Pirms bērnam uzklāj krēmu, piecreiz pārdomā!
Turklāt bērnu kopšanas līdzekļu sastāvā esošās vielas un to iedarbība uz jaundzimušo ādu netiek pietiekoši kontrolēta un izvērtēta. Dermatologi ļoti daudz savā praksē saskaras ar to iedarbības rezultātu, kas izpaužas ar ādas sausumu, izžūšanu; ādas slimību veidošanos. Piemēram, alergēni var ierosināt atopisko dermatītu, ādas alerģiskus izsitumius. Izmainoties ādas mikroflorai, tā kļūst uzņēmīgāka infekcijām - streptodermijai, vīrusu infekcijām - moluskiem, kārpām un herpes izsitumiem.
Jāatzīst, ka ne vienmēr atsauksmes un uzraksti uz iepakojuma ("Mother&Baby Gold" un "Pediatri iesaka") garantē kvalitāti un kosmētikas drošību, jo katra bērna ādas reakcija ir individuāla, atkarībā no viņa imunitātes. Arī aptiekās nopērkamā kosmētika diemžēl nav droša, jo daļa no šiem līdzekļiem satur arī kaitīgas un dermatītu izraisošas vielas. Ja parādās kādi izsitumi, noteikti jādodas pie ārsta.
Kopšanas līdzekļu sastāvdaļas ir uzskaitītas iepakojuma aizmugurē sīkiem burtiem. Lūk, daži padomi to izvērtēšanai!
Visbiežāk sastopamās vielas bērnu kopšanas līdzekļos, kas var izraisīt alerģiskas reakcijas:
Peru balzams(pieniņš) un tā sastāvdaļas - Dienvidamerikas koka ekstrakts ar benzilcinamātu, benzilbenzoātu, benzilspirtu, farnezolu sastāvā, kas rada spēcīgus alerģiskus un kontaktdermatītus.
Konservanti:
-parabēni(metil, etil, butil, propilparabēni), izmanto kopšanas līdzekļos, bērnu mitrajās salvetēs, bērnu losjonos, šampūnos, lieto kā pārtikas konservantus. Var radīt alerģiskas reakcijas, ietekmēt bērna endokrīno sistēmu, ir riska faktors krūts vēža attīstībā.
-propilēnglikols, polietilēnglikols, izmanto bērnu aizsargkrēmos, losjonos, lūpu krāsās, pretsviedru līdzekļos, iedeguma losjonos. Var radīt ādas un acu kairinājumu, izsitumus, toksiska ietekme imūnsistēmai, elpošanas orgāniem, nierēm, nervu sistēmas attīstībai.
-hlorbutanols, izmanto bērnu eļļās. Var būt toksisks, ja nonāk mutes gļotādā, ieelpojot, nervu sistēmas nomākums.
-imidazolidinilurīnviela(dzīvnieku izcelsmes, bet var pārveidoties par formaldehīdu- ļoti toksisku vielu). Izmanto bērnu šampūnos, vannas eļļas.
Krāsvielas, kas nonāk bērnam tuvā saskarē ar pieaugušu cilvēku, nereti pašu māmiņu:
-niķeļa sulfāts- matu krāsas, acu krāsa, dekoratīvā kosmētika. Nonākot uz bērna ādas, var radīt izsitumus, toksisks nierēm, endokrīnai un imūnsistēmai.
Mazgāšanās līdzekļu- šampūnu, dušas želeju, vannas putu, zobupastu biežākās sastāvdaļas ir nitrozamīni, kas var iekļut caur ādu, un radīt toksiskus bojājumus un audzējus, iedarbojoties uz aknām, plaušām, mutes, barības vada, kuņģa gļotādu. Tie ir sastopami zem nosaukuma- SDS(nātrija dodecils), SDES un ALES(amonija lauretsulfāts), nātrija lauretsulfāts, nātrija laurilsulfāts.
Dezinficējoši un antibakteriāli līdzekļi
-triklozāns- ziepes, skalošanas līdzekļi, pretsviedru līdzekļi. Var radīt alorģiskas, toksiskas ādas reakcijas, arī aknu bojājumu.
-neomicīns- alerģiskas, fotoalerģiskas ( pēc sauļošanās) reakcijas, nieru toksisks bojājums.
-etanols (etilspirts)- zobupastas, mutes skalošanas līdzekļi, smaržas. Toksisks iekšējās sekrēcijas dziedzeriem, sirds asinsvadu sistēmai, aknām, nervu sistēmai.
Pūderu sastāvā jāpievērš uzmanība:
-talksE553b- pūderis bērniem, vitamīnu piedevas, dzīvnieku barībā, kā arī šokolādē, košļenēs, konditorejas izstrādājumos. Var radīt plaušu kairinājumu, pat pneimoniju, klepu, vemšanu, kā arī riska faktors plaušu, kuņģa vēzim.
-kaolīns- pūderis bērniem, dekoratīvā kosmētika. Var izmainīt ādas dziedzeru funkcijas, ilgstoši ieelpojot, plaušu kairinājums, pat fibroze.
Iegādājoties bērnam domātus kopšanas līdzekļus vajadzētu pārliecināties, ka tie nesatur minētās vielas.