3750591
Foto: PantherMedia/Scanpix
Gandrīz ikviens reiz sev ir uzdevis jautājumu: "Kur gan pagaist mana nopelnītā naudiņa, kāpēc man tās mūžīgi pietrūkst?" Iespējams, ka šis ir viens no tiem "mūžīgajiem" retoriskajiem jautājumiem, uz kuriem cilvēce atbildi meklēs ilgi… Tomēr uz jautājumiem: "Pie kādiem nosacījumiem iespējams nopelnīt daudz naudas?" un "Kas pelna visvairāk?", Hārvarda universitātes (ASV) pētnieki, šķiet, būs raduši atbildi.
Hārvarda universitātes zinātnieki nolēma savākt informāciju par to, kā cilvēki transformē laiku naudā. Šķiet gana vienkāršs jautājums, un tomēr, pētot aptaujas rezultātus, tika fiksētas četras dominējošas grupas, kas nosacīti vēsta par cilvēku paradumiem naudas pelnīšanā. Pētnieki katrai grupai piešķīra dzīvnieka nosaukumu, kas viņuprāt vislabāk raksturo tās īpatnības.

Pirmā grupa - "kurmji"
Neredz tālāk par savu degunu un iztiek ar to, ko "atmet ļaunais liktenis". Ja arī "kurmja" dzīves kvalitāte nejauši ārēju iemeslu dēļ strauji uzlabojas, viņš neapzināti darīs visu iespējamo, lai pēc iespējas ātrāk atgrieztos ierastajā vidē, kur valda primitīvas emocionālās attiecības un materiālā nabadzība. Finanšu līdzekļus parasti neuzkrāj. Dzīves kredo: dzert, ēst, gulēt, kaut kā "nosist" brīvo laiku, kura viņiem ir gana. Ilgtermiņa dzīves mērķu nav, finanšu arī.

Spilgtākie grupas pārstāvji - alkoholoķi, narkomāni, indivīdi, kuri iztiek no valsts pabalstiem, dažādi dīvainīši, kuri pārņemti ar idea fix sludināšanu un tamlīdzīgi subjekti.

Hārvarda universitātes pētnieki uzskata, ka "kurmju" īpatsvars rietumu sabiedrības modelī svārstās ap 27%.

Otrā grupa - "vistas"
"Vistas aklums", "vistas smadzenes" šādus epitetus plaši izmanto dažādās pasaules malās. "Vistas" uzkrājušas aptuveni 5% no visa pasaules kapitāla.

Dzīves kredo: mazāk domā, vairāk strādā! Izvēlas darbības sfēru, kurā jāuzņemas pēc iespējas mazāka atbildība. Finanšu mērķi: apmaksāt rēķinus un dzīvot laimīgi līdz nākamajam mēnesim.

"Vistas" ir sistēmas melnstrādnieki (valsts, korporāciju), kuri dara to, ko liek priekšnieks vai rīkojas atbilstoši likumiem, normatīvajiem aktiem. Strādā uzcītīgi, bet ilgtermiņa mērķus savai dzīvei neizvirza. Vairumā gadījumu nespēj patstāvīgi spriest un dzīvo pēc principiem - "ko sacīs mani kaimiņi, darba kolēģi, sabiedrība?", "ka tik nenotiek kaut kas slikts..." utt.

Ieņēmumi šīs sociālās grupas pārstāvjiem veidojas no darba algas, prēmijām, nelieliem bonusiem par labu darbu. Tātad ieņēmumu apjoms veidojas pamatā no tā, cik indivīds ir atbilstošs sistēmai (valsts, korporatīvajai).

Šādu "vistiņu" modernajā rietumu sabiedrībā ir aptuveni 60%.

27% "kurmju", 60% "vistiņu" veido 87%, bet kapitāls, kuru tie pārvalda, ir tikai aptuveni 5%. Kļūst interesanti?

Treša grupa - "pērtiķi"

Šīs grupas pārstāvji bieži nonāk līdz pašai "virsotnei". Kāpēc tieši viņi?
Viņiem piemīt lieliska spēja ātri un profesionāli kopēt (atdarināt, imitēt) līderus...

"Pērtiķi" uzkrājuši 15% no pasaules kapitāla. Viņu kredo: būt pirmajam! (ievērojiet - būt pirmajam, nevis kļūt par līderi...). Šīs grupas indivīdiem ir detalizēti sastādīts plāns finanšu, karjeras un citu mērķu sasniegšanai. Viņi precīzi realizē izvēlēto stratēģiju, pārvarot apstākļus un sevi. Šajā grupā ietilpst estrādes zvaigznes, profesionāli sportisti, topmenedžeri, politiķi - visi tie, kuri "ilgi un uzcītīgi strādā", lai vēlāk baudītu darba augļus. Šiem cilvēkiem veiksme ir secīgi un rūpīgi izplānota rīcība, kas neatlaidīgi tiek veikta ilgstošu laiku. Ieņēmumi: honorāri, peļņa no darījumiem ar vērtspapīriem, finanšu spekulācijas un tamlīdzīgi.

