Victory
Sapņi, kurus redzam, bieži vien ne tikai rada pārsteigumu, pārdomas, bet pat izbiedē. Kas īsti notiek un kur mēs atrodamies, kad esam aizmiguši? Vai zemapziņa tādējādi cenšas mums kaut ko pavēstīt, un vai sapņus tāpēc būtu vērts skaidrot?

Tu esi uz neapdzīvotas salas, domā par iespēju nokļūt atpakaļ mājās, bet pēkšņi esi precējusies trīs bērnu māte, kuras vienīgās rūpes ir ģimenes labklājība. Neilgi pēc tam jau esi biznesa sieviete, kuru visi apbrīno, bet pēc brīža neveiksminiece, par kuru visi runā, uz kuru rāda ar pirkstiem vai vēl trakāk – tu esi nogalinājusi cilvēku un tagad slēp pēdas.. Tu pamosties un nodomā: “Labi, ka tas bija tikai sapnis. Ļauns murgs!” Domājams, ikkatrs no mums vismaz reizi mūžā ir pamodies ar briesmīgu sajūtu pakrūtē un nespēju tik ātri atgriezties realitātē, jo redzētais sapnis vēl aizvien liek par sevi domāt. Bet ko tas viss patiesībā nozīmē? Vai tas ir kaut kādā veidā jāmēģina izskaidrot? Kas vispār ir sapnis?

Kas ir sapņi un kā tie rodas?


Foto: Shutterstock

Katru vakaru, kad aizmiegam, mēs it kā dodamies tālā ceļojumā pa mūsu vēlmēm un zemapziņu. Pamostoties mums šķiet, ka esam atgriezušies no kāda tāla ceļojuma, taču dažreiz pat īsti neatceramies šī ceļojuma detaļas. Speciālisti lēš, ka cilvēks vislabāk izguļoties, ja gulēt dodas pirms pusnakts. Tātad būt "cīrulītim" ir diezgan veselīgi.

Sapņi var būt tik pat daudzveidīgi kā dzīve, kuras atspoguļojums tie ir. Un tomēr visu lielo sapņu dažādību var sadalīt nedaudzās tipiskās grupās, atkarībā no tā, ar ko tieši sapņi ir izsaukti. Ir atmiņas sapņi, baiļu sapņi, vēlēšanās sapņi un tāpat ir tipiski sapņi, ko redz vairs ne tikai desmiti un simti, bet miljoni ļaužu. Tipisks sapnis skaitās krišana miegā. Mēs krītam un nekādi nevaram sasniegt bezdibeņa galu. Dažreiz mēs negribot pamostamies, it kā no stipra grūdiena, kas satricina mūsu ķermeni. Šie sapņi parasti rādās pašā aizmigšanas sākumā, kad mēs vēl neesam paspējuši ķermenim piešķirt gulēšanai ērtu stāvokli: tos izskaidro ar to, ka no pēkšņa muskuļu atslābuma ceļos saliektas kājas atliecas, un mūsu ķermenis pārnes grūdienu, ko izjūtam kā kritienu. Pie tipiskiem sapņiem pieder arī tie, kādos cilvēks pārdzīvo vislielāko neveiklību un sajukumu, cilvēks šajos sapņos uzstājas pavisam smieklīgā apģērbā, vai arī pavisam bez tā.

Pastāv uzskats, ka zemapziņa sapņos parāda to, ko dienas gaitā esam domājuši, vai ko klusībā vēlamies, par ko sapņojam nomodā esot. Taču kāpēc tad spējam nosapņot pat tādas lietas kā kautiņi, slepkavības, zādzības un dažādas citas briesmīgas lietas? Tas nebūt nav tas, par ko ikdienā domājam. Bet kāpēc zemapziņa to apstrādā un pasniedz šādā veidā? Jau senajās kultūrās mēģināja atšifrēt sapņu simbolisko saturu. Sapņu pētīšana un to tulkošana jaunu pacēlumu piedzīvoja, kad pasaule uzzināja par Zigmunda Freida darbiem. Viņš sapņus nosauca par karalisko ceļu uz zemapziņas izzināšanu. Freids atklāja, ka daudzu viņa pacientu sapņos bija atrodama īstā atslēga, lai izzinātu viņu garīgās slimības. Kopš Freida laika tieši sapni vērtē kā zemapziņas sūtni un uzskata to par vienu no galvenajām cilvēka garīgo piedzīvojumu sastāvdaļām. Savā attēlu valodā sapnis informē par apslāpētiem un ļoti vēlamiem piedzīvojumiem, kas mums nav pieejami nomodā. Bez tam sapnis palīdz uztvert dienas dzīves notikumus, izpētīt tos pavisam citā formā un, iespējams, pārstrādāt tā, kā paši to būtu vēlējušies, bet, kas īstenībā nav izdevies. Sapnī saprāta cenzūra ir izslēgta, tāpēc sapņos bieži vien piepildām savas visslepenākās vēlmes vai tieši pretēji - darām to, ko nekad neatļautos darīt nomodā.


Vai visi cilvēki sapņo un vai tas vispār ir vajadzīgs?


