Rudens depresija – kā izvairīties un kā tik ar to galā
Foto: stock.xchng
Rudens un ziemas mēnešos daļai cilvēku pasliktinās garastāvoklis, mainās miega paradumi un bieži vien zūd enerģija pat vienkāršu uzdevumu veikšanai. Pašlaik, mainoties gadalaikiem un iestājoties tumšākam laikam, arvien vairāk cilvēku saskaras ar tā dēvēto rudens depresiju.

Visbiežāk šadi simptomi novērojami 18 līdz 30 vecumu sasniegušajiem cilvēkiem, turklāt biežāk sievietēm nekā vīriešiem. Ja tas atkārtojas katru gadu, to jau var uzskatīt par sezonālu depresiju vieglākā vai smagākā formā. Viens no izplatītākajiem garastāvokļa maiņas iemesliem ir diennakts cikla maiņa, jo saules gaisma stimulē hipotalāmu - smadzeņu daļu, kas regulē miega un nomoda ciklus, apetīti, hormonu izstrādāšanu, reproduktīvo funkciju un noskaņojumu.

Psihologs Dr.Andris Veselovskis stāsta par cēloņiem, kāpēc Latvijā cilvēki visbiežāk sirgst ar depresiju tieši rudenī: "Depresija parasti saasinās pavasaros un rudeņos. Pārmaiņas dabā rosina izmaiņas smadzeņu vielmaiņā, bet tas, vai radīsies depresija, ir atkarīgs no bioloģisku, psiholoģisku un sociālu faktoru mijiedarbības. Cilvēka noslieci uz depresiju nosaka gēni, savukārt cilvēka domāšana nosaka to, kā cilvēks uztver apkārt notiekošo. Ja cilvēks prognozē sliktu iznākumu, tas provocē depresijas attīstību, bet domājot pozitīvi, depresijas risks tiek samazināts. Tas, kā ikkatrs no mums uztvers notikumus, ir atkarīgs no priekšstatiem, kuri prātā veidojas no agras bērnības.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!