Patiesā mīlestībā izaudzināti bērni ar tādu pat attieksmi attieksies arī pret saviem vecākiem, kad paši būs izauguši, bet rūpība vēl var palīdzēt atrisināt daudzas mūsdienu ģimeņu problēmas. Tostarp pievēršanās bērnam ne tikai uzlabo viņa pašapziņu, ļauj koncentrēties un būt mierīgākiem, bet palīdz nomierināties un atpūsties arī pašiem vecākiem.
Ir vairākas lietas, ko noteikti nedarīt ar saviem bērniem vai bērnu klātbūtnē, ja vēlies, lai kopā pavadītais laiks ir patiesi vērtīgs:
- Runāt, bet vienlaikus nekomunicēt ar acīm. Tādējādi tu runā viņu virzienā, bet ne ar viņiem.
- Runāt un atkārtot vienas un tās pašas lietas, vienlaikus neradot asociācijas ar to, ko tu pasaki. Spēļu spēlēšana un grāmatu lasīšana palīdz, bet arī ikdienas norādēm un teiktajam jābūt bērnam acīm redzamam segumam.
- Pārbaudīt telefonu, sociālo tīklu jaunumus un e-pastu pārāk bieži, pat nepārtraukti.
- Nepārtraukti likt bērnam veikt kādas fiziskas darbības, piemēram, dot pavēles apģērbties, nomazgāt rokas, sakārtot mantu kasti un citas.
- Skaitīt stundas līdz dienas beigām.
- Neizbaudīt kopā būšanu ar bērniem, līdz ar ko arī viņi negūst nekādu prieku no tavas klātbūtnes.
- Satraukti runāt, steigties, turēt krūšu kurvi it kā trūktu elpa.
- Vairāk teikt „nē", nekā „jā".
- Atmest ar roku pūlēm kaut ko iemācīt, ja līdzšinējie centieni izrādījušies velti.
- Vērtēt savu dienu, balstoties uz vienu momentu vai īslaicīgu pieredzi.
Turpretī, lai uzlabotu ar bērniem kopā pavadīto laiku, piedāvājam desmit ieteikumus kā to darīt ar patiesām un katra paša labsajūtu uzlabojošām rūpēm:
- Mums visiem pilnīgi vienmēr ir dota iespēja savu dzīvi sākt no jauna. Arī savas attiecības ar bērniem ir iespējams sākt no jauna, ja ir sajūta, ka līdz šim tas nav īsti izdevies. Apskauj savus bērns, apskauj sevi un sāc! Jau pašizpratne un vēlme pievērsties bērnu audzināšanai ar lielāku rūpību nozīmē ārkārtīgi daudz.
- Elpo daudz un dziļi visas dienas garumā. Ja nepieciešams, uzliec modinātāju ik pēc 30 minūtēm, lai atcerētos par dziļu nemainīgu elpošanu. Tā palīdzēs apgādāt smadzenes ar skābekli, vienlaikus tonizējot un relaksējot tavu ķermeni.
- Sāc atbildēt saviem bērniem, nevis tikai reaģēt uz viņu darbībām ar īsu novērtējumu „labi" vai „slikti". Pēc katra jautājuma ieturi pauzi un pārdomā, kā to atbildēt skaidrojošā un bērnam saprotamā veidā.
- Samazini savu tempu. Ievēro apkārtni, izbaudi bērnu drēbju tekstūru un augļu smaržu līdzīgi kā to dara bērni. Piebremzē, ikdiena nekur neaizskries.
- Rūpīgi ieklausies savu bērnu vārdos. Apstājies un patiesi ieklausies, ko viņi mēģina tev pateikt. Bieži tas, ko tu atbildi pat nav tik nozīmīgi, kā tas, ka bērni redz tavu ieinteresētību viņu teiktajā. Atbildi ar pirmo reizi, kad viņi tevi sauc.
- Ieplāno dienu, kurā tu visu laiku rūpīgi ieklausies sava bērna vajadzībās. Ja vari, aizmirsti par darba un ierastajiem ikdienas pienākumiem, tostarp tīrīšanu un pat savu iemīļoto pārraižu skatīšanos. Sliktākajā gadījumā, ja citādi nav iespējams, centies atvēlēt vismaz pāris stundas nedēļā, kurās viss tavs laiks ir veltīts vienīgi bērnam.
- Atrodi sev labāko relaksācijas veidu - tā var būt vanna ar svecēm vai tik pat labi pusstundu ilgs skrējiens. Citi visu ikdienas stresu un nemieru atstāj sporta zālē.
- Vienmēr atceries pirmo brīdi, kad mazo brīnumu ieraudzīji un kādus solījumus pie sevis viņam devi. Viņa vērtība nav mainījusies.
- Parūpējies arī par savu iekšējo bērnu - tikšanās ar draugiem, dienasgrāmatas veidošana, kādas kolekcijas vākšana vai jebkas cits, kas tevi dara laimīgu, būs tieši laikā. Tas, kā attiecies pret bērniem, visai tieši atkarīgs arī no tā, kā tu izturies pret sevi.
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit