eksperimenti1
Foto: Publicitātes foto
Visapkārt dabā notiek tik daudz interesantu un reizē nesaprotamu lietu, kas arvien rada bērnos mūžīgos "kāpēcīša" jautājumus – kāpēc sauli nomaina mēness, kāpēc vējš pūš tieši šajā virzienā, kas notiek vulkānā, kad tas "uzsprāgst" un galu galā – kā tas nākas, ka mašīna ripo uz priekšu? Daudzas no šīm zināšanām bērni apgūst skolā, bet, ko darīt, ja vēl nav pienācis skolas vecums vai attiecīgos mācību priekšmetus vēl nemāca?

Tad talkā nāk dažādi eksperimenti, kas balstīti uz apkārt esošajiem procesiem, izmantojot vienkāršas un bērniem saprotamas lietas - vai tā būtu ķīmija, fizika vai kāda cita dabas zinātne.



"Praktiskā" ķīmija bērnu radošai domāšanai

Kā savā promocijas darbā "Laikmetīgā mācību organizācija ķīmijas pamatizglītībā" ķīmijas doktora grāda iegūšanai norāda vairāku mācību grāmatu autore A.Bartuseviča, pedagogiem jācenšas veidot tādi mācību modeļi, kas palīdzētu bērnam labāk izprast ķīmijas nozīmi sabiedrībā, dabā un pārējo zinātņu vidū. Tas nozīmē, ka skolā daudz vairāk stundās jāizmanto tieši "praktiskā" ķīmija, jārosina skolēnus domāt radoši, apgūt ikdienas dzīvē nepieciešamas zināšanas un prasmes. Vienkāršāk sakot, ķīmijas un citās dabas zinātņu stundās, arī jaunākās klasēs, skolēniem jādod iespēja ne tikai iegaumēt kādu vielu vai parādību nosaukumus un procesu norises kārtību, bet arī saprast, kā konkrētā norise, objekts vai viela var noderēt sadzīvē vai gluži otrādi - kādēļ no tās jāizvairās un jāuzmanās.

Neformālās mācīšanās izmantošana skolā

Piemēram, Daugavpils Universitāte mūžizglītības programmas COMENIUS laikā pat izstrādājusi skolotāju profesionālās kompetences pilnveides kursu "Neformālās mācīšanās izmantošana skolā: atjaunojamās enerģijas un klimata izmaiņu tematika", kurā sniedz daudzu priekšlikumu, kā piesaistīt skolēnu uzmanību dažādām sadzīvē svarīgām lietām ar neformālām metodēm - sākot no tematisku pasaku stāstīšanas mazāko klašu skolēniem, beidzot ar dažādām demonstrācijām un stimulācijām pamatskolas vecāko klašu skolēniem un zinātniskiem eksperimentiem vidusskolu skolēniem.

Gan šie, gan citi priekšlikumi parāda, ka ļoti svarīga ir mācību procesa saistīšana ar reālo dzīvi, ar to, kas notiek apkārt mājās, uz ielas, skolā, dabā. Un, jo ātrāk bērniem tiek mācīts un skaidrots, jo labāk viņi vēlāk apgūst jau sarežģītākus tematus un papildina arī teorētiskās zināšanas. Teoriju caur praksi apgūt ir vienkāršāk un, bez šaubām, daudz interesantāk.

Lai nebūtu mājās jādauza trauki vai jānosvilina šķūnītis, demonstrējot kādu bērnam interesējošu procesu, lieti noderīgas ir dažādas attīstošās nodarbības gan bērnu dārzos, gan skolās, gan ārpus tām - zinātniskos pulciņos vai ekskursijās.

Nāc uz Ķīpsalu eksperimentēt!

Tieši tādēļ pasākuma "Kas te? Es te! Ķīpsalā" no 25. līdz 27. maijam drāšu vīriņa Vara - zinātnieka, pētnieka un eksperimentētāja - kvartālā jaunie "zinātniskie prāti" tiek aicināti izmēģināt roku dažādos eksperimentus un izmēģinājumos.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studenti aicina mazos pētniekus ar vienkāršu un atjautīgu eksperimentu palīdzību pārbaudīt dažādu šķīdumu skābumu, saprast, kā darbojas īsts vulkāns un noskaidrot, kā var degt mīklā iesprausta spuldzīte?!

Savukārt Rīgas Dabaszinību skola aicina kopā izgatavot rotaļlietas, ar kuru palīdzību izzināt fizikas likumus, piemēram, par krāsas veidošanos, vērojot "vilciņu" griešanos, un skaņas izplatīšanos, sarunājoties ar pašu rokām izgatavotu "telefonu" palīdzību.

Vara kvartālā paredzēti arī aizraujoši ķīmijas eksperimenti. Tāpat pasākuma laikā bērni varēs arī izzināt dabaszinātņu likumsakarības, rotaļājoties ar eksponātiem no Zinātnes rotaļlaukuma un Interaktīvās siltumnīcas.

Raksta tapšanā izmantota informācija:

1. A. Bartuseviča "Laikmetīga mācību organizācija ķīmijas pamatizglītībā", Promocijas darba kopsavilkums ķīmijas doktora grāda iegūšanai

2. Daugavpils Universitātes prezentācija mūžizglītības programmas COMENIUS projektā "Neformālās mācīšanās iedvesma skolas izglītībā" - Skolotāju profesionālas kompetences pilnveides kurss "Neformālās mācīšanās izmantošana skolā: atjaunojamās enerģijas un klimata izmaiņu tematika".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!