20.gadsimta otra puse bija sieviešu laikmets - viņas ielauzās biznesā un sāka cītīgi izspiest vīriešus no vadošajiem amatiem. Sieviešu sociālais statuss un atalgojums pieauga ļoti strauji, īpaši attīstītajās valstīs. Tas bija saistīts ar lielāku izglītības pieejamību, kā arī kontracepcijas līdzekļu izgudrošanu, tāpat palielinājās pieprasījums pēc sievietēm tādās darbaspēka nozarēs, kur sievietes var vienlīdz labi konkurēt ar vīriešiem.
Neskatoties uz to, ka sievietes, saskaņā ar jauno pētījumu, jau ir apsteigušas vīriešus izglītības sasniegumu jomā, sievietes joprojām saņem vidēji par 25% mazāku atalgojumu par savu darbu. Tomēr tas nav saistīts ar faktu, ka sievietes netiktu pietiekami novērtētas. Sabiedrībā pastāv stereotips, ka vīriem vajadzētu nopelnīt vairāk nekā sievām. Tāpēc sievietes nereti atsakās no augsti apmaksātas darbavietas un neīsteno sevi profesionāli, lai neradītu ciešanas vīrietim, raksta ekonomisti.
Jo lielāka alga, jo vairāk mājas darbu
Lai novērtētu sabiedrības stereotipu ietekmi uz sieviešu ienākumiem, pētnieki analizēja datus no jaunu amerikāņu ģimeņu aptaujas 2008.-2010.gadā un rezultātus no tautas skaitīšanas 1970.-2010. gadā ASV.
Virkne pētījumu par šo tēmu no 2000.gadu sākuma liecināja, ka sievietes kā mājsaimnieces un vīrieša kā apgādnieka statuss bija saistīts ar zemiem sieviešu ienākumiem un lielu atalgojuma starpību. Tagad šī situācija ir mainījusies, un sievietes sākušas saņemt daudz vairāk, kas pilnībā izmainīja situāciju strādājošo sieviešu ģimenēs.
Rezultāti liecina - ja starpība starp sievas un viņas vīra algu pieaug par labu sievietei, šķiršanās risks ievērojami palielinās. Tas negatīvi ietekmē laulību - pētījums apliecināja, ka pāri, kur sieva nopelna vairāk, bieži nav laimīgi, pastāvīgi strīdas un bieži nonāk pie lēmumu par šķiršanos.
Šis secinājums, kā uzskata zinātnieki, norāda uz iespējamo saikni starp diviem svarīgiem pēdējo desmitgažu sociāliem notikumiem - sieviešu ienākumu pieaugumu un mazāku oficiāli reģistrēto laulību skaitu.
To skaits ASV ir būtiski samazinājies no 81% 1970.gadā līdz 51% 2010.gadā. Runa ir par cilvēkiem vecumā no 25 līdz 39 gadiem. Eksperti lēš, ka 23% gadījumu, tas ir izskaidrojams ar to, ka sievietes pelna vairāk.
Turklāt sievietes apzināti pazemina savu potenciālu, lai nesāktu pelnīt vairāk nekā viņu vīri, pārliecināti ekonomisti.
Šāda sieviete, kuras ienākumi var pārsniegt vīra ienākumus, nereti paliek mājās vai strādā mazāk stundu, lai neapdraudētu savu laulību.
Kopumā gan vīrieši, gan sievietes dod priekšroku partneriem ar lielākiem ienākumiem. Sievietes vienmēr dod priekšroku vīriešiem ar lielāku algu. Vīrieši novērtē sievietes ar labiem ienākumiem, taču tikai tik ilgi, kamēr tie nepārsniedz viņu pašu ienākumus. Kad sieviete pelna vairāk nekā vīrietis, viņas ienākumi kļūst par traucēkli. Tāda pati situācija ir ar ambīcijām un intelekta līmeni.
Pat tad, ja sieva strādā vairāk nekā viņas vīrs, vīrietis nesāk aktīvāk iesaistīties mājsaimniecības darbos. Zinātnieki to saista ar faktu, ka sieviete tādejādi cenšas nomierināt vīru, lai kompensētu to triecienu, ko vīra apziņai nodara sievas algas kāpums. Tad sieviete uzveļ uz saviem pleciem vēl lielāku mājas darbu daļu.
Sievas velta vidēji 24,1 stundu nedēļā mājas darbiem un 9,4 stundas nedēļā bērnu aprūpei. Attiecīgi vīrieši - 15,7 stundas un 5,1 stundas. Šajā gadījumā 16% no pāriem sievas nopelnīja vairāk nekā viņu vīri, taču strādāt mazāk mājas darbos viņas nesāka. Tomēr šādos gadījumos sievai bieži vien apnīk darbs mājās jeb "otrā maiņa" un viņas pašas pamet vīriešus.
To apstiprina arī aptaujas rezultāti, kurā pāriem tika jautāts, vai viņi ir laimīgi laulībā vai un domā par šķiršanos.
Kopumā aptuveni 50% no sievām un vīriem ziņoja, ka ir ļoti laimīgi. Tomēr sievietes, kas pelna vairāk nekā viņu vīri, atzina, ka ir mazāk laimīgas laulībā, un uzskata, ka dzīvo uz laulības šķiršanas sliekšņa. Tāpat atbildēja arī vīrieši. Rezultātā noskaidrojās, ka tikai 15% pāru ir laimīgi. 32% atzina, ka viņiem bijis liels strīds pēdējā laikā, bet 46% atzina, ka ir apsprieduši laulības šķiršanu.
Zinātnieki ir pārliecināti, ka augstajam šķiršanās līmenim ASV par iemeslu ir kļuvušas atkāpes no tradicionālajām dzimumu lomām.