pasaule
Foto: AP/Scanpix
Veiksmīgu cilvēku noslēpums nav spēja paciesties un izturēt, bet gan nospraust mērķus un uz tiem iet. Šajā laikā, kad klusāk vai skaļāk pie sevis ikviens pārdomā gada laikā izdarīto un apņemas nākamajā gadā paveikt vairāk nekā šajā, ir īstais brīdis, lai no nogaidītāja kļūtu par sasniedzēju, uzskata portāls "It Business Edge".

Laikā, kad nupat jau premjers sola ekonomisko atlabšanu ne tikai valsts budžetā, bet arī katra privātajā maciņā, un darba tirgū paveras aizvien plašākas iespējas, arī portāls "Delfi" iesaka atstāt savu nogaidošo komforta zonu, lai izmēģinātu ko jaunu un 2013. gadā sasniegtu jaunus apvāršņus.

Lai spertu soli pretī jaunajiem mērķiem, ieteicams sekot turpmākajiem ieteikumiem:

Pārtrauciet 'ir jau labi' atkarību


Foto: AP/Scanpix

Atceries, ka tavs mērķis noteiks, kādus rezultātus tu sasniegsi. Diemžēl daba mūs iekārtojusi tā, ka labprāt ļaujamies tam, kas ir viegli, nevis produktīvi.

Tas izskaidro, kāpēc mēs labprāt laiku izšķiežam mazos sasniegumos, piemēram, veidojot konfekšu papīrīšu kolekcijas, iekrājot, lai varētu atļauties lietas, ko mums nemaz nevajag, veidojot bieži vien bezjēdzīgus kontaktus sociālajos tīklos vai uzstādot aizvien jaunus rekordus dažādās spēlītēs, kaut vai, piemēram, "Angry Birds". Realitātē gan piktie putni mums nekādu ieguvumu nedod un būtu pēdējais brīdis no šādiem laika patēriņiem atteikties.

Jo vairāk dzīvē mums būs paviršu lietu un aizraušanos, jo paviršāka būs pati dzīve un tajā gūtie sasniegumi. Līdz ar to nākamreiz, kad ir pienākusi pauze darbā, nav mājās bērnu vai ir brīva nedēļas nogale, neej "Facebook" vai "Draugiem.lv", bet tā vietā sper soli tuvāk kādam no taviem lielajiem dzīves mērķiem.


Nepazaudē sevi


Foto: AP/Scanpix

Neatbildi ar "Jā!" visam, ko tev saka. Šo mācību ir visai grūti apgūt, tomēr jāsaprot, ka, pasakot "Nē!" dažām lietām, citām būs vairāk laika un enerģijas.

Ja jūti, ka vēlies piedalīties visur vai arī tevi velk uz visām pusēm, tu nespēsi valdīt pār sevi vairāk, kā to darīs jebkurš cits. Pārtrauc veltīt savu enerģiju ikvienai personai, kas no tevis to vien prasa.

Tā vietā nosaki savus mērķus un plānus, ko vēlies piepildīt, lai justos labi. Neļauj savai dzīvei kļūt par piedevu kāda cita lielajiem plāniem. Jā, protams, mums katram ir atbildība pret citiem, īpaši savu ģimeni un draugiem, taču mums ir arī atbildība pašiem pret sevi.


Katru dienu uzkāp kalnā


Foto: AP/Scanpix

Izdari kaut ko lielu katru dienu. Protams, kalnā uzkāpt katru dienu nevar, taču mēs kalnā kāpjam tāpat kā ejam uz veikalu - tuvojamies mērķim, sperot salīdzinoši niecīgus solīšus.

Lai sasniegtu ko lielu, sākotnēji jāsaprot, ka to nav iespējams izdarīt tā pēkšņi un uzreiz. Tas arī ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc mūsu ikgadējās apņemšanās nestrādā. Piemēram, apņemoties zaudēt 10 kilogramus, janvārī tu uzsāc aktīvu treniņu programmu, bet pēc nedēļas neredzot vēl nekādu rezultātu, zaudē motivāciju un lielajam plānam atmet ar roku.

Apņemies lielā mērķa vārdā ik dienu paveikt ko lielu, un tu to izdarīsi. Svara zaudēšanas gadījumā regulāri uzsāc treniņus un lēnām, bet pilnīgi noteikti rezultāti tiks arī sasniegti. Atrodi kaut ko, ko vari un vēlies sevī uzlabot, un ej uz šo mērķi pa vienam solītim, pa vienai dienai, un mērķi sasniegsi.


Pamet zaudētājus


Foto: AP/Scanpix

Ja ikdienā saskaries ar cilvēkiem, kuriem vienmēr ir negatīvs noskaņojums, drīz vien viņi negatīvu padarīs arī tevi.

