1. Lasis
Treknās jūras zivis satur smadzeņu funkcijai tik ļoti noderīgās omega-3 tauksābes. Šīs taukskābes saturošu produktu izmantošana uzlabo kognitīvo funkciju smadzenēs. Turklāt vienmēr būs labāk, ja bērns uzņems šīs vielas ar pārtiku, nevis no aptiekas pudelītes. Bērnam var dot sviestmaizi ar ceptu vai tvaicētu lasi un dārzeņiem (gurķiem, tomātiem vai salātiem).
2. Olas
Olu dzeltenumi satur holīnu - elementu, kas uzlabo atmiņu. Izteikts holīna trūkums var novest pat pie atmiņas traucējumiem. Skolniekam var dot pusdienās ceptu olu vai omleti, kas ielikta starp divām šķēlēm pilngraudu maizes.
3. Zemesriekstu sviests
Zemesrieksti - lielisks E vitamīna avots, antioksidants, kas smadzenēs pasargā nervu membrānas. Nesālītus zemesriekstus var pievienot jebkuriem salātiem, zemesriekstu sviests labi ies kopā ar svaigu maizi. Šāds ēdiens liks smadzenēm rosīties aktīvāk.
4. Pilngraudu produkti
Cilvēka smadzenēm, lai darbotos pareizi, nepieciešams noteikts daudzums glikozes. Pilngraudu produkti satur gan glikozi, gan taukus (kas regulē, cik daudz glikozes nokļūst asinīs), kā arī vitamīnus B, kas pabaros nervu sistēmu. Pērciet sev un bērniem pilngraudu maizi vai arī iegādājieties pareizos miltus un cepiet maizi mājās paši.
5. Auzas
Auzu pārslu ēdieni - tās ir labākās brokastis bērnam, jo auzas satur E un B vitamīnus, kāliju un cinku. Šie elementi un vitamīni vajadzīgi, lai palīdzētu bērniem pilnībā realizēt viņu intelektuālo potenciālu. Auzas var salikt kopā ar miltiem tortēs, smalkmaizītēs, siera kūkās. Tāpat iespējams vienkārši apgrauzdēt auzu pārslas un riekstus uz sausas pannas - pasniedz ar nesaldinātu jogurtu vai pienu. Ja jums ir paradums no rītiem taisīt augļu un dārzeņu sulu kokteiļus, pielieciet mazliet neapstrādātu auzu pārslu sulā.
6. Ogas
Zemenes, mellenes, ķirši, avenes, kazenes un citas ogas satur antioksidantus, kas samazina iespēju saslimt ar vēzi. Pētījumi liecina, ka it īpaši zemenes un mellenes uzlabo atmiņu, bet aveņu, zemeņu, kazeņu un zemeņu sēkliņas ir bagātas ar omega-3 tauksābēm. Svaigas ogas ēst vienkārši tāpat, var pievienot salātiem, dārzeņu ēdieniem, musli. Ja nav svaigu - lieciet lietā saldētas.
7. Pākšaugi
"Galvas darbināšanai" ļoti noderīgas ir pupas, zirņi, turku zirņi (aunazirņi) un lēcas, pateicoties olbaltumvielām un saliktajiem ogļhidrātiem (kas nedaudz palielina cukura līmeni asinīs) un šķiedrvielām, kā arī vitamīniem un minerālvielām. Pākšaugus var ēst ar tomātu mērci, tie noder kā garnīrs vai kā papildinājums salātiem
8. Daudzkrāsainie dārzeņi
Tomāti, brokoļi, baklažāni, ķirbji, burkāni, spināti, paprika, kukurūza - spilgti piesātinātu krāsu dārzeņi satur daudz antioksidantu, kas atjauno bojātās šūnas. Dodiet bērniem sagrieztus svaigus dārzeņus vai taisiet klāt makaroniem mērci ar daudz dažādu dārzeņu sastāvdaļām.
9. Piens un jogurts
Piena produkti ir bagāti ar olbaltumvielām un B grupas vitamīniem, kas ir svarīgi smadzeņu audu, neirotransmiteru un enzīmu veidošanās procesā. Apgādājiet bērnus ar nesaldinātu jogurtu, zema tauku satura krējumu, pienu, rjaženku, kefīru, lai viņi pirms skolas saņemtu sātīgas brokastis.
10. Liesa liellopu gaļa
Liesa gaļa - tas ir dzelzs un cinka avots, šīs vielas palīdzēs uzlabot izziņas funkciju smadzenēs. Liesas gaļas ēšana kopā ar pārtiku, kas satur daudz C vitamīna (piemēram, tomāti, pipari, apelsīni, zemenes), palīdzēs organismam labāk absorbēt dzelzi. Tas viss kopā liks bērna "domāšanas aparātam" darboties labāk un ilgtermiņā gaidāmas pozitīvas izmaiņas bērna attīstībā.