spogulis sieviete seja deguns sieviete
Foto: PantherMedia/Scanpix
Grūtniecības un pēcdzemdību laikā gandrīz ikviena sieviete aizdomājas par sava ķermeņa aprisēm, sāk uztraukties par ideālās formas atgūšanu. Jāatceras, ka galvenais ir nevis izteikts slaidums, bet būšana harmonijā ar savu ķermeni. Konsultē Irina Bogdanova, psiholoģe, pēcdzemdību konsultante.

Kas īsti ir harmonija? Tā ir saskaņa, samērīgums. Tātad, ir svarīgi būt saskaņā ar savu ķermeni, justies ērti un labi, nevis kautrēties par savu punci, kurā aug bēbis, vai satraukties par kilogramiem pēcdzemdību periodā. Bērnam, pirmkārt, ir svarīgi, lai mamma būtu vesela, laimīga, apmierināta ar sevi, nevis izskatītos kā skaistuma etalons vīrieša acīs. Ja mīli sevi, arī citi tevi mīlēs. Ja spēsi būt harmonijā ar savu ķermeni, būsi labā garastāvoklī, tīkama sev un apkārtējiem. Jāzina vien tas, ka harmonija, tāpat kā viss cits šajā dzīvē, nerodas bez darba ar sevi. Ir jāapzinās, kā būt harmonijā ar sevi, jāatrod pareizā pieeja pašai sev un jādara viss, lai to pilnveidotu.

Lisa Burbo savā gramatā "Klausi savu ķermeni, savu labāko draugu pasaulē" (Lise Bourbeau "Listen to your body, your best friend on Earth") izteica domu, ka, ja mēs ieklausītos savā ķermenī, mēs kļūtu veseligāki, laimīgāki, jo ķermenis vienmēr mums pasaka priekšā, kad mums vajag atpūsties, kad nepieciešams fiziski noslogot sevi, ko un kad ēst... Psiholoģe un pēcdzemdību konsultante Irina Bogdanova uzsver: "Bet vai mēs to dzirdam? Vai ķermenis tiešām ir mūsu labākais draugs, vai tomēr tas ir mūsu gūsteknis, jo mēs to mokām pēc savām vēlmēm un iegribām? Taču dzirdēt savu ķermeni un dzīvot ar to harmonijā - tā ir liela māksla! Lai būtu harmonijā ar savu ķermeni, vajag saprast ka ķermenim katru dienu nepieciešama fiziska slodze, veselīgs miegs un sabalansēts uzturs. Ja izkrīt viens no šiem punktiem - ķermenis dos ziņu, ka viņš nav apmierināts, un tas ir jāapzinās. Turklāt, grūtniecības laikā mums ir vēl viens uzdevums - sajust ne tikai savu ķermeni bet vēl arī tajā augošo bērnu."

Grūtniecības laika pārmaiņas

Līdz ar grūtniecības iestāšanos sievietes ķermenī notiek būtiskas pārmaiņas. Katra tās izjūt un uz tām reaģē citādi, taču vispārsteidzošākās šīs pārmaiņas šķiet tad, kad tiek gaidīts pirmais mazulis. Jābūt gatavai uz to, ka grūtniecības laikā mainās ne tikai ķermeņa aprises, bet arī nervu sistēmas kairinātāji, kas plašāk pazīstami kā straujās garastāvokļa maiņas. Jārēķinās, ka ne tikai vēders izaugs lielāks, bet apaļākas var kļūt arī pārējās ķermeņa daļas, pieaugs kilogrami. Svarīgi ir paturēt prātā to, ka tas viss patiesībā ir skaisti. Skaistu tevi padara pati grūtniecība, bērniņš, kuru mīli no brīža, kad uzzināji par viņa esamību.

Iepazīsti un izzini sevi

Katram no mums dzīvē ir sava loma un ir svarīgi apzināties, kāda bijusi tavējā pirms grūtniecības iestāšanās. Vai esi bijusi sievietes-pavedinātājas, karjeristes, mājsaimnieces, mazas meitenes vai vēl kādā citā lomā. Ja sieviete pieradusi, piemēram, pie karjeristes lomas, un pēkšņi saprot, ka iestājusies grūtniecība, var būt ļoti grūti pie tā pierast, jo tas bijis neplānoti, bijuši citi mērķi.

