Ieva Daize, lai ilustrētu, cik ļoti dažādi pārdzīvojumi atsaucas uz sievietes veselību, atceras gadījumu, kad kādai sievietei krūtī bijusi fibroadenoma - labdabīgs veidojums, kas var palikt arī neoperēts, ja ir nemainīga lieluma ilgu laiku. Kad sieviete piedzīvoja šķiršanos no vīra, fibroadenoma sāka strauji augt. Izauga tik liela, ka steidzami bija jāoperē. Vēl piedevām viņai olnīcā izveidojās cista un sākās mēnesreižu cikla traucējumi. Šis gadījums liecina, ka pārdzīvojumi ar mīnusa zīmi un stress var aktivizēt jau esošus procesus organismā, kā arī veicināt jaunus. "Būtībā stress aktivizē jebkuru procesu organismā, arī vēzis var izaugt straujāk. Tādi ir mani vērojumi, lai gan nevienā cilvēkā jau iekšā ielīst nevar, un pateikt, vai bez piedzīvotā stresa šie procesi būtu citādāki. Cilvēku var salīdzināt ar komplicētu daudzpakāpju sistēmu, kurā visi posmi ir savstarpēji cieši saistīti, un ja vienā ir kādas nobīdes no normas, tas atsaucas arī uz citu", atzīst Ieva Daize.
Visbiežāk novērots
Pēc ginekoloģes vērojumiem visbiežāk stress un psihoemocionālie pārdzīvojumi atsaucas uz mēnešreižu ciklu - rodas tā traucējumi, mēnešreizes var izpalikt kādu laiku vai pazust pavisam, tās var ieilgt, var sākties liela asiņošana u.c. Tāpat var notikt izmaiņas hormonālajā sistēmā, stress un pārdzīvojumi var likt jau esošai miomai augst straujāk vai izveidoties jaunai. Ieva Daize atzīst, ka riska grupā ietilpst arī jaunas meitenes - aktīvās, perspektīvās, čaklās un izveicīgās, kuras labi mācās, apmeklē daudzus pulciņus, viss it kā ir vislabākajā kārtībā, bet pēkšņi pazūd mēnešreizes. Tādā veidā organisms reaģē uz lielo fizisko un psihoemocionālo slodzi, varbūt uz pārāk lielajām prasībām. Turklāt jāņem vērā, ka pusaudzēm notiek pārmaiņas organismā, viņas aug un veidojas par sievietēm.
Arī sievietēm vecumā pēc 40 gadiem stress un pārdzīvojumi izteikti atsaucas uz menstruālo ciklu.Tajā laikā mainās hormonālā sistēma. Atliek piedzīvot kādu psihoemocionālu satricinājumu, un var gadīties, ka sievietei iestājas pāragra menopauze - beidzas mēnešreizes un vairs neatjaunojas. Tādās reizēs menstruālais cikls ir sevi izsmēlis. Pēc ginekoloģes vērojumiem sievietes ginekoloģiskā veselība šādi reaģē vai nu uz nesaskaņām ģimenē, harmonijas trūkumu intīmajā dzīvē, šķiršanos ar partneri, nepatikšanām darbā vai atlaišanu no darba, nerunājot nemaz par tuvu cilvēku nāves gadījumiem. Viskaitīgākais ir ilgstošs stress, kas pakļauj visu organismu negatīvām vibrācijām ilglaicīgi.
Ko darīt?
Pats galvenais ir sabalansēt savu slodzi - gan fizisko, gan psihoemocionālo. Vajadzētu domāt ne tikai par organisma imunitāti, lai nepieķertos iesnas vai gripa, bet arī par nervu imunitāti. Nervu sistēmu var stiprināt gan ar vitamīniem, gan homeopātiskajiem līdzekļiem, gan fitopreperātiem u.c.. Ieva Daize uzsver: ir svarīgi, lai viss netiktu ārstēts ar antidepresantiem, jo arī antidepresanti organismā rada hormonālas izmaiņas. Ja sieviete saprot, ka stress un pārdzīvojumi atsaucas uz viņas ginekoloģisko veselību, viņa var apzināti strādāt, lai to novērstu vai mazinātu - risināt problēmas, mainīt vidi, gādāt, lai pēc slodzes būtu atslodze un relaksācija. Neviens jau sievietes pašas vietā to neizdarīs. Tas nozīmē - pašām sevi jāmīl. Tas ir pēdējā laikā ļoti populārs teiciens, bet tā patiešām ir - sevi mīlēt arī ir apzināti jāmācās, kaut vai tāpēc, lai nekaitētu savai veselībai. Ieva Daize mudina sievietes atcerēties, kas viņām sagādā vislielāko prieku un atslodzi - vienai varbūt tā ir masāža, citai pirts rituāls, kādai citai - peldbaseina apmeklējums, varbūt skrējiens vai pastaiga pa mežu, pārgājiens gar jūru utt.
