meitene bērns asaras
Foto: PantherMedia/Scanpix
Šogad jau vairāk kā 400 bērnu līdz 3 gadu vecumam mājās guvuši smagas traumas, applaucējoties vai gūstot apdegumus - informatīvā akcijā aicinās pasargāt bērnus no šīm traumām. No šodienas, 19.decembra uzsākta plaša sabiedrības informēšanas akcija par bērnu applaucēšanās un apdegumu riskiem, ko rīko Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija, Bērnu klīniskās universitātes slimnīca un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests. Tā portālu Delfi informē akcijas rīkotāji.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienesta un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) dati liecina, ka applaucējumi un apdegumi ir biežākās traumas, ko bērni gūst mājās savu tuvinieku klātbūtnē. Visbiežāk cieš bērni vecumā līdz 3 gadiem, kad mazuļa veselība un drošība ir pilnībā atkarīga no pieaugušo uzmanības un rūpēm par viņu. Taču tieši šīs traumas būtu visvieglāk novēršamas, ja pieaugušie pamanītu bīstamās situācijas vēl pirms nelaime notikusi.

NMP dienesta direktors Armands Ploriņš: "Šogad 11 mēnešos ātrās palīdzības brigādes steigušās izsaukumos pie vairāk kā 400 bērniem līdz triju gadu vecumam, kuri lielākoties guvuši apdegumus vai applaucējušies ar vecāku tikko pagatavoto kafiju, tēju un zupu. Diemžēl apdegumu traumas ir ne tikai ilgstoši un sarežģīti ārstējamas un atstāj rētas uz mūžu, bet daudzos gadījumos mediķiem arī ir jācīnās par bērna izdzīvošanu". Ķirurgs Džeimss Rozītis piebilst: "Apdegumu slimnieku skaits, kuri ārstējas BKUS saglabājas augsts, vidēji tie ir ap 260 bērni gadā. 83% no visiem mūsu mazajiem pacientiem apdegumus ir guvuši applaucējoties ar karstu šķidrumu - ēdienu, dzērienu un ūdeni. Lielāko daļu apdegumu bērni gūst tieši mājās, tādēļ pieaugušie ir tie, kas bērnus var pasargāt no applaucēšanās un apdegumu gadījumiem."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!