meitene bērns dusmas rotaļlaukums
Foto: PantherMedia/Scanpix
Pētījumos atklāts, ka, neatbrīvojoties no nelāgiem ieradumiem jau bērnībā, tie, visticamāk, tiks pārņemti arī pieaugušā vecumā. Šai sakarā izdevums "iVillage" ir apkopojis desmit nevēlamu uzvedības modeļu, kam vecāku uzmanība jāpievērš jau pirmajos bērnu dzīves gados.

Regulāra našķošanās ar neveselīgām uzkodām un saldumiem


Foto: PantherMedia/Scanpix
Neraugoties uz šķietami veselīgo izskatu, daudzas uzkodas, piemēram, graudu batoniņi, patiesībā satur ļoti daudz cukura, un šo pašu tendenci var attiecināt arī uz dažādiem dzērieniem, tai skaitā, augļu sulām. Tajos ir ļoti daudz lieko kaloriju, kas bērnam patiesībā nav vajadzīgas un ātri vien var pārvērsties liekajos kilogramos.

Lai no tā izvairītos, bērni jau kopš mazotnes jāpieradina pie augļu un dārzeņu, kā arī veselīgu piena produktu lietošanas uzturā, kas attiecīgi tiks ievērots arī nākotnē.

Deguna urbināšana


Foto: PantherMedia/Scanpix
Deguna urbināšana ir viens no izplatītākajiem mazu bērnu ieradumiem. Tiesa, tas ietver samērā mazu infekcijas attīstīšanās risku bērna degunā, tomēr šādā veidā bērnu starpā tiek uzņemti un nodoti miljoniem mikrobu.

Lai no tā atbrīvotos, pārrunā šo paradumu ar savu atvasi, ierosinot urbināšanas vietā lietot kabatlakatiņu, kā arī regulāri mazgāt rokas! Tāpat parūpējies, lai bērns neciestu no deguna gļotādas sausuma, kas rodas dažādu alergēnu, gaisa kondicionētāju un karstuma rezultātā!

Nagu graušana


Foto: PantherMedia/Scanpix
Nagu graušana vai to kutikulu plēšana neizraisa ievērojamas infekcijas, tomēr būtiski bojā nagu vizuālo izskatu un formu. Visbiežākie graušanas cēloņi ir stress un garlaicība, tāpēc noskaidro rūpīgāk, kāds ir tava bērna dvēseles stāvoklis!

Lai pārtrauktu nagu graušanu, izmanto dažādu negaršīgu vielu uzklāšanu uz bērna nagiem, tādējādi radot psiholoģisko barjeru pret pirkstu likšanu mutē, kā arī parūpējies par viņa brīvā laika aizpildīšanu ar dažādām nodarbībām un citām interesantām aktivitātēm!

Neiešana laicīgi gulēt


Foto: PantherMedia/Scanpix
Neregulārs miega režīms ir saistīts ar uzvedības un koncentrēšanās problēmām, nemieru, kā arī sliktākiem rezultātiem mācībās, informē speciālisti.

Visbiežākais miega traucējumu iemesls ir vēla došanās pie miera, kā arī ilga televīzijas filmu skatīšanās, uztverot to vardarbīgo saturu. Pētījumos atklāts, ka vardarbīga satura filmu vai raidījumu patērēšana bērnos rada trauksmi un uzbudinājumu, kas rezultējas ar murgiem un bezmiegu.

Lai no tā izvairītos, kontrolē bērna televīzijas un citu mediju patēriņu, kā arī uzturi viņa guļamistabu tumšu, klusu un vēsu, tā radot labāku atmosfēru pilnvērtīgam miegam, kā arī atceries, ka pirmsskolas vecuma bērniem nepieciešams vienpadsmit līdz trīspadsmit stundu miega.

