birojs kolēģi baumas maita
Foto: PantherMedia/Scanpix
Pēdējā laikā kāds kolēģis, draugs vai pat pavisam svešs cilvēks uz tevi ir sadusmojies pilnīgi bez iemesla? Parasti cilvēks izvēlas šādos gadījumos sevi mierināt, ka dusmīgais pārspīlē. Viņam liekas, ka otrs drīz nomierināsies, un uzbrukums noticis pavisam nepamatoti.

Portāls "Cracked" tomēr norāda, ka lielākoties iemesls šādiem dusmu uzplūdiem nav vis jāmeklē dusmīgajā personā, bet tajā, uz kuru dusmojas. Nekas nerodas bez iemesla - arī cilvēku negatīvās emocijas.

Portāls "Delfi" norāda uz pieciem galvenajiem neapzinātajiem iemesliem, kas citiem var likt tevi ienīst:

Nevis pateiktais, bet nepateiktais

Foto: PantherMedia/Scanpix

Starp mums netrūkst cilvēku, kuri labprātāk izvēlas būt klusi un savrupi, nekā atvērti un draudzīgi. Ja esi intraverta persona, liela daļa tava laika paiet vēloties, lai citi apklustu un vispār liktos mierā. Arī veikalā, pamanot kolēģi, visticamāk tu nevis pieiesi klāt un uzsāksi "pieklājības sarunu", bet izliksies aizņemts ar iepirkumu saraksta pētīšanu, plauktu vērošanu vai īsziņu lasīšanu. Pēcāk gan no otra cilvēka iespējams dzirdēsi klusu aizmugurisku lādēšanos.

Neatbildēšana ir viena no biežākajām sociālajām kļūdām. Protams, vari nodomāt "nu un kas, ka neatbildu uz dzimšanas dienas apsveikumu, neizmantoju smaidiņus, atbildot smaidiņu pilnām īsziņām, un izvairos no paziņām uz ielas - klusēšanu taču neviens neuztver kā uzbrukumu". Patiesībā uztver gan, turklāt atsevišķi cilvēku tipi neatbildēšanu uzskata pat par vēl lielāku apvainojumu nekā tiešu nolamāšanu.

Iedomājies, kas ir ļaunāk - piesakoties darbā, saņemt noraidošu ziņu vai nesaņemt nekādu? Pirmais veids, protams, nav patīkams, bet otrais dod iemeslu sliktām fantāzijām par patiesajiem darbā nepieņemšanas iemesliem.

Līdzīgi arī ikdienā tie, kas piedzīvo tavu klusēšanu, var nodomāt, ka tu vērtē sevi augstāk par visiem. Parasti šādi uzskati par kādu cilvēku šim cilvēkam dārgi maksā.

Varas uzspiešana


Foto: PantherMedia/Scanpix

Varas uzspiešanu skaidri rāda šāda situācija. Tu kādā ballītē ievērojami pārdzeries, satiec kādu svešinieku, ar kuru turpat mašīnā pie kluba pārguli, un vēlāk ļauj viņam tevi tavā mašīnā vēl aizvest līdz mājām, jo tu pati vadīt auto nespēj. Nākamajā rītā pamostoties tu konstatē, ka mašīnas sāns ir apskrāpēts, bet autosalonā kosmētiskais remonts varētu izmaksāt pārsimts latus.

Pirmdienā tu vēl smiedamās dodies uz darbu, domājot par to, ka laikam jau arī satiktais svešinieks nebūs bijis skaidrā, bet džentlmeniski centies izpalīdzēt aizvedot. Par notikušo piedzīvojumu tu, protams, aizrautīgi pastāsti sev tuvai darba kolēģei. Šķiet smieklīgs stāstiņš, kura notikumus pati droši vien vairs nevēlētos atkārtot, bet ...pēc tā noklausīšanās kolēģe sāk izvairīties no komunikācijas ar tevi.

Dabīgi ir nodomāt, ka viņa vienkārši ir pārāk puritāniska un tava vaļība ir viņai nepieņemama, tomēr bieži vien iemesls var būt pavisam cits. Tu esi viņai uzspiedusi savu varu. Problēma ir pavisam vienkārša - tu stāstīji par to, ka tev bijis sekss pašas mašīnā un dārga ballītes seku likvidācija pēc tam. Tikmēr, iespējams, viņa ir vientuļā māte, kura ne ar vienu nav pārgulējusi vairākus gadus, nevar atļauties mašīnu un kur nu vēl atstāt pārsimts latus par dzērumā pieļautām muļķībām, jo visa nauda aiziet bērna vajadzībām.

Tas ir tikpat kā klases salidojumā klausīties par kādas dāmas jauno kleitu (!), ko viņa nejauši pamanījusi skatlogā Ņujorkā (!), kad tur devusies pārstāvēt savu uzņēmumu (!), un kādā brīvā brīdī klīdusi, vīram (!) meklējot zelta aproču pogas (!). Šādās "salidošanās" ikviens, kas to spēj, parasti vēlas parādīt savu statusu un varu.

Arī ikdienas sarunās gandrīz vienmēr kāds sarunas dalībnieks ir kādā ziņā pārāks. Abi to var apzināties, bet nepateikt skaļi. Tiem, kas nav par sevi pārliecināti, nokļūšana šādā pozīcijā var būt ļoti sāpīga un uztverta ļoti personiski.

