Vēl nesen šķita, ka nekāds feminisms neliks normālam vīrietim samierināties ar otrās vijoles lomu. Kopā ar televīzijas raidījumu vadītāju Janu un psiholoģi Andu Kleoo.lv nolēma noskaidrot, kā un kāpēc mainījušās mūsu attiecības.

Atsakās no līdera lomas

Izrunāties, izraudāties, pakliegt nepieciešams katram cilvēkam neatkarīgi no dzimuma. Pēc pēdējiem pētījumiem, no diviem ģimenes locekļiem, kas krīzes laikā pazaudējuši darbu, pirmā darbu atrod sieviete. Vīrieši novelk dzelteno līdera krekliņu un ļauj sievietei izdomāt, kā dzīvot tālāk. Bet, lai cik paradoksāli tas arī nebūtu, viņi ar tādu rīcību liek apjaust, ka darīs tikai to, ko gribēs un tad, kad izlems paši. Var daudz un ilgi runāt par bezdarbības kaitīgumu vai tieši norādīt, ka mājās nav maizes - tas tikai veicinās protestu. Prātīgākais - atstāt mīļoto vīrieti mierā un dot viņa pašam iespēju "nobriest" nopietna lēmuma pieņemšanai.

Jana: "Ja runājam kopumā par feminizāciju - sociālo sievietes pārvēršanos vīrietī un otrādi - tad tā ir šī jēdziena izpratne pēdējā laikā. Agrāk eksistēja daudz tiešāks dalījums divos dzimumos. Atsevišķi izņēmumi nestandarta orientācijai, piemēram, netika afišēti. Vāji vīrieši, protams, ir tāpēc, ka sievietes kļuvušas daudz aktīvākas un realizējošākas".

Skaidro attiecības

Lūk, patiešām sieviešu privilēģija - "dvēseliska" saruna par tēmu "vai tu mani mīli?", viegla histērija "man šodien nav noskaņojuma", grezns skandāls "kurš pirmais piecēlās, tam arī tiks televizora pults". Pēdējā laikā mēs dzirdam šādas frāzes arī no stiprā dzimuma puses, paskaidrojot šo apbrīnojamo ietekmi ar jaunu zinātnisko faktu - vīriešu PMS. Izrunāties, izraudāties, izkliegties - vienu vārdu sakot, izteikt neapmierinājumu nepieciešams ikvienam cilvēkam neatkarīgi no dzimuma. Pastrīdēties ar priekšnieku - neļauj subordinācija un ētika, daudz vieglāk "atbrīvoties" mājas apstākļos. Bet cik ilgi jūs kalposiet par asaru spilventiņu vai boksa maisu, lai jūsu vīrietim kļūtu vieglāk?

Jana: "Skaidrot attiecības vīriešiem ir ļoti raksturīgi. Turklāt tagad ir daudz pierobežas tipāžu, metroseksuālu, un tas ir pilnībā pieņemami. Vēl viens stereotips - tiek uzskatīts, ka vīrieši neklačojas. Patiesībā apspriest draugus, paziņas, priekšniecību un, protams, sievietes un personīgo dzīvi viņiem ir loti aktuali"

Glābj no grūtībām

Jums sarunāja rupjības transportā, piemānīja autoservisā, ievietoja trīszvaigžņu viesnīcā solīto un jau apmaksāto vip-apartamentu vietā - kopumā, nostādīja situācijā, kurā vājai sievietei atrasties ir vieglāk par vieglu. Un pēkšņi jūs saprotat: tā vietā, lai jūs varonīgi aizstāvētu, mīļotais samierinās ar situāciju vai noveļ problēmas risinājumu uz jūsu smalkajiem pleciem.

Ko darīt, ja vienmēr pirmo soli nākas spert sievietei?

Vieglas, inteliģentas manieres, nespēju un nemāku skandalēt var uztvert kā bailīgumu vai vājumu, bet var paskatīties uz to, kā uz labas audzināšanas piemēru, kas diez vai palīdzēs vīrietim situācijās, kur vajag "pastrādāt ar elkoņiem". Nav jēgas prasīt vīrietim, lai nospēlē lomu, kura viņam neder.
Anda:
"Līdz ar sociālajām pārmaiņām mainās arī pieprasītie ideāli un stereotipi vīrieša uzvedībā. Sievietes tagad daudz labāk izvēlas maigu, saprotošu vīrieti, ar kuru var izrunāties līdz dvēseles dziļumiem. Un vīriešiem nākas atbilst. Paliek arvien mazāk mednieču, kas vēlas cietsirdīgos un agresīvos vīriešus"

Pasīvs attiecībās

Ja attiecības pārdzīvo krīzi vai nonākušas tupikā, kādam no diviem nākas būt stiprākam, lai atšķetinātu nesaskaņu kamolu vai vienkārši pieliktu punktu ar vienu vēzienu. Būtu labi, ja iniciatīvu uzņemtos vīrietis: apdāvinātu jūs ar jaunām izjūtu un sapratnes gammām, neskatoties uz vētraino protestu, izlēmīgi aizvestu kādā romantiskā ceļojumā. Vai ir vērts atgādināt tās situācijas, kad jūs ar nepacietību gaidāt, lai viņš vienkārši savāktu mantas un aizietu - pats. Vīrieša cienīgi. Taču viss notiek tieši pretēji. Lauzt nevis celt, un bieži vien vīrieši to saprot labāk par mums. Bet, lūk, saprast un izjust, kas notiek mūsu ievainojamajā dvēselē, var ne vienmēr. Vēl jo vairāk, ja jūs pašas neesat pārliecinātas, ka gribat tieši to, ko gribat.
Anda:
"Sabiedrība neatbalsta vīriešus, kas pirmie vēlas šķirties bez acīmredzama iemesla, īpaši ja ir bērni. Sievietēm vairāk šajā sakarā tiek piedots: ja aizgāja, tātad bija iemesls. Stiprajam dzimumam nolemts paciest, tāpēc vīrieši ļoti reti uzņemas atbildību par izirušajām attiecībām"

Шерше ля фам

Māja, ģimene un attiecības - tā ir sievietes sūtība un daudz kas vīrieša rīcībā būs atkarīgs no tā, pēc kādiem likumiem un kur viņš ticis audzināts. Diez vai varas kāra sieviete varēs paciest partneri, kuram patīk komandēt, tāpēc vīrietim būt "zem viņas tupeles" nemaz nebūtu tik slikti.
Anda:
"Sievišķīgus" vīriešus visbiežāk audzina vientuļās mātes. Līdz ar straujo laulību šķiršanu pieaugumu ar puišu audzināšanu lielākoties nodarbojas mātes. Jauniešiem nav pieejams tēva uzveīibas piemērs ģimenē. Bērnudārzā, skolā un institūtā - līdzīga situācija. Vīrietis-pedagogs - joprojām ir rets izņēmums.
Jana:
"Kas attiecas uz sievietēm, kuras uzņēmušās dzīves vilcējas lomu, veidot personīgo dzīvi iespējams divos veidos. Pirmais -ja tas ir apzināts lēmums, tad diez vai tāda sieviete pacietīs komandējoša rakstura vīrieti, tāpēc tam jābūt "zem viņas tupeles" Otrs variants - skaidri nodalīt savu sociālo lomu: būt stiprai, pašpārliecinātai un ietekmīgai darbā, bet mājās visas šīs privilēģijas atdot vīrietim, kuram jājūtas, kā stāvokļa noteicējam".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!