"Pērtiķi" veido aptuveni 10% no sabiedrības, un viņu uzkrātā kapitāla īpatsvars ir aptuveni 15%.

Tātad 97% sabiedrības valda aptuveni pār 20% finanšu līdzekļiem, bet kam pieder atlikušie 80%?

Ceturtā grupa - "kaķi"

Atlikušie 3% pasaules sabiedrības valda pār 80% finanšu kapitāla. Pētnieki šo grupu nodēvēja par "kaķiem". Iespējams tāpēc, ka šie cilvēki dara to, kas viņiem patīk. Tie ir tie, kurus dēvējam par "pelēkajiem kardināliem", jo šiem sabiedrības grupas pārstāvjim netīk "izgaismoties", lai gan tieši viņi veido pasaules moderno vēsturi.

Šo cilvēku kredo skan: '"likumi domāti muļķiem!"

Dzīves mērķi: izveidot savus spēles noteikumus un vēlāk dzīvot pēc tiem, nepieciešamības gadījumā tos mainot. Finanšu mērķi: pelnīt sfērā, kas patīk (sagādā baudu), vēlams ar algotu darbinieku palīdzību!

"Kāda netaisnība! Ekspluatatori! Sasodītie kapitālisti!" - auro "kurmji" un "vistiņas".

"Kā gan viņiem tas izdodas?" - pie sevis sasprindzināti domā "pērtiķi".

Iespējams, ka atbilde meklējama "kaķu" super kreativitātē un spējā intuitīvi sajust nerealizētas iespējas, kuras lielākā daļa "normālo" uzskatīs par neprātīgām, bezperspektīvām, nelietderīgām.

Vai dzirdam murmināšanu, ka tā gadās ļoti reti? Vēlaties piemēru? Kā būtu ar bezdarbnieci, kura tā vietā, lai "atrastu normālu darbu", virtuvē sēžot uzrakstīju romānu? Jā, tā ir tā pati Harija Potera radītāja Džoanna Roulinga, kuras honorārs par darba autortiesību izmantošanu pārsniedzis jau vairākus simtus miljonu dolāru! Cik viņa būtu nopelnījusi "normālā darbā"? Tik daudz, lai spētu samaksāt par rēķiniem un - ne santīma vairāk!

Katrs "kaķis" ir spilgta individualitāte. Viņiem pilnīgi viss nav kā "parastiem cilvēkiem". Viņi ir modernās pasaules dievi. Viņus apskauž un ienīst, viņus cenšas atdarināt, bet "kaķi" turpina dzīvot savu dzīvi, nevienam īpaši nepievēršot uzmanību (neietekmējoties), tikai ieklausoties savā intuīcijā, iekšējā balsī.

Šo cilvēku īpatsvars ir tikai 3%, bet viņi liek griezties zobratiņiem un sistēmai, kas nodrošina darbu un iztiku pārējiem 97% sabiedrības locekļu.

Kādu gan mācību varam gūt?

Ja vēlaties pelnīt, tad jums pastāvīgi nepieciešams analizēt tirgus nišas un to līderus, kopēt viņu darbību (rīcību). Kopēt, modelēt, optimizēt un uzlabot jau esošās idejas. Šāda darbība jums dāvās ienākumus un, iespējams, labu peļņu.

Vai jūs vēlaties nopelnīt milzīgu naudu? Tad uzspļaujiet "veiksmes standartiem" un rīkojieties, vadoties pēc savas intuīcijas, pat ja tā atrodas pretrunā ar vispārpieņemtajiem standartiem! Nebīstietieties sapņot un nebīstieties savus sapņus piepildīt!

Ja nu tomēr joprojām sliecaties žēloties par dzīvi, kas ir "netaisnīga" pret jums, tad atminēsimies kāda slavena Hārvarda universitātes absolventa sacīto:"Tam, kurš visu dienu sēž ofisā, nav laika pelnīt naudu". Starp citu to teicis Deivids Rokfellers.

Protams, ka materiālā minētie procenti nebūtu uzskatāmi par absolūti precīzām vērtībām. Tomēr tie norāda plūsmas (trendus), kuros redzoši "kaķi" saskatīs neizsakāmi daudz iespēju, bet "kurmji", "vistas" un "pērtiķi" - skaidrojumu esošajam stāvoklim sabiedrībā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!