Mazulis
Foto: stock.xchng

Latvija ieņem 48. vietu ietekmīgā žurnāla The Economist izveidotajā cilvēka piedzimšanai labvēlīgāko valstu reitingā. Kaimiņvalsts Igaunija atrodas šī reitinga 44., bet Lietuva - 57. pozīcijā.

Vislabvēlīgākā valsts pasaulē piedzimšanai ir Šveice, valsts ar tikai astoņiem miljoniem iedzīvotāju, savukārt vismazāk "dzīves loterijā" no 80 apskatītajām valstīm 2013. gadā būs veicies Nigērijā dzimušajiem.

Organizācijas European Intelligence Unit (EIU) pētnieki reitingu izveidoja, balsoties uz 11 dažādiem dzīves kvalitātes kritērijiem.

Šveice šajā topā pakāpusies no 13. vietas uz pirmo, salīdzinot ar identisku pirms 25 gadiem veiktu pētījumu. Šī valsts ieguvusi 8,22 no desmit iespējamiem punktiem.

Liels kritums dzīves kvalitātes rādītājos vērojams Lielbritānijā, kas šajā periodā noslīdējusi par 20 vietām uz 27. vietu, ierindojoties aiz Dienvidkorejas, Kuveitas un Čīles.

Kā raksta pētījuma autori, dzimšanas vietai nākotnē būs arvien lielāka nozīme, ņemot vērā pašreizējo nestabilo situāciju pasaulē. "Stabilitātei neapšaubāmi ir milzīga nozīme šodienas (un, protams, arī rītdienas) nenoteiktajā pasaulē," vēsta žurnāls.

ASV reitingā noslīdējusi no pirmās vietas 1988. gadā uz 16. vietu, bet tā laika otrās vietas ieguvēja Francija šobrīd ir 26. vietā.

"Dzīves loterijas" veiksminieki šogad būs arī Austrālijā un Norvēģijā, kā arī Zviedrijā un Dānijā dzimušie. Pirmo desmitnieku noslēdz Singapūra, Jaunzēlande, Nīderlande, Kanāda un Honkonga.

Lai izveidotu reitingu, sabiedriskās domas aptauju rezultāti apvienoti ar faktiem, kas attiecas uz, piemēram, noziedzības līmeni, labklājību un situāciju veselības jomā.

Pētījumā arī secināts, ka palielinās pasaules iedzīvotāju sagaidāmais dzīves ilgums, un turpinās politiskās brīvības izplatība, jo īpaši ziemeļu Āfrikā un Tuvajos Austrumos, pateicoties tā sauktajam "arābu pavasarim".

Ģimenes un sabiedrības dzīve kļuvusi sarežģītāka reģionos, kur nesenā pagātnē pieaudzis bezdarbs.

Interesanti, ka reitinga pirmajā desmitniekā vairākums valstu ir nelielas ekonomikas, puse no tām ir Eiropas valstis, bet tikai viena - Nīderlande - pārstāv eiro zonu.

"Ziemeļvalstis izceļas, kamēr krīzes nomocītie dienvidi (Grieķija, Portugāle un Spānija) atpaliek, neskatoties uz labvēlīgā klimata sniegtajām priekšrocībām. Eiropas lielākajām ekonomikām, piemēram, Vācijai, Francijai un Lielbritānijai, neveicas īpaši labi," secināts pētījumā.

Foto: Publicitātes foto

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!