Lai gan bailes ir normāla un dabiska organisma reakcija, kas reizēm pilda pat aizsargfunkciju, tās mēdz būt arī bremzējošas un postošas.
Papildus izplatītākajām cilvēku bailēm, piemēram, bailēm no augstuma, tumsas, zirnekļiem, sāpēm, nāves, izrādās, pastāv arī īpašas sieviešu bailes, kuras noteiktā vecumā iepazīst lielākā daļa daiļā dzimuma pārstāvju.
Lai cik spēcīgas un neatkarīgas arī būtu mūsdienu sievietes, diez vai starp viņām ir kāda, kurai vispār nav pazīstamas bailes, kuru pamatā ir sabiedrības un kultūras iezīmes, vēsta resurss "Woman's Daily".
Bailes zaudēt skaistumu
Galvenās un, iespējams, noturīgākās bailes, kas mājo sieviešu apziņā, ir bailes zaudēt skaistumu. Daudzām sievietēm kādreizējās pievilcības zaudēšana līdzinās nāvei, un viņas ļoti rūpīgi seko savai ārienei.
Šo baiļu varā esošās dāmas stundām ilgi stāv pie spoguļa, pētot katru ādas centimetru, un krīt panikā, konstatējot, ka parādījusies jauna grumbiņa. Diemžēl viņas nesaprot, ka šādi novecošanas procesu tikai paātrina.
Jāsamierinās ar to, ka vecums ir neizbēgams, jo nepastāv brīnumlīdzekļi, kas varētu nodrošināt mūžīgu skaistumu un jaunību.
Protams, āda jākopj, izmantojot dažādus līdzekļus, kas ļaus tai palikt tvirtai un elastīgai pēc iespējas ilgāk, bet tāpat nedrīkst aizmirst, ka sievietes skaistums slēpjas nevis kosmētikā, frizūrā vai gludā ādā, bet gan to nosaka cilvēka dvēseles stāvoklis.
Ja jutīsies pievilcīga un priecāsies par dzīvi, to sajutīs arī apkārtējie cilvēki. Ar laiku, gūstot pieredzi un gudrību, sievietes to sāk saprast, tāpēc skaistuma zaudēšanas problēma pamatā uztrauc jaunas meitenes.
Šīs bailes liek meitenēm spert neapdomīgus soļus, jo īpaši attiecībā uz plastisko ķirurģiju un citām nopietnām manipulācijām. Lai gan patiesībā mūžīgajai jaunībai pietiek ar mundru garu un nedaudz parastu kosmētikas līdzekļu.
Bailes kļūt resnai
Vēl vienas bailes, kas tāpat attiecas uz ārējo izskatu, ir bailes kļūt resnai. Dzenoties pakaļ žurnālos noskatītiem skaistuma ideāliem, sievietes gatavas mocīt sevi ar nogurdinošiem treniņiem un drakoniskām, nereti veselībai ļoti kaitīgām diētām.
Šīs bailes, lai cik dīvaini tas nebūtu, visbiežāk skar normālas miesas būves sievietes, kā arī tās, kurām reiz jau ar grūtībām izdevies atbrīvoties no ievērojama skaita kilogramu.
Katru reizi, uzkāpjot uz svariem, sievietes ar aizturētu elpu seko bultiņas rādījumam un liedz sev veselīgu un garšīgu pārtiku lieku 500 gramu vai pāris vidukļa centimetru dēļ.
Droši vien katra sieviete kaut reizi dzīvē izmēģinājusi pat vairākas diētas cerībā, ka tās ļaus saglabāt slaidu un vingru augumu. Bet, tiecoties pēc ideāla, mēs bieži aizmirstam, cik par nepatīkamajām badošanās sekām.
Tāpat nevajadzētu aizmirst, ka šī problēma var ieperināties dziļi zemapziņā un likt sievietei darīt neiedomājamas lietas, piemēram, pilnībā atteikties no pārtikas, kas var izraisīt smagu slimību - anoreksiju.
Ēšanas traucējumi ir grūti ārstējami gan emocionāli, gan fiziski, tāpēc paskaties spogulī vēlreiz un padomā, vai tiešām viss ir tik slikti, lai pakļautu sevi tamlīdzīgai spīdzināšanai.
