Ikdienā Benita savieno divas specialitātes - viņa ir personāla vadītāja SIA Ventspils elektronikas fabrika un SIA Hanzas elektronika, kā arī klavierspēles un dziedāšanas pedagoģe Piltenes mūzikas skolā. "Esmu studējusi Ventspils mūzikas koledžā, pēc tam Rīgā ieguvu bakalaura grādu mūzikas pedagoģijā un maģistra grādu uzņēmējdarbībā un vadībā," paskaidro Benita.
Strādājot mūzikas skolā ar 6 - 7 gadus veciem bērniem, Benita atklāja, ka mazie slikti zina latviešu tautasdziesmas. Pavaicājusi draugiem, vai viņi dzied bērniem šūpuļdziesmas, Benita saņēma noraidošas atbildes. Vieniem neesot tam laika, citam nav balss, vēl kāds ierodas mājās, kad mazulis jau aizmidzis. "Tā pirms pāris gadiem radās ideja par dziedošu rotaļlietu. Turklāt man bija lieliski apstākļi tās radīšanai - pamatdarbā man līdzās ir zinoši elektronikas inženieri, kas palīdzēja izveidot pirmo lācīša prototipu. Savukārt savu muzikālo izglītību un vokālās dotības izmantoju dziesmiņu iedziedāšanai," Benita stāsta par idejas tapšanu.
Pirmais prototips tapa ilgāk nekā gadu. Dziesmiņas kvalitātei bija jābūt ideālai, tāpēc darbs pie atskaņošanas iekārtas nebija viegls. Tika izmantoti vairāki ierīces moduļi. Pirmais tika gatavots, iepērkot atsevišķas detaļas un tās lodējot pašu spēkiem. Otrais modulis jau gatavs iepirkts Ķīnā, trešais pasūtīts no Krievijas. Tad visi salīdzināti un izvēlēts labākais. "Kvalitātes ziņā gan Ķīnas, gan Krievijas modeļi bija atbilstoši mūsu prasībām. Priekšroku tomēr devu Ķīnas modulim, jo to piedāvāja komplektā ar kastīti, kas bija ļoti būtiski," paskaidro Benita.
Ar savu ieceri pērn rudenī Benita nolēma piedalīties Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras organizētajā biznesa ideju konkursā Ideju kauss. No kopumā 485 iesniegtajām idejām uz otro kārtu izvirzīja 189, starp tām arī Benitas ideju. "Šis novērtējums man deva spēku un pārliecību cīnīties tālāk. 2011. gada nogalē piedalījos konkursā Drosmīga ideja, saņēmu augstāko novērtējumu Ziemeļkurzemē un balvā ieguvu portatīvo datoru. Decembrī jau reģistrēju savu uzņēmumu Singing toys," viņa palepojas.
Benitas radītais dziedošais lācītis ir īpašs ar to, ka dzied latviešu tautas šūpuļdziesmas latviešu valodā. Šāda rotaļlieta tirgū, kas pārpilns ar svešvalodās "runājošām" mantiņām, ir jaunums. Pagaidām plānots, ka pārdošanā būs lācītis, kas dziedās septiņas šūpuļdziesmas, bet nākotnē iecerētas arī citas rotaļlietas ar atšķirīgām dziesmiņām.
Lūgta mazliet atklāt lācīša tapšanas "aizkulises", Benita stāsta: "Mums izveidojusies laba sadarbība ar Ķīnas ražotāju, kas piekrita atbilstoši mūsu vēlmēm mainīt lācīša krāsu un izmēru, iešūt speciālu kabatiņu audiosistēmas ierīcei un aizdari. Savukārt kolēģi Ventspils elektronikas fabrikā palīdz salikt un salodēt audiosistēmas elektroniskās daļas. Plānojam, ka šogad izdosies radīt un realizēt ap 500 šādu lācīšu."
Iedziedamo šūpuļdziesmu atlase grūtības neradīja. Benita atzīst, ka nemaz tik daudz miega dziesmiņu latviešiem nav. Lai atskaņotu dziesmiņas, būs tikai jānospiež poga lācīša mugurpusē.
Pagaidām lācīši tikai top. Notiek arī darbs pie interneta mājas lapas izveides un logo izstrādes. Benita arī analizē, kur un kādiem veikaliem lācīšus varētu piedāvāt. Tiek lēsts, ka vienas rotaļlietas cena būs aptuveni Ls 20 - 25. Tiks izgatavots arī nedaudz mazāka izmēra suvenīra modelis eksportam. Šāda dziedoša rotaļlieta varētu būt arī īpaši piemērota ārzemēs dzīvojošām latviešu ģimenēm.
Uzņēmēja neslēpj, ka patlaban nevar visu savu laiku veltīt biznesa attīstībai. Arī pamatdarbs prasa savu, un, kamēr bizness nav nostabilizējies, pamest to nedrīkst. Turklāt Benita vismaz tuvākajā nākotnē neplāno kļūt par liela mēroga ražotāju. Tas savukārt rada šķēršļus sadarbībai ar citu pakalpojumu sniedzējiem. Piemēram, iepakojuma ražotāji tepat Latvijā nav ieinteresēti izpildīt pasūtījumu, kas mazāks par 10 000 vienībām. Pretējā gadījumā sadārdzinās galaprodukta cena. Pacelt cenu Benita negrib, tāpēc turpina meklēt citus, kas būtu ar mieru izgatavot nelielu iepakojuma partiju.
Uz rotaļlietām attiecas stingras sertifikācijas prasības. Arī tas prasīja zināmu devu nervu - lai precīzi noskaidrotu, kādi dokumenti sagatavojami un cik tas izmaksā. "Tas ir sarežģīti, bet - paveicami," viņa nosaka.
Līdz šim sava biznesa veidošanā Benita iztikusi ar saviem līdzekļiem. Uzņēmums Singing toys arī iestājies Ventspils Augsto tehnoloģiju parka (VATP) biznesa inkubatorā. "Iestājos ar cerību saņemt profesionāļu palīdzību. Turklāt tā ir lieliska iespēja saņemt Eiropas līdzfinansējumu," spriež Benita.
Atziņa, kas gūta, darbojoties savā biznesā:
• Kad ķēros klāt savas idejas īstenošanai, sapratu, ka vissvarīgākais, lai vispār varētu sākt, ir atsaucīgi cilvēki apkārt. Vienam visu paveikt ir vai nu neiespējami vai ļoti grūti. Man šajā ziņā ir paveicies - līdzās ir fantastiski un atsaucīgi kolēģi un tuvinieki, kas atbalsta un iedrošina.