Foto: Shutterstock

Sīki izpētot šo jautājumu, daži zinātnieki noskaidroja, ka no simta pieci cilvēki nemaz nesapņo. Kāds pazīstams filozofs šādu varbūtību nepieļāva un centās pierādīt, ka nav miega bez sapņiem. Viņš apgalvoja, ka ļaudis, kuri neredzot sapņus, vienkārši tos aizmirstot. Katrs cilvēks sapņo - arī tad, ja pats apgalvo pretējo. Tas ir pierādīts zinātniskos eksperimentos. Sapnis ir miegā piedzīvota tēlu plūsma, kurā dzīvi figurē dažādas atmiņas, domas un emocijas, kas, tiesa, vēlāk, nomodā ēsot, liekas savādas. Pēc savas dabas un spilgtajiem tēliem sapņi ir līdzīgi halucinācijām. Sapņi ir atslēga, lai piekļūtu savai zemapziņai. Tie informē par apslēptiem piedzīvojumiem. Kāpēc mēs sapņojam? Te nu ir vesels lērums teoriju. Viena saka, ka smadzenes pārdzīvo dienā piedzīvoto. Otra, ka darbojas zemapziņa. Vēl trešā, ka naktī smadzenēm kļūst garlaicīgi, tāpēc tās bez apziņas kontroles sāk pašdarbību.

Miegs sastāv no REM un ne-REM fāzēm (REM - rapid eye movements "ātras acu kustības"). Cilvēks sapņo tieši REM fāžu laikā, atkarībā no miega ilguma - 4-6 reizes nakts laikā, kopā apmēram 90 minūtes. Viena sapņu fāze ilgst apmēram 10 minūtes, un to nomaina dziļā miega (ne-REM) fāze. Ir konstatēts, ka cilvēki, kurus iztraucē laikā, kad viņi sapņo, pēc tam turpina to darīt, tikai REM fāzes ir attiecīgi garākas. Sapņu pētnieki to uzskata par norādījumu, cik cilvēka dzīvībai vitāli svarīgi ir tieši sapņi. Ja cilvēks ar savu sapņu palīdzību gribētu par sevi ko vairāk uzzināt, viņam būtu ieteicams pierakstīt visas detaļas, kādas vien viņš spēj no nosapņotā atcerēties. Mūsdienās ir pietiekami daudz literatūras, kas palīdz atšifrēt sapņus. Psiholoģijā sapņu apstrāde ir viens no svarīgākajiem instrumentiem garīgo konfliktu risināšanā.


Dažu populārāko sapņu skaidrojumi


Foto: stock.xchng

Kailums. Tikai retos gadījumos sapnī redzētais kailums nozīmē erotisku situāciju. Daudz vairāk tas norāda uz sākotnējo dabisko cilvēku stāvokli, pārnestā nozīmē - uz bailēm tikt garīgi atklātam, kad visiem tiek parādītas cilvēka slēptākās domas un nolūki.

Krišana, gāšanās. Ja sapnī ir sajūta, ka it kā gāžas no kraujas vai krīt bezgalīgā dziļumā, tas bieži vien norāda uz bailēm pazaudēt kādu personu, lietu vai stāvokli sabiedrībā. Tas var būt arī norādījums uz to, ka cilvēks nepareizi novērtē kādu noteiktu situāciju un pats nezina, kā pareizi rīkoties.

Dzīvnieki. Šajā gadījumā viss ir atkarīgs no tā, kāds konkrēti dzīvnieks parādās sapnī. Piemēram, žurka liek domāt par kādu bīstamu situāciju, kurā iespējams nokļūt, par tuvojošos fizisku slimību vai arī par kremtošiem pašpārmetumiem. Plēsīgi zvēri liecina par spēcīgu tendenci kļūt agresīvam, kas dzīvē tiek izpausta nepietiekami, jo ikdienā to ierobežo prāts. Čūska var simbolizēt pārmaiņas, kā arī izdziedināšanos vai seksualitāti, savukārt utis var norādīt uz to, ka tuvākajā laikā ņemsi naudu.

Seksualitāte. Vairums seksuālo sapņu nenorāda, ka sapņoto kāds pilnībā gribētu realizēt. Tie daudz vairāk signalizē par problemātisku attieksmi pret paša seksuālajām jūtām vai neapmierinošām partnerattiecībām. Bieži vien aiz šiem sapņiem slēpjas vēlēšanās pēc lielākas garīgās tuvības.

Bēgšana, pakaļdzīšanās. Ja sapnī tev dzenas pakaļ, vajā, visbiežāk tas norāda uz to, ka ikdienā jūties apdraudēta - vai nu tas ir nepabeigts darbs, kas neliek tev mieru, vai bailes par to, ka kaut kas var notikt. Šādā gad;ijumā būtu vēlams padomāt, ko ikdienas darbos vari daeīt citādi, ko nepabeigtu vari nokārtot.

Grūtniecība un/vai bērna piedzimšana. Iespējams, patiešām tev reālajā dzīvē ir vēlme pēc bērna, taču šaubies par to vai ir īstais laiks, vai spēsi tikt galā materiāli utt. Taču šis sapņa veids var norādīt arī uz kaut ko jaunu - varbūt tev ir kāda jauna ideja, par kuru domā vai gatavojies realizēt.

Ja vēlies savus sapņus izskaidrot, vari meklēt literatūru par šo temu bibliotēkās vai internetā. Taču, ja ir kas tāds, kas tev neliek mieru, vajā, nomoca - šādu sapņu rezultātā labāk doties pie psihologa vai psihoterapeita, kas ne tikai palīdzēs no šīs mokošās sapņošanas atbrīvoties, bet atrisinās reālās dzūves problēmas, kuru dēļ šādi sapņi parādās. Lai tev salds miegs un jauki sapņi!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!