Foto: PantherMedia/Scanpix
Līdz ar silto laiku aktivizējušies dažādi insekti, jo īpaši odi. Īpaši nepatīkamas sekas kukaiņu kodumi var izraisīt tieši bērniem, jo viņu imunitāte ir vājāka un kukaiņa kodums var radīt ne tikai niezi, bet arī nopietnāku alerģiju. Tādēļ būtiski jau laicīgi padomāt par to, kā pasargāt savas atvases no kukaiņu kodumiem – par to konsultē "Ģimenes aptieku" farmaceite Rita Utāne.

Kādus līdzekļus izvēlēties bērniem?

Iegādājoties pretinsektu līdzekli bērnam, vispirms ir jānoskaidro, no kāda vecuma līdzekli atļauts lietot. Lielākā daļa aptiekās nopērkamo pretinsektu līdzekļu bērniem piemēroti lietošanai no divu gadu vecuma, bet atsevišķus, īpaši maigus līdzekļus drīkst lietot jau no viena gada vecuma. Pieaugušajiem paredzētos pretinsektu līdzekļus bērniem nevajadzētu izmantot agrāk par trīs gadu vecumu, un arī tad jāizvēlas dabiskie pretinsektu līdzekļi, kas paredzēti lietošanai gan pieaugušajiem, gan bērniem. Savukārt pretodu aproces nav ieteicamas bērniem, kas jaunāki par sešiem gadiem. Pilnīgi droši pieaugušajiem paredzētos pretinsektu līdzekļus var izmantot no septiņu gadu vecuma. Farmaceite Rita Utāne skaidro, ka būtiski izmantot tieši atbilstošam vecumam paredzētus līdzekļus, jo bērnu aizsardzības līdzekļu sastāvā ir mazāk sintētisko vielu, kuras var izraisīt alerģiju un kairināt mazā cilvēka plāno un jutīgo ādu.

Izvēloties pretinsektu līdzekli bērnam, farmaceite iesaka pievērst uzmanību arī izstrādājuma veidam - bērniem piemērotāki ir pieniņi vai želejas, savukārt aerosoli ir vairāk piemēroti pieaugušajiem. Tā kā aptiekās pieejams ļoti plašs pretinsektu līdzekļu klāsts, farmaceite iesaka konsultēties ar farmaceitu, kas arī palīdzēs atrast vispiemērotāko un ērtāko risinājumu.

Padomi drošai pretinsektu līdzekļu lietošanai

Pirms pretinsektu līdzekļa lietošanas farmaceite iesaka pievērst uzmanību norādījumiem par konkrētā līdzekļa iedarbības laiku. Uzklājot līdzekli biežāk kā norādīts, bērna ādai tiek radīts lieks kairinājums.

Pretinsektu līdzekļus ieteicams lietot tikai tik daudz, lai tie nosegtu atklātās ķermeņa daļas. Ja ir plāns apģērbs, tad aerosola lietošanas gadījumā to var uzklāt arī uz plānām drēbēm. Līdzekļus nedrīkst lietot uz savainotas vai iekaisušas ādas. Tāpat jāņem vērā, ka pretinsektu līdzekļi ļoti labi iesūcas bērna ādā, tāpēc, atgriežoties mājās, iepriekš uzklātais līdzeklis no bērna ādas jānoskalo.

Attiecībā uz jaundzimušajiem, farmaceite uzsver, ka zīdaiņiem, kas jaunāki par diviem mēnešiem, nav pieļaujama nekāda veida ķīmisko līdzekļu lietošana, jo āda šajā laikā ir pārāk jutīga. Tā vietā jācenšas jaundzimušos pasargāt no kukaiņu kodumiem ar apģērba palīdzību, savukārt dodoties laukā, ratiņus jānosedz ar moskītu tīklu vai marli, kas neļaus insektiem piekļūt bērnam. Šādu tīklu var izmantot arī mājās, ar to aizklājot logus.

Vecāki, kuri savus bērnus nevēlas pakļaut nekāda veida ķīmiskajiem līdzekļiem, var izmantot mājās pagatavojamus pretinsektu līdzekļus, piemēram, no ēteriskām eļļām, kas plašā klāstā pieejamas aptiekās. Preparāta pagatavošanai jāizmanto 20-25 pilieni ēteriskās eļļas, ēdamkarote alkohola un ēdamkarote bāzes eļļas. Odu un ērču atbaidīšanai var izmantot citrona, eikalipta un lavandas eļļas. Tāpat ādai saudzīgu pretinsektu līdzekli iespējams pagatavot no pelašķu esences, kas iegūstama, pelašķus nedēļu noturot degvīnā. Noderēs arī krustnagliņu esence, kas iegūstama, divas nedēļas noturot krustnagliņas olīveļļā. Pirms šo līdzekļu lietošanas, jāpārliecinās, ka bērnam no šīm zālītēm nav alerģijas. Farmaceite norāda, ka jebkuru līdzekli pirms lietošanas vēlams uzklāt uz maza ādas laukumiņa, lai pārliecinātos vai līdzeklis neizraisa kādu alerģisku reakciju.

Kā rīkoties, ja bērns sakosts?

Tā kā odi Latvijā nepārnēsā baktērijas, nav jāuztraucas, ka tie varētu bērnu inficēt ar kādu slimību. Tajā pašā laikā farmaceite Rita Utāne norāda uz citām problēmām, kurām jāpievērš uzmanība. Piemēram, maziem bērniem grūtāk atturēties no koduma vietu kasīšanas, tādējādi pastāv risks, ka brūcītē var iekļūt infekcija. Niezi un tūkumu palīdzēs novērst tādi līdzekļi kā, piemēram, "Fenistil gels", "Silva gels", "Octenisept" u.c. Taču, ja šādi preparāti nav pieejami, koduma vietu var apsmērēt ar sodas ūdeni vai īslaicīgi izlīdzēties ar aukstu kompresi.

Ja pēc insekta koduma vietas kasīšanas ir izveidojusies brūce, infekcijas novēršanai palīdzēs briljantzaļais šķīdums. Farmaceite iesaka aptieciņā glabāt arī kādu pretalerģijas līdzekli, gadījumā, ja sadzelta kāda īpaši jutīga vieta. Tas noderēs arī tad, ja koduma vieta kļūst cieta un karsta, kā arī pasargās sakosto bērnu no iespējamā alerģiskā šoka.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!