Nenokārtotās parādsaistības


Foto: PantherMedia/Scanpix

Viena no biežākajām šķiršanās frāzēm, ko parasti saka pamestā puse, ir "kā tu vari mani pamest pēc visa tā, ko esmu darījis/darījusi tavā labā?" Tomēr nemaz nevajag šķiršanos, lai nokļūtu šādās situācijās. Cilvēki var sadusmoties arī par to vien, ka esi atteicies ko izdarīt, pat ja tam iemesls tev šķiet pašsaprotams.

Biežākais iemesls šādiem apvainošanās gadījumiem ir tavs atteikums atmaksāt parādu, par kādu nemaz neesi lietas kursā. Tā ir savdabīga, bet cilvēkiem raksturīga īpašība, ar laiku jebkurās attiecībās uzskatīt, ka citi ir viņiem parādā.

Tas ir arī iemesls daudzām sliktām laulībām, kurās sievas domā, ka izglābušas savus dārgos no vientulības un bardaka, kas viņus būtu pazudinājis, bet vīri ir pārliecināti, ka nodrošina pajumti, un drošību, bez kā mīļotās, visticamāk, būtu nonākušas pie kāda neveiksminieka. Katra puse ir aizvainota ikreiz, kad uzzina, ka otra puse nebūt nedomā tāpat.

Līdzīgi tas darbojas arī darbā, kur ikviens ofisā domā, ka ir pelnījis lielāku algu, jo praktiski viņa zināšanas ļauj uzņēmumam vai kādam tā atzaram būt tik veiksmīgam, cik tas ir.

Ikvienās attiecībās persona vēlas, lai otrs viņam būtu kaut ko parādā, jo tas dod varu. Ja šo situāciju neizdodas panākt, tad šis "otrs" ir nepateicīgs riebeklis.

Citu laika lieka tērēšana


Foto: PantherMedia/Scanpix

Tu nosūti savam tiešajam priekšniekam vienkāršu jautājumu vai interneta saiti uz kādu muļķīgu video, bet jau pēc mirkļa viņš, riebeklis tāds, ir nikns kā pūķis par kādu neizdarītu darbu. Vēlāk, mājupceļā iedomājies ieskriet pie saviem draugiem, bet viņi jau pavisam drīz kļūst satraukti un vēl pēc mirkļa tevi bīda uz durvīm. Maitas! Arī uz priecīgu vārda dienas apsveikuma īsziņu savam paziņam nesaņem pilnīgi nekādu atbildi.

Protams, pirmajā piemērā priekšnieks visticamāk ir pārāk aizņemts ar darbiem, arī tavi draugi visticamāk bija pārāk aizņemti, lai visu vakaru pavadītu ar tevi pļāpājot, bet jubilārs visticamāk nevēlas izšķiest laiku atbildot uz īsziņu kalniem, kas tam šajā dienā pienāk.

No vienas puses cilvēki taču varētu pateikt, ka viņiem nav laika un tādējādi justies pārāki pār citiem, nosakot viņu dienas režīmu. Taču ir arī cits aspekts - neviens nevēlas atzīt, ka citi valda pār viņu laiku, padarot viņus aizņemtus.

Tas savukārt rada neapzinātu niknumu. Priekšnieks, iespējams, vairāk par visu gribētu noskatīties tevis nosūtīto video, bet ir spiests darīt ko citu.

Izlikšanās, ka visiem viss ir kārtībā


Foto: PantherMedia/Scanpix

Izlikšanās, ka visiem viss ir kārtībā, ir visbiežākais niknumu raisošais iemesls pasaulē. Turklāt tas eksistē pilnīgi visos līmeņos - starp istabas biedriem, draugiem, kolēģiem, etniskajām grupām un nācijām.

Darbavietās šādas situācijas nereti parādās kā pēkšņi, šķiet, no gaisa izrauti noteikumi. Piemēram, tiek izsūtīta ziņa, ka turpmāk termostatu nedrīkst aiztikt pirms saskaņošanas ar biroja administratoru. Attiecībās savukārt partneris pēc vairāku gadu tradīcijas pēkšņi var izlemt, ka sestdienas vairs nebūs kino dienas.

Protams, daudzi ir nepatīkami pārsteigti - "viss taču bija labi", "viss darbojās" un "pēkšņi ir ieviesti kaut kādi absurdi uzstādījumi". Šādos brīžos var dzirdēt tādas frāzes, kā, piemēram, "kāpēc par kaut ko sūdzēties, ja viss vienmēr beidzies labi?" un "man nav problēmu, tu esi tas, kas kliedz!"

Tas ir līdzīgi kā ar tualetes poda vāku - vīrieši, kuri to principā vienmēr atstāj paceltu, tādējādi izrāda savu varu un neatzīs, ka pastāv jebkāda problēma. Spēka izrādīšanās situācijā nonāk ikviens un savā reizē spēka izrādīšanas dēļ nevēlas atzīt konflikta pastāvēšanu.

Šī iemesla dēļ pat sabrukušas impērijas, kam par piemēru varam ņemt kaut vai Arābu pavasari valstīs, kuru līderi pirms tā nekādas problēmas nesaskatīja. Līdzības var saskatīt vai ikvienā virsrakstā, neatkarīgi no tā, vai tas vēsta par homoseksuālu pāru cīņu par cilvēktiesībām vai opozīcijas cīņu ar koalīciju.

Ikviens, kurš ir varas pozīcijās, problēmu nesaskata, bet norāda, ka "tāda vienmēr bijusi lietu kārtība" un nav saprotams "kāpēc pēkšņi jāgrauj miers". Arī mūsu ikdienā mēs nedomājam par naudu, kad varam atļauties ik dienu ēst restorānā, bet šis jautājums mūs nomoka ikreiz, kad nevaram atļauties piepildīt ledusskapi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!