Pareizās frāzes sarunās - 4
Foto: PantherMedia/Scanpix
Cilvēki bieži runā, īpaši neiedziļinoties pateiktajā, un nereti gluži vai neviļus tiek izteiktas frāzes, kuras zinātnieki dēvē par konfliktogēnām. Lai saglabātu mieru ģimenē un darbā, psihologi iesaka to vietā sacīt kaut ko neitrālāku.

Kā vēsta resurss "menslife.com", deviņas attiecībām bīstamākās frāzes ir šādas.

Tas nav mans pienākums


Foto: PantherMedia/Scanpix

"Tas nav mans pienākums ." "Man par to nemaksā." Šādas ir izplatītākās atrunas, lai kaut ko nedarītu, bet 99 procentos gadījumos tās sakaitina vadītāju un parāda tavu vienaldzību pret veicamo darbu. Tāpēc daudz labāk būtu atbildēt: "Man šodien paveicami daudzi darbi. Ar kuru vajadzētu sākt?"

Man nav laika ar tevi runāt


Foto: PantherMedia/Scanpix

"Man nav laika ar tevi/jums runāt." "Esmu aizņemts." Šādas atbildes liecina par audzināšanas trūkumu. Ētiski pareizi būtu sacīt: "Ļoti atvainojos, bet mums tūlīt sāksies svarīga sanāksme, un man jau laiks iet. Ierosinu sazvanīties, lai apspriestu jūs interesējošo jautājumu vēlāk" vai "Lūdzu, izrunāsim to pēc stundas: man tikai jāpabeidz kāds iesākts darbs."

Varbūt tas skanēs stulbi, bet…


Foto: PantherMedia/Scanpix

"Iespējams, izklausās muļķīgi, bet ..." Šāds teikuma ievads jau pašos pamatos apšauba tava sakāmā pamatotību. Izsvītro šo frāzi no sava vārdu krājuma.

Neapvainojies, bet…


Foto: PantherMedia/Scanpix

"Neapvainojies, bet ..." Skan kā brīdinājums, ka tālāk sekos kaut kas nepatīkams. Tādējādi tu pati radi priekšnosacījumu, lai sarunas biedrs uztvertu tevis teikto tieši kā apvainojošu. Tāpēc, ja jūti, ka tūlīt pateiksi šo frāzi, labāk maini sarunas tēmu.

Tu nu gan esi kļuvusi resnāka!


Foto: PantherMedia/Scanpix

"Tu nu gan esi pieņēmusies/pieņēmies svarā!" vai pat "Šausmas, kā tu esi novājējusi!" Svars daudziem ir sensitīva tēma. Cilvēkiem nav viegli pieņemt pārmaiņas, kas skar viņu ķermeni, tāpēc tamlīdzīgi komentāri var nopietni sabojāt viņu garastāvokli. Tā vietā labāk vienkārši pateikt: "Tu lieliski izskaties!"

Savā vecumā tu labi izskaties


Foto: PantherMedia/Scanpix

"Savam vecumam jūs labi izskatāties." Šis teikums skan kā atgādinājums par vecumu, un to var tulkot šādi: "Salīdzinot ar citām večiņām, jūs izskatāties daudz maz ciešami." Arī šajā gadījumā noderēs dežūrfrāze: "Jūs izskatāties ļoti labi."

Tu jau atkal kā parasti...


"Atkal jau viss kā parasti." Centies nepiekarināt birkas. Konfliktus izraisošu frāžu vietā var teikt: "Mani sarūgtina, ka atkal esi atstājis traukus izlietnē. Ko varam darīt, lai vairāk tā nenotiktu?" Šāds formulējums ļauj uzsvērt to, kā jūties tieši tu, nevis koncentrēties uz partnera sliktajām īpašībām vai darbībām. Tas drīzāk pamudinās viņu rīkoties tā, lai tu būtu apmierināta, nekā pārmetumi.

Ja tu mani patiešām mīlētu, tu…


Foto: PantherMedia/Scanpix

"Ja tu mani patiešām mīlētu, tu ..." Izrunājot šos vārdus, tu ne tikai vienkārši manipulē ar partneri, bet arī ļauj saprast, ka viņa attieksme pret tevi tev nav pieņemama. Diez vai tas palīdzēs nostiprināt attiecības.

Labāk sacīt šādi: "Es justos labāk, ja mēs varētu ...". Labākais veids, kā saglabāt produktīvas attiecības - vienkārši paskaidrot sava satraukuma iemeslu, bet pēc tam piedāvāt risinājumu.

Tu biji viņam pārāk laba


Foto: PantherMedia/Scanpix

"Tu biji viņam pārāk laba." "Priecājos, ka tiki no viņa vaļā." Pat ja tu šādi centies kādu nomierināt pēc smagas šķiršanās no partnera, otrs cilvēks šo frāzi var uztvert kā apvainojumu - tiek apšaubīta viņa gaume un spējas pazīt cilvēkus. Labāk tā vietā teikt: "Viņš ir daudz zaudējis." Šādus vārdus ikviens uztvers pareizi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!