6127326
Foto: PantherMedia/Scanpix
ANO Cilvēktiesību padome atzinusi rotaļāšanos par vienu no bērnu pamattiesībām. Tās trūkums ne tikai ierobežo bērna attīstības iespējas, bet arī palielina depresijas, trauksmes traucējumu risku.

Kā norāda "Pikler" pedagoģijas speciāliste Līga Barone-Tarnoviča portālā berniemdraudzigs.lv, katram bērnam attīstībai nepieciešams savs, pavisam personīgs laiks. Bērna autonomija, individualitāte un personība izveidojas tad, ja šai attīstībai ļauj norisināties patstāvīgi un netraucēti.

Stabilās, drošās attiecībās un vidē augoši bērni, kustības un rotaļas apgūst pašiniciatīvas ceļā atbilstoši savām interesēm. Komunikācija un sociālās spējas attīstās dialogā ar pieaugušajiem, ja tie atpazīst un adekvāti izprot bērna signālus.

Bērnam atbilstoša vide

Lai nodrošinātu patstāvīgu mācīšanos, pieaugušajiem jārada vide, kura atbilst bērna konkrētajai attīstības pakāpei un nepieciešamībām. Lai to spētu paveikt, pieaugušajiem jāmāk saredzēt bērna attīstības soļus un jāizprot to nozīme. L.barone-Tarnoviča uzsver - "tikai tur, kur bērns izdzīvo un izpauž savu interesi - starp apkārtējās vides izaicinājumiem un savu iekšējo pasauli - viņš spēj pa īstam mācīties un savas apgūtās prasmes arī pielietot" .

Lai bērns nebūtu garlaikots čīkstulis!

"Pikler" pedagoģijas izveidotāja, Ungāru bērnu ārste Emmija Piklere savas metodes pedagoģiskajās atziņās norādījusi: "Ļaut pašam mierīgi iemācīties spēlēties - tā ir liela dāvana, ko varat sniegt savam bērnam. Bērns, kas atklājis savas rotaļas, neaugs par niķojošos, visu laiku uzmanību prasošu, garlaikotu čīkstuli, bet pats atradīs sev nodarbošanos.".

Kā radīt bērnam "savu vidi", tikai viņa telpu, kur izpausties un brīvi rotaļāties? Šis jautājums nodarbina ikvienu vecāku, īpaši jau tos, kuriem nav iespēju bērnam iekārtot atsevišķu istabu rotaļām un spēlēm. Te palīgā nāk rotaļlietu ražotāji, kas, balstoties uz dažādām pedagoģiskām atziņām un pētījumiem, arvien cenšas izveidot tādas rotaļlietas, kas stimulētu bērnu attīstību un atbilstu viņa vecumam.

Viss no kartona

Uzņēmumu "Foldlife" nevar saukt par "tipisku" rotaļlietu ražotāju, viņu specializācija ir kartona lietu izgatavošana - sākot no mēbelēm un beidzot ar "īstām mājām", ne tikai lellēm, lāčiem un mašīnām, bet arī pašam leļļu, lāču un mašīnu īpašniekam. Un kādēļ, lai gan šāda kartona māja nekļūtu par to "īsto un vienīgo" vietu, kur rodas idejas vislabākajām rotaļām un kur blēņu izdarīšanas gadījumā var paslēpties no vecākiem?

Pasākumā "Kas te? Es te! Ķīpsalā" bērni varēs spēlēties ar kartona mājiņām, savukārt vecāki iepazīties ar to kvalitāti. "Foldlife" komanda demonstrēs kartona mājiņu salikšanas un izjaukšanas iespējas, rādīs, kāds izskatās iepakojums, kādi ir drošības rādītāji u. c.

Milzīga kartona māja Ķīpsalā

Konstantīna aktivitāšu kvartālā būs izveidota 2 m augsta un 2 m plata kartona māja ar vairākām ieejām, un no tās uz visām pusēm būs izbūvētas kartona renes un tiltiņi, pa kuriem varēs ripināt bumbiņas. Bērni varēs pētīt, kā bumbiņas dažādos ātrumos ripo un sasniedz galamērķi. Viena mājiņas siena ir paredzēta mešanai mērķī. 

Vairāk: www.kasteestekipsala.lv

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!