hipnoze
Foto: PantherMedia/Scanpix
Hipnozes efekts pazīstams kopš senseniem laikiem. To centušies pētīt gan zinātnieki, gan dažādi entuziasti. Jāsaka, ka tieši entuziasti, kuri ar dedzību centušies pētīt šo fenomenālo efektu, izplatījuši dažādus absurdus skaidrojumus. Izanalizēsim populārākos mītus par hipnozi, kas joprojām sastopami 21.gs sabiedrībā…


1. Hipnozes efekts saistīts ar hipnotizētāju.


Nav patiesība. Profesionāli hipnotizētāji atzīst, ka ikviena hipnoze ir pašhipnoze. "Pacients" pats sevi hipnotizē. Ja ar pašu hipnotizētāju notiks kas neplānots, tad vairumā gadījumu cilvēks "izies" laukā no transa stāvokļa patstāvīgi. Nav zināmi gadījumi, kad kāds būtu "iestrēdzis" hipnotiskā transa stāvoklī. Starp citu mīts, ka hipnotizējamais var nonākt ilgstošā atkarībā no hipnoterapeita ir izdomājums.

2. Ar hipnozes palīdzību iespējams panākt, lai cilvēks rīkotos pretēji savai gribai.
Plaši izplatīts mīts. Šāds apgalvojums satur tikai pusi patiesības. Jā, var cilvēku piespiest veikt viņam neraksturīgu rīcību, bet tikai līdz zināmai robežai. Ir veikts eksperiments, kad cilvēkam izdvesa, ka sīpols ir gards ābols. Interesanti, ka ēdot sīpolu cilvēka acis neasaroja. Kas neizdosies? Neizdosies cilvēku piespiest izkāpt pa debeskrāja logu, neizdosies iedvest viņam kādu nogalināt (ar atrunu, ka šāda rīcība būs pretrunā ar viņa uzskatiem un morāli). Ja hipnotizēts tiks potenciāls slepkava, tad visticamāk, ka viņam nebūs grūtību uzbrukt ikvienam uz kuru norādīs hipnoterapeits.

3. Hipnotiskais stāvoklis ir līdzīgs miegam.
Patiesībā hipnotizējamais neatrodas miega stāvoklī. Visprecīzāk šo stāvokli raksturo termins transs. Piemēram, pārguris autovadītājs var "atslēgties" no apkārtējās pasaules, bet vienlaicīgi saglabās uzmanību, kas saistīta ar automašīnas vadīšanu.

4. Hipnoze ir ārstnieciska terapija.
Hipnoterapija vairumā gadījumu ir palīglīdzeklis, ļoti reti to izmanto par ārstniecības pamatmetodi. Komunicējot ar hipnotizētāju parasti izmanto terminu "hipnoterapeits". Lieki piebilst, ka ar to vajadzētu nodarboties tikai profesionāļiem.

5. Ar hipnozes palīdzību iespējams cilvēkam likt atcerēties notikušo pagātnē.
Mīts, kas modernajā sabiedrībā izplatīties sācis samērā nesen. Atrodoties hipnotiskā stāvoklī cilvēks var izfantazēt dažādus notikumus, kuru uzskatīs par patiesību. Pierādīts, ka hipnozes laikā cilvēks var sniegt informāciju, kādu vēlas dzirdēt hipnoterapeits. Šo iemeslu dēļ informāciju, kas gūta no noziedziniekiem hipnozes laikā reti izmanto kā pierādījumus. Vairumā civilizēto valstu šāda pratināšanas tehnika netiek izmantota.

Īpaša uzmanība būtu jāpievērš "speciālistiem", kuri ar hipnoterapijas palīdzību sola mazināt ēstgribu (attiecīgi svaru), "atbrīvot" no dažādām akarībām. Atcerieties, ja arī esat izlēmuši problēmu risināt ar hipnoterapijas palīdzību, tad vajadzētu izvēlēties pieredzējuša un profesionāla psihiatra, psihologa palīdzību.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!