zīdainis tēvs ģimene mazulis mīlestība love father newborn  parients
Foto: Shutterstock
Gados vecāki tēvi vairs nav nekas neparasts - pēdējo desmit gadu statistika liecina, ka gandrīz divas trešdaļas mazuļu dzimuši vīriešiem, kuri pārsnieguši 30 gadu vecumu.

Raidsabiedrība BBC publicējusi pētījumu, kura mērķis ir noskaidrot, vai vīriešiem vajadzīgāks laiks ideālās partneres atrašanai, vai arī bērnu radīšana tiek atlikta karjeras mērķu sasniegšanas vārdā.

Četrdesmit gadi - jaunie trīsdesmit

Ģimenes plānošanas asociācijas pārstāvis Deivids Kestertons skaidro, ka šāda tendence izveidojusies dažādu emocionālu un praktisku iemeslu dēļ.

"Viens no iemesliem ir ekonomisks - cilvēki vēlas pēc iespējas vairāk sasniegt karjerā un iekārtot paši savu mājokli, kas jaunībā nemaz nav tik viegli izdarāms," viņš izteicies.

Vēl viens iemesls vēlai bērnu radīšanai ir otro laulību skaita pieaugums vīriešiem - bieži viņi apprecas ar jaunākām sievietēm, kas nozīmē, ka pieaug iespēja kļūt par tēvu lielākā vecumā.

Vēl viens iemesls ir sabiedrības veselības uzlabošanās un garāks mūža ilgums. "Četrdesmit ir jaunie trīsdesmit gadi. Gan vīriešiem, gan sievietēm ir pietiekami daudz enerģijas, lai kļūtu par vecākiem pat pusmūžā," uzsvēris Kestertons.

Pirmkārt, stabila ģimene

Vecāku atbalsta organizācijas pārstāve Elizabete Dafa piekrīt, ka potenciālie vecāki mūsdienās gaida, kamēr viņu materiālais stāvoklis būs pietiekami stabils, lai bērnam sagādātu visu nepieciešamo bez īpašām pūlēm.

"Šo tendenci var izskaidrot ar vecāku vēlmi nostabilizēt savu finansiālo situāciju, lai bērns tiktu sagaidīts pēc iespējas nodrošinātākā ģimenē. Tāpat samazinās gados ļoti jaunu māmiņu skaits - tās ir iepriekšējās politikas sekas, kas mudināja jauniešus atturēties no pāragras ģimenes veidošanas," piebilda Dafa.

Saskaņā ar 2011. gada statistiskajiem datiem Lielbritānijā 29 procenti jauno tēvu ir 30-34 gadus veci, 21 procents atbilda vecuma grupai 35-39, bet desmit procenti bija vecumā no 40-44 gadiem. Tikai 4,6 procenti bija vecāki par 45 gadiem.

Skaitļi liecina, ka joprojām ir relatīvi maz vīriešu, kuri kļūst par tēviem piecdesmit un sešdesmit gadu vecumā, kā to izdarījuši mūziķi Rods Stjuarts (66), sers Pols Makartnijs (61), aktieris un režisors Klints Īstvuds (66).

Sociologi min, ka pētījuma pozitīvais vēstījums varētu būt atklājums, ka arī vīriešiem ir bioloģiskais pulkstenis.

Sievietes reproduktīvās spējas ar gadiem ievērojami samazinās, kas izskaidro faktu, ka tikai 0,3 procenti jauno māmiņu 2011. gadā bija vecākas par 45 gadiem.

Vīrieši var turpināt radīt pēcnācējus, kamēr vien ir spējīgi uz dzimumaktu, tomēr dati liecina, ka viņu spermas kvalitāte ar laiku pasliktinās.

Reproduktīvā novecošanās

Reproduktīvās medicīnas speciālists Jakubs Kalafs brīdina, ka reproduktīvā novecošanās skar arī vīriešus - pēc 40 gadu vecuma viņi kļūst mazāk auglīgi.

"Vīrieši pēc 45 gadu vecuma var radīt bērnus, kuriem ir lielāks neirokognitīvu saslimšanu risks, piemēram, autisms un šizofrēnija. Viņu bērnu intelektuālais koeficients arī var būt nedaudz zemāks," novērojis Kalafs.

Šie riski gan esot ļoti nelieli, bet jāņem vērā arī vides faktori. Tāpat speciālists nenoliedz, ka bērna radīšanas laiks ir ļoti personiskas izvēles jautājums.

"Karjera, pieredze, ģimene - visi šie faktori nosaka laiku, kad sāk dzimt bērni. Ja izvēle ir starp nelielu risku vai atteikšanos no bērna radīšanas, pāru izvēle parasti ir par labu bērnam," piebilst Kalafs.

Iesaka negaidīt līdz 50

Šefīldas univeristātes lektors Alans Peisijs iesaka vīriešiem negaidīt līdz 50 gadu vecumam, lai kļūtu par pirmā bērna tēvu.

"Spermas kvalitātē lielas izmaiņas neparādās, tāpēc domājam, ka tas ir saistīts ar izmaiņām vīrieša DNS vai seksuālās dzīves ritmā, bet gados vecākiem vīriešiem ir grūtāk kļūt par tēviem," viņš izteicies.

"Jebkurā gadījumā es ieteiktu vīriešiem kļūt par tēviem pēc iespējas jaunākā vecumā, negaidot līdz 50 gadu jubilejai," piebildis eksperts.

Savukārt par labu gados vecākiem tēviem runā tas, ka viņiem ir vairāk vēlēšanās un pacietības nodarboties ar saviem bērniem, novērojuši britu zinātnieki.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!