Taču grūtniecība maina sievieti ne tikai fiziski, bet arī psiholoģiski, sniedzot iespēju sajust sevī augošo dzīvībiņu. Lai būtu vieglāk pieņemt pārmaiņas, ir svarīgi apzināties savas attiecības ar mammu, vecmammu, saprast, kāda ir personīgā pieredze, kas saistīta ar grūtniecību - vai dzimtas sievietes savus bērnus ir mīlējušas jau kopš ieņemšanas brīža, vai grūtniecības laiks ir bijis pozitīvs, pēcdzemdību periods mīlestības pilns. Tāpat svarīgi saprast, vai topošā māmiņa jūtas mīlēta, ir droša par sevi, savu partneri, ģimeni. Pozitīvas emocijas, iepriekšējā pieredze un optimisms rada pozitīvu gultni šo pārmaiņu uztveršanā.

Tu neesi resna. Tu esi stāvoklī!

Svarīgi ir nepētīt sevi spogulī ar domu: "Es kļūstu aizvien resnāka, vīram/draugam nešķitīšu pievilcīga". Tā tas nav! Sieviete grūtniecības laikā ir īpaši skaista. Ja vien bērniņš ir gaidīts, sieviete acīmredzami staro, ar lepnumu nēsā zem sirds savu mazo lolojumu un gaida viņa ierašanos pasaulē. Savstarpējās partnerattiecības nebalstās tikai uz to, ka sievietei jābūt seksa simbolam, bet uz to, kā mēs viens otru uztveram, zinām otra cilvēka plusus, mīnusus un pieņemam tos, jo mīlam .

Harmonijā ar savu ķermeni grūtniecības laikā

Lai grūtniecības laikā būtu iespējams justies harmonijā ar savu ķermeni, ir tikai viens pamata noteikums - mīli sevī augošo mazuli! Pārējais būs otršķirīgs. Ja sieviete gaida mazuli, mīl viņu kopš viņa mazā sirsniņa sāka pukstēt, ķermeņa izmaiņu pieņemšana nebūs sarežģīta. Lai būtu harmonijā ar savu ķermeni, vispirms jādomā par to, ka viss mainās tāpēc, lai mazulis justos labi, lai varētu augt un attīstīties līdz brīdim, kad būs gatavs ierasties šajā pasaulē. Šajā laikā ķermenim harmoniju radīt palīdz arī dažādas lietas, ko veidojam speciāli mazulim, vai kas ir ar bēbi saistītas, piemēram, izveidota klade, kur apraksti savas sajūtas, plānus, piefiksē ķermeņa izmaiņas, domas par mazuli, pirmos iedomātos bērna vārdus utt.

Tas viss radīs pozitīvas emocijas un, ja psiholoģiski jutīsies pacilāta un laimīga, būsi apmierināta arī ar savu izskatu. Harmoniju var radīt arī kustības, tāpēc visu grūtniecības laiku jācenšas daudz staigāt, tad nebūs nepieciešama pat īpaša vingrošana. "Katru dienu dodies pastaigās - viena, kopā ar partneri, mammu vai draudzenēm. Tas ne tikai palīdzēs justies labā fiziskā un emocionalā formā, bet arī atvieglos dzemdības," pamāca Irina.

Harmonijā ne tikai ar sevi, bet arī ar vēl nedzimušo bērniņu

Ja sieviete ir laimīga, optimistiska, tad puncī augošais mazulis jūtas tāpat. Viņš jūt, ka mamma nav uztraukta, ir harmonijā ar sevi un visu, atrodas pozitīvā vidē, ka viņš tiek gaidīts. Gan skābekli, gan barību mazais cilvēks uzņem caur mammas organismu, tieši tāpat viņš sajūt mammas garastāvokli, absorbē vibrācijas. Vēl nedzimušais mazulis ir saistīts ar savu mammu tik cieši kā vairs nekad vēlāk, tāpēc viņš jūt visu, kas notiek apkārt un ne tikai - viņš jūt arī mammas sajūtas.

