Jautājums: Mani nepieņem mana mazā meitiņa. Pie mātes viņa turas kā pielipusi, nelaižas vaļā, bet man saka – negribu tevi! Kad atnāku no darba, viņa reizēm pat noslēpjas. Neesmu stingrs, cenšos lutināt viņu, bet tad tik uz mirkli no viņas puses jūtama atsaucība, kas ātri pāriet. Jūtos muļķīgi. Sieva arī grib mainīt situāciju, stāsta četrgadīgajam bērnam, ka tētis ir mīļš, bet tas neko nemaina. Ko iesākt?
Atbild Līga Ruperte, psihoterapeite
Atbilde: Grūti atbildēt, nezinot, kas jūsu ģimenē noticis līdz šim. Vai jūs dzīvojat ar meitu un viņas māti kopā? Ja ne - cik bieži un kādos apstākļos esiet pavadījis laiku kopā ar meitu? Ja dzīvojat kopā, cik daudz esat piedalījies bērna kopšanā un audzināšanā līdz šim? Vai pašreizējā situācija ir bijusi kopš meitas dzimšanas, un, ja ne, kad tā sākās? Kas varētu būt cēlonis/cēloņi tam, ka bērns ar jums nejūtas droši un labi?
Nedomāju, ka māte var bērnam iestāstīt, ka tētis ir mīļš. Tas tētim pašam ir jāpierāda, un lutināšana vien negarantē to, ka bērns ar jums jutīsies labi, tādā veidā labvēlību var izpelnīties tikai uz mirkli. Lai tiešām veidotu labas attiecības ar bērniem, vecākiem ir jāpavada ar viņiem laiks, jābūt draudzīgiem, mīlošiem un pieejamiem, jāsaprot viņu vajadzības un tās jāapmierina (nevis jāapmierina visas viņu vēlmes), jānosaka robežas un tās jāuztur, jāprot disciplinēt ar pozitīvām metodēm, jāspēlējas, jārunājas, jāizrāda mīlestība utt.
Par labiem vecākiem cilvēki parasti nepiedzimst - viņi to iemācās, sākotnēji jau paši augot savā ģimenē, vēlāk - no citiem, kaut vai no grāmatām, kursiem. Piemēram, vai ir kas tāds, ko par bērnu audzināšanu jūs varētu mācīties no sievas? Vai esat ar viņu pārrunājis apstākļus, kas, pēc viņas domām, varētu būt cēlonis tam, ka meita nejūtas droši un labi ar jums? Bērnu uzticēšanās ir jānopelna, un dažkārt paiet laiks, lai to panāktu, taču gandarījums, ko izjūtam ģimenē, kurā visi jūtas labi, ir vērts, lai pie tā piestrādātu.
Lasītāju ievērībai: Lai saņemtu speciālista e-konsultāciju, lūdzu, nosūti savu jautājumu uz e-pasta adresi: sieviete@delfi.lv. Redakcija patur tiesības rediģēt tekstu. Speciālistu ieteikumiem ir tikai izglītojošs raksturs, un tie nevar aizstāt speciālista konsultāciju klātienē.