3346849
Foto: PantherMedia/Scanpix
Mamma, kura burtiski atrodas uz sirdslēkmes robežas vai nokrīt ar migrēnu, jo tu neesi kārtējo reizi piezvanījusi vai atbrauci pie viņas ciemos ne tā saģērbusies. Draudzene vai māsa, kura telefona klausulē sāk raudāt, jo tu atteicāties aicināt viņas ciemos ...  vai arī pašas atnāk, lai kārtējo reizi varētu vārīties par savu epopeju "Kāds vīrs tomēr ir slikts". Darba kolēģe, kura kārtējo reizi uzkrauj daļu no saviem pienākumiem, lai varētu aiziet no darba ātrāk, "tāpēc, ka viņai ir bērns". Visi šie cilvēki ar jums veic vienus un tos pašus trikus, viņi ar jums manipulē.

Manipulācija - tā ir noslēgta psiholoģiska darbība, kurā tiek izmantotas otra cilvēka emocijas. Manipulācijas mērķis ir gūt izdevību. Manipulācijas objekts neievēro, ka viņā apzināti izsauc kaut kādas emocijas.

Manipulēšanas iniciators cenšas savu upuri novest neērtā situācijā, izsaukt viņā diskomforta sajūtu. Bieži šie manipulatori spēlē uz jūtām. Mamma - manipulators praktiski pa tiešo uzliek jums vainas apziņu par savu slikto pašsajūtu. Draudzene vai māsa cenšas panākt, lai jums būtu kauns par to, ka bijāt vienaldzīgs pret viņu ciešanām. Kolēģe apgrūtina jūs, jo pati nespēj plānot darba laiku. Labi un atvērti cilvēki ļoti bieži kļūst par manipulācijas upuriem un kaut kādā brīdī viņi riskē ar savām vēlmēm, veidojot savu dzīvi apkārtējiem par paraugu.

Pirmais solis cīņā ar manipulatoriem - saprast to, ka jūs esat viens no viņu upuriem. Ja jūs bieži sevi pieķerat pie domas, ka jums negribas kaut ko darīt, bet atteikt būtu nepieklājīgi un jūs piekrītat, - jūs esat iekritis viņu slazdā. Sapratis to, atcerieties par tiesībām dod sev minūti laika pārdomām - lai kurš un ko arī neprasītu.

Atcerieties vēl svarīgu noteikumu: jūs nevienam neesat neko parādā. Tieši tāpat neviens nav parādā jums. Iemācījies atpazīt manipulācijas, jūs būsiet pusceļā uz uzvaru. Piemēram, ja jūsu draugs par normālu uzskata vienmēr zvanīt pusnaktī, modināt jūs un prasīt pārnakšņot - padomājiet, par ko viņš jūs uzskata - par draugu vai bezmaksas viesnīcu.

Nākamais solis - iemācies teikt "nē" prasībām, kuras jūs negribētu izpildīt. Sākat ar mazumu. Nepieciešams iemācīties cienīt savu laiku un spēku. Jūsu laiks un spēks ir paredzēti, lai jūs izpildītu savas vēlēšanas un sasniegtu savus mērķu, bet ne apkārtējo cilvēku mērķus. Sapratuši, ka jūsu personīgais laiks jums ir dārgs, jums nebūs tik sarežģīti atteikt cilvēkiem, kuri pieraduši, ka uz jums burtiski var "izbraukt".

Pats sarežģītākais ir  atbrīvoties no manipulācijas no vecāku puses. Kaut vai arguments "es tevis dēļ ziedoju visu dzīvi" bieži trāpa tieši mērķī.

Tomēr bieži vecāki tādos izteicienos pārcenšas un asi formulē. Protams, jūs būsiet viņiem vienmēr pateicīgi par audzināšanu, saprašanu un uzturēšanu, bet drīz jums parādīsies vai jau ir savi bērni, kurus jūs audzināsiet un uzturēsiet. Jūs esat putniņš, kurš jau izlidojis no ligzdiņas un dzīvo savu dzīvi. Tieši tāds ir vecāku mērķis: izaudzināt pieaugušu un patstāvīgu cilvēku.

Galvenais cīņā par savu laiku un dzīvi - censties nepieļaut konfliktus. Atsakot cilvēkam palīdzēt kādā viņa lūguma izpildē, pamatojiet, kāpēc nevarat to izdarīt. Tai pašā laikā jūs atvieglosiet atteikuma procesu arī priekš sevis, bet tam otram agri vai vēlu nāks saprašana, ka šeit manipulācijas spēlītes vairs neies cauri. Darot dzīvē tās lietas, ko jums pašam gribās, jūs kļūsiet daudz laimīgāks cilvēks, nekā mēģinot izdabāt citiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!