zīdainis māte
Foto: PantherMedia/Scanpix
Mazais, bezpalīdzīgais bērniņš viennozīmīgi ir atkarīgs no saviem vecākiem. Bērnam ir dabīga, instinktīva tieksme pieķerties saviem vecākiem, meklēt tuvību ar kādu, kas var aizsargāt. Tas, kāda izveidosies šī pieķeršanās, ir atkarīgs tieši no vecākiem – cik adekvāti viņi spēj uztvert bērna impulsus un atbildēt uz tiem, kā jaunie vecāki spēj apmierināt bērna vajadzības. Ja vecāki ir pietiekami jūtīgi un atbild uz bērna signāliem par viņa vajadzībām, kā arī ir spējuši būt atsaucīgi un parūpēties par bērnu, kad tas ir bijis vajadzīgs, un rūpējušies tik ilgi, cik bērnam tas bijis vajadzīgs, izveidojas emocionāla, droša pieķeršanās. Bērniņš jūtas droši, elastīgi un spēj pielāgoties apkārtējā vidē.

Kopš dzīves pirmā brīža reizē ar uzturu, miegu un elementāru aprūpi bērnam ir vajadzīga saskarsme ar cilvēkiem, īpaši emocionāls kontakts, saspēle ar māti un tēvu. Bez šīs emocionālās saiknes pieaugušais nespēj saprasties ar bērnu, nespēj adekvāti uztvert bērna impulsus un atbildēt uz tiem. Šī saikne ir vārdos neizteikta saspēle - dialogs starp vecāku un bērnu, ko bērniņš spēj uztvert jau kopš dzimšanas. Tā ir visa informācija, ko ar grimasēm, žestiem, skatu un balsi, cilvēks sniedz par sevi un savām izjūtām.

Bērns iemācās izprast šo neverbālo komunikāciju kopā ar māti, piemēram, jūtot, kāds viņai ir noskaņojums. Jūtu spēks atklājas katrā ķermeņa kustībā. Tajā pašā laikā mamma atspoguļo bērnu, ka viņš ir gaidīts, mīlēts, ka ir vērtība pats par sevi. Bērns jūt mammas attieksmi pret sevi, un tādā veidā viņam pašam rodas priekšstats par sevi, kāds viņš ir. Mazulis spēj tik precīzi sajust pieaugušo, ka vecāku noskaņojums tieši ietekmē mazuļa noskaņojumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!