Bailes palikt vienai
Bailes no vientulības, lai cik dīvaini nebūtu, raksturīgas tikai sievietēm. Vīriešiem, kuri sev veiksmīgi iestāstījuši, ka ir neatkarīgi, patstāvīgi un brīvību mīlošu, bailes no vientulības piemīt reti.
Bailes palikt vienai liek sievietēm paciest nemīlamu vīriešu apvainojumus. Ja sieviete ilgāku laiku paliek viena, viņai ieslīgst depresijā un bieži ir gatava saistīt dzīvi ar pirmo satikto bikšaini, kas izrādījis interesi.
Tādējādi veidojas arī nelaimīgas laulības, kuras radušās, pateicoties sievietes izmisīgajai vēlmei par katru cenu apprecēties.
Tomēr bailes no vientulības nav saistītas tikai ar sievietes un vīrieša attiecībām. Mēs nereti komunicējam ar cilvēkiem, kuri mums neatbilst pēc rakstura, mūs kaitina vai rada nepatiku tikai tāpēc, ka šobrīd neviena cita tuvumā nav.
Mēs uzturam nevajadzīgas attiecības ar domu, ka reiz tās noderēs, jo nebūs citas sabiedrības. Bieži šādu izturēšanos nosaka sabiedrības ietekme, jo sieviete, kura dzīvo viena, atšķirībā no vīrieša netiek uztverta kā pilnvērtīga personība.
Sabiedrības un stereotipu spiediena dēļ sieviete nereti noslēdzas sevī un jūtas slikti, bet šo situāciju iespējams atrisināt, nodarbojoties ar patīkamām un interesantām lietām, apmeklējot kultūras pasākumus, galu galā, mainot darbu un sākot jaunu dzīvi, kurā parādīsies jaunas pazīšanās un intereses.
Bailes par bērniem
Daudzas sievietes, kļūstot par mātēm, kā pašas par sevi saprotamas pieņem arī bailes par bērniem. Lai gan tēvi savus bērnus bieži mīl tikpat spēcīgi, viņi ir mazāk iespaidojami un bērnus sargā ne tik ļoti kā mātes.
Mātes instinktā nav nekā slikta, ja tas nepārkāpj saprāta robežas. Ne visas mātes pārspīlēti pārdzīvo visu, kas notiek viņu bērnu dzīvē. Ja tomēr tā notiek, psiholoģiskas traumas un sarežģījumus gūst abas puses.
Protams, visi vecāki uztraucas, kad bērns sāk iet skolā, iestājas augstskolā, kārto eksāmenus, uzsāk attiecības un apprecas. Tai pašā laikā nav vērts pastāvīgi kontrolēt atvases dzīvi, uzspiežot savu viedokli, jo vairāk - liekot nodarboties ar lietām, kas viņu nemaz neinteresē, lai īstenotu savus bērnības sapņus.
Jācenšas ieklausīties savā bērnā jau no viņa pirmajiem dzīves gadiem - tas palīdzēs rast savstarpēju sapratni arī sarežģītajā pusaudža vecumā. Kļūstiet draugi, un bērns pats atklās savas problēmas un vaicās padomu problēmsituācijās.
Bailes no grūtniecības
Sievietes grūtniecību uztver atšķirīgi, bet lielai daļai bērna iznēsāšana un dzemdēšana ir teju vai panisku baiļu iemesls. Visbiežāk to cēlonis ir tieši neplānota grūtniecība. Pat tam, kas šķietami gribējušas bērnu, grūtniecība kļūst par smagu pārbaudījumu, ja tās laikā izrādās, ka sieviete tomēr vēl nav tik gatava kļūšanai par māti, kā pati bija iedomājusies.
Dažas sievietes baidās, ka grūtniecība sabojās figūru, ar kuru tās ļoti lepojušās. Šī problēma gan ir risināma, turklāt vieglāk, nekā daudzas sievietes iedomājas. Galvenais - savlaicīgi apzināties izmaiņas ķermenī pēc dzemdībām un ķerties pie to labošanas.
Citām baiļu iemesls ir karjera, kuru nāksies uz laiku nolikt pie malas, vai arī oficiāli nenoformētās attiecības ar bērna tēvu, kas var izraisīt apkārtējo nosodījumu. Lai kā arī nebūtu, no šīm bailēm var izvairīties vai vismaz tās samazināt, izvēloties piemērotu kontracepcijas līdzekli un regulāri apmeklējot ginekologu.