Iesaistīšanās kērlingā - dažādu apstākļu sakritība
Latvijas mērogā Unu Ģērmani var saukt par kērlinga veterāni, jo viņa ar šo sporta veidu ir aizrāvusies kopš tā pirmsākumiem Latvijā. Tas aizsākās pirms 11 gadiem, un tolaik Unai bija trīsdesmit gadu, kas kērlinga pasaulē skaitās cienījams vecums, jo to sāk spēlēt no 6-7 gadu vecuma un ap trīsdesmit gadiem jau ir gūta ievērojama pieredze un stāžs. Unas gadījumā aizraušanās ar kērlingu bija apstākļu sakritība. Viņas darba specifika, komunikācija ar klientiem, Unu saveda kopā ar Ivetu Ozollapu, kas toreiz kopā ar vīru Jāni dibināja Latvijas Kērlinga asociāciju. Tieši viņi tagad jau kaislīgo kērlinga entuziasti iepazīstināja ar šo sporta veidu. Tomēr pagāja apmēram gads, līdz Una beidzot izmēģināja kērlinga spēli.
Una stāsta: "Sākotnēji, skatoties kērlinga spēli televīzijā, nodomāju, ka šis sporta veids nav manējais, jo likās nesaprotams, tomēr piekritu pamēģināt. Pēc pirmā treniņa, protams, nebija skaidrības par tālākajiem plāniem attiecībā uz kērlingu, tomēr kaut kas mani piesaistīja - vai tā bija spēles stratēģija, specifiskais izpildījums, fiziskā slodze, to pašlaik komentēt ir grūti. Sagadījās tā, ka tajā laikā, kad iesaistījos kērlinga kustībā, tika komplektētas komandas Latvijas kērlinga čempionātam, biju trenējusies kērlingā aptuveni mēnesi vai divus, kad jau biju nokļuvusi Latvijas čempionātā. Pirmā sezona izvērtās ļoti veiksmīga, mana komanda uzvarēja, un mēs tikām uz Eiropas kērlinga čempionātu, kas 2002.gadā norisinājās Šveicē. Ar to pārsteigumi nebeidzās, un mana komanda pat iekļuva Eiropas čempionāta B grupas pusfinālā, paliekot ceturtajā vietā."
Kērlings - nav tik vienkārši, kā izskatās
"Sabiedrībā pastāv stereotips, ka kērlings ir samērā viegls sporta veids un īpaša fiziskā sagatavotība nav nepieciešama. Realitāte atšķiras - nepieciešama laba vispārējā fiziskā sagatavotība. Kērlingu pēc intensitātes pielīdzina tenisam, jo nelielas intensitātes slodze mijas ar intensīvu slodzi - birstējot slodze ir tuvu maksimālajai, savukārt starp metieniem ir neliels atelpas brīdis. Kērlinga specifika ir tā, ka pēc intensīvas slodzes ir jāspēj koncentrēties un izpildīt metienu, no kā arī ir atkarīgs rezultāts. Vienas spēles laikā, veicot metienus, birstēšanu, tiek veikti aptuveni 7-9 kilometri," Una skaidro kērlinga tehnisko pusi.
Galvenais - sirdī jaunas un ar degsmi
Latvijas sieviešu kērlinga komanda, kas startēs pasaules čempionātā, ir īpaša ar to, ka vidējais dalībnieču vecums ir 39 gadi. Una norāda: "Mēs esam vecākā komanda, kas startē šajā pasaules čempionātā, mūsu konkurentes lielākoties ir divdesmitgadnieces, tomēr tas nemazina mūsu degsmi un vēlmi uzvarēt, turklāt esam labi saspēlējušās, jo kopā trenējamies jau desmit gadus. Tikai dažās komandās ir dalībnieces, kuras vairs nevarētu saukt par jaunietēm. Piemēram, Vācijas komandas kapteine ir 47 gadus veca."
Lai gan visām komandas dalībniecēm ir pamatdarbs, tomēr tiek atrasts laiks, lai kopīgi trenētos gan ikdienas treniņos, gan arī treniņnometnēs ārpus Latvijas. Pērn septembrī Una ar savām komandas biedrenēm devās uz treniņnometni Kanādā, bet decembrī - uz Eiropas čempionātu, kur tika izcīnītas tiesības nākamgad startēt Eiropas čempionāta A grupā. Savukārt neilgi pirms pasaules čempionāta, visa komanda devās uz treniņnometni Šveicē. Papildus kopīgajiem treniņiem katra komandas dalībniece trenējas individuāli, lai uzlabotu savu vispārējo fizisko formu.
Una secina: "Šajā sezonā būs sanācis īpaši daudz būt kopā ar komandas biedrenēm, jo notiek intensīva gatavošanās pasaules čempionātam. Būtībā esam jau kļuvušas par tādu kā ģimeni. Kopīgie pārbraucieni uz nometnēm un sacensībām mūs ir ļoti satuvinājuši, un jāsaka, ka pazīstam cita citu ļoti labi - kā nekā kopīgos treniņos būs pagājuši jau desmit gadi. Es smejoties mēdzu teikt, ka tik ilgi bieži vien pat vīrs ar sievu kopā nenodzīvo."
Čempionāts mājās uzliek lielāku pienākuma sajūtu
"Pēdējos divus gadus sanācis īpaši daudz piedalīties dažādās treniņnometnēs, un jāteic, ka kērlingu vairs nevaru nosaukt tikai par savu hobiju, sevišķi tagad, kad pastāv iespēja piedalīties 2014. gada olimpiādē Sočos. Varētu teikt, ka esmu posmā starp hobiju un profesionālo sportu," secina Una.
Par to, kā veiksies 2013. gada pasaules čempionātā kērlingā sievietēm, Una saka: "Komanda čempionātā vēlas paradīt vislabāko sniegumu. Ja arī sagaidāms kāds zaudējums, mums ir būtiski izdarīt maksimumu, kas ir mūsu spēkos. Vēlamies parādīt spēli, kas būtu interesanta un baudāma skatītājiem. Protams, vēlamies arī izcīnīt pēc iespējas augstāku vietu starp visām divpadsmit komandām. Tomēr jāatzīst, ka visas komandas ir ļoti spēcīgas. Tā kā pasaules čempionāts šogad notiek Latvijā un sacensības skatīties dosies gan radi, gan draugi, gan paziņas, tas atbildības sajūtu tikai palielina. Turiet īkšķus, lai mums veicas!"