Ko par to saka psihoterapeits?
Arī ginekologam iznāk būt gluži kā psihoterapeitam, jo atbildot uz jautājumiem par dzimumdzīvi, izsargāšanos, partneru maiņu, ko ginekologs uzdod, lai novērtētu, piemēram, infekcijas iespējamību, parasti sievietes izstāsta pat vairāk, nekā ārsts ir jautājis. Tad arī ārsts uzzin par problēmēm, nesaskaņām gan ģimenē, gan intīmajā dzīvē, gan darbā. Ārsta jautājumi netieši uzvedina uz atklātību. Ieva Daize atzīst, ka ir reizes, kad, sievieti, kurai ir sūdzības, izmeklējot, nākas konstatēt, ka vispirms jārisina psihoemocionālās problēmas. Tad arī iesaka apmeklēt vai nu psihoterapeitu, psihologu vai kādu citu speciālistu, kurš varētu palīdzēt atrisināt sievietes problēmas.
Psihoterapeite Aina Poiša atzīst, ka sievietei ginekoloģija saistās ar sievišķības centru. Ja viņu noniecina kā sievieti, pazemo, neuzklausa vai liek justies nemīlētai, ja viņai ir uzmanības deficīts, tad šie psihoemocionālie pārdzīvojumi patiešām var atsaukties uz sievišķajiem orgāniem. Katram ir kāda vājā vieta organismā, un sievietēm tā nereti ir saistīta ar ginekoloģiju. Neviena sieviete taču nejūtas labi, nejūtas skaista, ja viņa no apkārtējiem, īpaši vīriešiem, nesaņem tādu attieksmi, ka viņa ir sieviete. Ļoti bieži šādi iekodētu informāciju sievietes saņem darbā. "Sieviete, kuras dzīvē pārāk liela nozīme ir tieši darbam, faktiski nonāk vīriešu pasaulē. Lai tiktu galā ar visiem darba pienākumiem, it īpaši vadības līmenī, viņai pašai sevī nākas attīstīt vīrišķo daļu, tādējādi sievišķā daļa paliek novārtā un sāk streikot.
Visā ir vajadzīgs līdzsvars, arī šajā ziņā. Mums taču pašām nepatīk, ja mūs sāk saukt par azbesta vecenēm, mēs pašas ar to nejūtamies laimīgas. Varam apgalvot visu, bet patiesībā līdzsvars ir izjaukts", uzsver Aina Poiša. Psihoterapeite atzīst, ka mūsu laikmets sievietēm šo iesaistīšanos darba dzīvē piedāvā, un neviens nav teicis, ka sievietei tikai jādzemdē bērni un pie pirmajām grūtībām jāģībst, bet jāmeklē līdzsvars, jāsabalansē gan sievišķā daļa, gan vīrišķā daļa sevī. "Ja arī tev ir klasiskais kostīmiņš mugurā un laptops klēpī, primāri tu tomēr esi sieviete. Un tu jau arī saņem visu, ko darbs piedāvā - attieksmi, visas grūtības, atbildību, un tas arī rada sasprindzinājumu un stresu. Un gadās, ka sievišķās baterijas vienkārši iztukšojas," tēlaini izsakās Aina Poiša. Psihoterapeite atzīst arī mūsdienu sieviešu izturību un pacietību, augstu novērtē paveikto, bet aicina sievietes biežāk atcerēties par savu sievietes identitāti, kas viņas atšķir no vīriešiem, lai nenodarītu sev pāri.