Ja centies sasniegt kādu mērķi, tad arī savu brīvo laiku centies pavadīt kopā ar tādiem cilvēkiem, kas cenšas sasniegt tos pašus mērķus. Ja vēlies būt labs golferis, pievienojies golfa klubam. Veiksmīgi cilvēki cenšas būt kopā ar citiem veiksmīgiem cilvēkiem nevis tādiem, kas savu dzīvi pavada žēlabās par citu laimi.

Atrodi iedvesmas avotus, īstus uzvarētājus. Skats no augšas ir domāts, lai ar to dalītos. Atrodi kādu, kas jau ir augšā, un spēj ar tevi dalīties, tā vietā, lai to tev aprakstītu kāds, kas pats augšā nekad nav bijis.


Notici sev


Foto: PantherMedia/Scanpix

Pētījumi rāda, ka sievietes bieži vien pietiekami nenovērtē savas spējas, uzskatot, ka spēj mazāk nekā uzrāda praktiskie rezultāti. Tikmēr vīriešiem ir tendence sevi pārvērtēt, uzskatot sevi par pārākiem, lai gan tam bieži nav pamatojuma.

Sajūtoties bezspēcīgi, mēs arī esam bezspēcīgi. Ikreiz, kad pieķer sevi šauboties par savām spējām vai nosakot robežu tam, cik daudz kaut kas ir iespējams, atgādini sev savus iepriekšējos sasniegumus. Ļauj tiem uzmundrināt sevi. Tikai noticot, ka kaut ko spēj, tu jau esi tuvāk uzvarai par aptuveni 90%.

Noticot sev, ir iespējams kļūt pat par pilnībā citu personu. Ne velti daži izcili aktieri tik ļoti ieiet savās lomās, ka tās viņus pat pazudina.


Negaidi perfektu brīdi


Foto: AP/Scanpix

Lai kļūtu par nebijuši veiksmīgu personu, katram pašam sev ir jādefinē, kas ir veiksme. Tāpat jāatceras, ka apstākļi nekad nebūs pilnīgi perfekti.

Vienmēr kāds būs saduļķojis ūdeni, ja tas būs pat tikai nedaudz saduļķots. Pieņemt esošo ir īsts izaicinājums, ko jāspēj pārvarēt, lai nepārtrauktu virzību uz mērķi.

Idealizējot savu mērķi un gaidāmo veiksmi, var pazaudēt savus īstos mērķus un aizmirst, ko vēlamies sasniegt. Pārspīlēts mērķis var arī laupīt prieku par tā sasniegšanu, jo var izrādīties nepilnīgs, salīdzinot ar izfantazēto.


Iegūsti padomdevējus


Foto: AP/Scanpix

Padomdevēji, dodot greizus padomus nekad nenodara tik daudz ļauna sev kā tam, kam viņi šos nepareizos padomus sniedz. Tādu vietā tev nepieciešams atrast tādus, kurus cieni un kuriem vēlies līdzināties. Izkļūsti no ierastās ieradumu vagas.

Izvēlies pieņemt tādu cilvēku padomus, kuri jau iepriekš sevi ir pierādījuši ar savu līdzšinējo rīcību. Citu vadības pieņemšana nebūt nenozīmē arī savu mērķu pakļaušanu viņu vajadzībām. Tieši otrādi - tādā veidā aug arī tavas spējas.

Nekad nebaidies pieņemt padomus un nekad neesi pārāk lepns, lai tos neņemtu pēcāk vērā. Tikai muļķis uzskata, ka visu zina, bet tikai gudrais, ka nezina neko.


Vispirms parūpējies par sevi


Foto: PantherMedia/Scanpix

Ja spētu atkāpties un objektīvi palūkoties uz savu ikdienas rutīnu, pieņemot ka tā ir tava labākā drauga ikdiena, kādu padomu tu ieteiktu? Ieteiktu piebremzēt vai pasteigties? Liktu apstāties ar plānošanu un vispirms pieteiktu pabeigt iesāktos darbus?

Katram no mums ir nepieciešams šāds gādīgs labākā drauga padoms, bet vēl vairāk nepieciešams tajā arī ieklausīties. Lai mums būtu veselīgas, aizraujošas un piepildītas attiecības ar citiem, sākotnēji mums vajag veselīgas, aizraujošas un piepildītas attiecības pašiem ar sevi.

Nekad neviens nedrīkst būt tik aizņemts gādājot par citiem, lai aizmirstu par sevi. Ja negādāsi par sevi, arī citi neko daudz no tevis nespēs saņemt.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!