children Horton Group
Foto: stock.xchng
Katru gadu Latvijā piedzimst aptuveni 20 000 bērnu. Apmēram divdesmit no viņiem sirgst ar augšanas traucējumiem, tomēr tikai dažus no šiem bērniem vecāki savlaicīgi aizved pie augšanas traucējumu speciālista. Kāpēc tā?

Vai tā ir nezināšana, aizspriedumi, bailes vai vieglprātīga paļaušanās uz to, ka "gan jau sīcis pusaudža gados pastiepsies...."? Par to šai sarunā ar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas bērnu endokrinoloģi, interneta resursa www.esAugu.lv* konsultanti dr. Ivetu Dzīvīti-Krišāni.

"Zēniem ir paveicies. Vecākus vairāk uztrauc, ja puikas negrib lāgā augt un ir sīciņa auguma, tāpēc arī pie ārsta dēlus atved biežāk. Meitenes? Ak, ko nu, meitene jau var būt arī maziņa - tā diemžēl domā daudzi vecāki", stāsta dr. Iveta Dzīvīte-Krišāne. Tomēr kavēta augšana neatstāj iespaidu vien uz auguma garumu (tātad - ārieni). Augšanas hormons ietekmē vielmaiņas procesus organismā, veic nozīmīgas funkcijas kaulu augšanas procesā. Ja organisms nespēj saražot augšanas hormonu pietiekamā daudzumā, var veidoties virsnieru un vairogdziedzera mazspēja, aizkavēties dzimumattīstība. Ja meitenei ir aizkavēta pubertāte, kas saistās ar sievišķo hormonu izdales traucējumiem olnīcās, var attīstīties agrīna osteoporoze.   

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!