Brokastu neēšana


Foto: PantherMedia/Scanpix
Kā izrādās, bērni brokastis izlaiž krietni biežāk par citām ēdienreizēm, un tā sekas ir visai bīstamas, informē speciālisti. Pētījumos atklāts, ka brokastu neēšana veicina liekā svara veidošanos, kā arī neveselīgu ēdienu izvēli tālākās dienas laikā.  Tāpat ir pierādīts, ka bērni, kas ēd brokastis, ir krietni nosvērtāki un uzmanīgāki un uzrāda labākus rezultātus mācībās.

Lai radītu savā atvasē paradumu dienu sākt ar brokastīm, pārvērt to par nozīmīgu notikumu, kurā piedalās visa ģimene, pirms došanās savās dienas gaitās!

Diētas ievērošana


Foto: Shutterstock
Pētījumos atklāti šokējoši fakti par bērniem, kas jau desmit līdz divpadsmit gadu vecumā uzsāk dažādu diētu ievērošanu. Tā rezultātā pusaudža un arī pieaugušā vecumā rodas nopietni ēšanas traucējumi, kas ietver novājēšanas tablešu lietošanu, kā arī dažādas ēšanas disfunkcijas.

Speciālisti uzsver, ka šādu ēšanas modeli bērni bieži vien pārņem no vecākiem, tādēļ, redzot, ka māte regulāri skaita kalorijas vai atsakās no vakariņām, bērns to uztvers kā normu.

Roku nemazgāšana


Foto: PantherMedia/Scanpix
Roku mazgāšana pasargā no dažādu infekcijas slimību veidošanās, kā arī citiem mikrobiem, un visvieglākais veids, kā bērnam ieviest šo paradumu, ir pārbaudīt, vai un kā rokas tiek nomazgātas.

 Protams, uzraugot savu atvašu higiēnas paradumus, nevajadzētu to pārvērst maniakālā tīrības kontrolēšanā, tādēļ pietiks vien ar izskaidrošanu par šī paraduma nozīmīgumu, lai bērns pats izprastu tā jēgu un rokas mazgātu bez atgādināšanas.

Nespēlēšanās svaigā gaisā


Foto: PantherMedia/Scanpix
Kā izrādās, puse pirmsskolas vecuma bērnu dienas lielāko daļu pavada iekštelpās, neuzņemot svaigu gaisu, kā arī pietiekoši neizkustoties. Tā rezultātā samazinās ne tikai bērna fiziskā attīstība, bet arī pasliktinās mentālā veselība, un netiek uzņemta pienācīga D vitamīna deva.

Šai sakarā speciālisti iesaka vismaz stundu ik dienas pavadīt ārā, rotaļājoties un kustoties, tādējādi pieradinot savu atvasi pie aktīva dzīvesveida.

Zobu netīrīšana


Foto: PantherMedia/Scanpix
Infekcijas un kariess var rasties ne tikai pieauguša cilvēka, bet pat zīdaiņa mutes dobumā, tāpēc ir vitāli svarīgi jau no agras bērnības pieradināt savu bērnu pie higiēnas ievērošanas.

Atceries, ka tā ietver ne tikai regulāru zobu tīrīšanu, bet arī zobu diega izmantošanu un zobārsta apmeklējumus! Tādējādi tava atvase varēs lepoties ne tikai ar veselīgu smaidu, bet arī neiedzīvosies tik izplatītajās bailēs no zobārstiem.

Atteikšanās no dažādiem ēdieniem


Foto: Shutterstock
Nav noslēpums, ka bērniem piemīt visdažādākās ēšanas īpatnības - cits atsakās no piena, cits neēd jebko, kas ir sarkanā krāsā. Satraucoties par nepietiekama uztura nesaņemšanu, ņem vērā, ka šādas kaprīzes raksturīgas noteiktam vecumam un ātri vien beidzas!

Ja bērns no noteiktiem pārtikas produktiem atsakās regulāri, nepārdzīvo! Visticamāk, nīstie burkāni tiks apēsti nākamajā ēdienreizē, kad tava atvase pēc izlaistajām pusdienām jutīsies patiesi izsalkusi! 

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!