Jau grūtniecības laikā ir iespējams sajust, kad bērns ir aktīvs, bet kad guļ. Tas var izveidoties kā režīms, kas turpināsies tādos pašaos laikos arī tad, kad bērniņš ir piedzimis. Lai būtu harmonijā ar vēl nedzimušo mazuli, ir svarīgi šos laikus ievērot. "Kad mazais puncī ir aktīvs, arī tu vari būt aktīvāka. Kad jūti, ka bēbis atpūšas - neuztrauc viņu ar liekiem trokšņiem, vislabāk šajā laikā arī pati pasnaud, palasi vai padari ko tādu, kā laikā vari nesasprindzināt ne muskuļus, ne uzmanību.

Otra lieta, ko vērts ievērot, lai būtu harmonijā ar tevī augošo bērniņu, ir apzināties, ka viņš jūt tavu balss toni. Viņš nesaprot vārdus, neatšķir frāzes, bet jūt toni un intonāciju. Centies runāt maigi, mierīgi. Kad iespējams, padziedi mazulim, glaudot savu punci. Reizē tas būs arī kā ieguldījums nākotnē - kad bērniņš piedzims, šī ierastā šūpuļdziesma palīdzēs viņam ātrāk nomierināties, iemigt.

Treškārt, ja esi satraukusies, nomierinoties apunājies arī ar savu zem sirds mītošo mazuli, pastāsti, kas bija tas, kas licis Tev utraukties, pastāsti ka tagad ir labi, un nav jābaidās, ka ir iespējams nomierināties un atslābināties," skaidro Bogdanova.

Lai cik grūti reizēm tas nebūtu, jācenšas domāt pozitīvi, darīt visu tā, lai tu pati justos ērti, droši un būtu laimīga.

Pēcdzemdību periods

"Kad bērniņš ir piedzimis, jārēķinās ar to, ka uzreiz nebūs iespējams izskatīties tieši tāpat kā pirms grūtniecības iestāšanās ne visām sievietēm padodas uzreiz izskatīties tieši tāpat kā pirms grūtniecības iestāšanās," stāsta psiholoģe. Prātā jāpatur tas, ka arī šīs izmaiņas ir dabiskas, jo deviņus mēnešus esi bijusi "mājvieta" mazajam brīnumam, ko tagad turi savās rokās.

Pamazām var sākt veikt dažādus vingrojumus, taču par to piemērotību jāaprunājas ar savu gnekologu vai fizioterapeitu. Nedrīkst pārslogot organismu, jo saites un muskuļi grūtniecības laikā tikuši novājināti. Lielākas fiziskās aktivitātes var atsākt aptuveni divus mēnešus pēc dzemdībām. Pēcdzemdību periodā harmoniju ar savu ķermeni visvieglāk ir izveidot tad, ja esi apmierināta un laimīga par paveikto grūtniecības laiā un dzemdībās. Pēc tam vari palutināt sevi ar vannām, masāžām, meditāciju un/vai jogu un, protams, pēc iespējas lielāku atpūtu, tāpēc nekautrējies gulēt kopā ar savu mazuli - tu esi to pelnījusi! Ja netiec vaļā no liekajiem kilogramiem, nebojā savu garastāvokli ar domām par to, bet pieņem sevi tādu, kāda tu esi, mīli sevi. Ja jutīsies apmierināta ar sevi tagad, kļūs vieglāk atbrīvoties no nevēlamajiem kilogramiem, jo nedzīvosi ar pamatdomu - jāzaudē svars!

"Atceries, ka tu esi mamma un savam bērnam būsi vislabākā tad, ja pilnvērtīgi būsi kopā ar viņu, nevis nomocīsi sevi treniņos, atņemot bērnam tik svarīgos kopābūšanas brīžus," pamāca I.Bogdanova. Ja tomēr esi bijusi aktīva vingrotāja arī pirms mazuļa ierašanās, padomā par iespējamām aktivitātēm kopā ar bērnu - piemēram, ik dienu dodies raitās pastaigās, izkusties pagalmā vai parkā, kamēr bērns blakus ratos saldi čuč, vingro uz bumbas kopā ar mazuli. Galvenais - dari to tā, kā liek tava sirds, tā būsi gan emocionāli, gan fiziski harmonijā ar sevi un savu ķermeni.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!