudis, vienmēr vispirms meklējiet tuvējā ūdens tilpnē. Slīcēju glābšanā katra sekunde ir vitāli svarīga, lai novērstu nāvi vai invaliditāti.