sieviete smadzenes muzejs
Foto: AP/Scanpix
Smadzenes sastāv no vairāk nekā simts biljoniem neironu, kas rada apziņu un domas, un to darbībā pastāv dažādas īpatnības. Viena no īpatnībām ir noteikta noskaņojuma radīšana, un, kā izrādās, tieši negatīva un nožēlojama garastāvokļa izveidošanās smadzenēs notiek visātrāk, vēstī izdevums "Cracked" .

Kāpēc it visā saskatām tikai slikto?


Foto: PantherMedia/Scanpix
Neraugoties uz pozitīviem un prieku radošiem notikumiem, visjūtīgāk smadzenes reaģē tieši uz nepatīkamām darbībām, saglabājot to radītās sajūtas krietni spilgtākā atmiņā. Tas skaidrojams ar cilvēces evolūcijas gaitu.

Jau savos pirmsākumos cilvēkiem nācās koncentrēties uz briesmām un potenciālajiem draudiem, lai novērstu priekšlaicīgas nāves risku. Tādējādi negatīvie notikumu pavērsieni un iespējamās nepatikšanas jau ir ieprogrammētas mūsu instinktos un apziņā, brīdinot par to sekām, kā arī kādu laiku nezūdot no apziņas, lai situācija neatkārtotos.

Cenšanās nedomāt par negatīvo patiesībā liek par to domāt nemitīgi


Foto: PantherMedia/Scanpix
Cilvēka smadzenēs nav „mehānismu", kas ļautu ar noteiktu domu palīdzību novirzīt savu prātu no citām domām. Koncentrējoties uz atbrīvošanos no nevēlamām sajūtām, tās patiesībā pieņemas spēkā.

Psihologi šo fenomenu dēvē par ironisko domāšanu, kas izpaužas brīžos, kad nedrīkst smieties, bet tie nāk vēl vairāk, citu acu priekšā neizdodas lieta, kas vienatnē sanākusi teicami, kā arī piepildās tas no kā baidāmies, un daudz citu lietu.

Tāpat ir secināts, ka cilvēkiem, kas nemitīgi par kaut ko raizējas, smadzenes darbojas krietni aktīvāk, jo neapzināti visi spēki tiek veltīti konkrētās lietas analizēšanai pat tad, ja mērķis ir vienkārši pārstāt par to domāt.

Sērošana rada atkarību


Foto: PantherMedia/Scanpix
Koncentrējoties uz nepatīkamām lietām vai kāda notikuma negatīvu iznākumu, sev atgādinām to, cik labi bija agrāk, tādējādi piedzīvojot sava veida sadomazohistiskas izjūtas. Tā rezultātā smadzenēs tiek aktivizēti atalgojuma un prieka centri, kas izstrādā dopamīnu, radot labsajūtu.

Būtiski, ka izdzīvojot noteikta veida sāpes, pēc zināma laika perioda iestājas rezistence pret to radīto pārdzīvojumu, kā rezultātā cilvēka dabā ir meklēt arvien jaunas lietas, par ko pārdzīvot.

Cilvēki labprātāk jūtas nelaimīgi nekā nedroši


Foto: Shutterstock
Pusaudža vecumā cilvēka smadzenēs aktivizējas riska sajūtas centri, kas pieprasa regulāru adrenalīna, aizrautības un piedzīvojumu sajūtas devu. Ar laiku to aktivitāte mazinās,
dodot vietu nosvērtībai un pārliecinātībai par savām ikdienas gaitām, kā arī rīcības sekām.

Tādēļ pieauguša vecuma cilvēkiem ir krietni grūtāk pielāgoties pārmaiņām, jo nedrošības sajūta var veicināt depresijas rašanos un pašnožēlas attīstīšanos, savukārt, piedzīvojot neveiksmi, aktivizēsies paredzētā negatīvo seku pieredzi, mudinot cilvēku virzīties uz priekšu, pārciestu neizdošanos.

Laime pieprasa piepūli, savukārt negācijas rodas nepiespiesti


Foto: Shutterstock
Pētījumos atklāts, ka, iztēlojoties nelaimīgu personu, cilvēki visbiežāk to vizualizē kā dīvānā sēdošu tēlu, kas nekustīgi lūkojas vienā punktā, savukārt laimīga cilvēka attēlu raksturo kustība, skaņas un darbība.

Tas ļāvis secināt, ka nomāktība un skumjas cilvēka prātā rodas nepiespiesti, savukārt pozitīva noskaņojuma uzturēšana pieprasa zināmu piepūli, ko var pielīdzināt regulāriem garīgiem treniņiem, kas liek sevi uzturēt mentālā formā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!