dusmas laulība bizness konkurence vardarbība
Foto: PantherMedia/Scanpix
Dusmojoties var gan stundām, dienām vai pat nedēļām nesarunāties, gan dažu minūšu laikā izkliegt tik daudz aizskarošu vārdu, ka otram cilvēkam atmiņas par tiem neizgaisīs varbūt visu dzīvi. Neviens no variantiem neizklausās īsti labs. Uz sarunu par dusmām un kā tās vajadzētu pareizi paust, aicināju sertificētu psiholoģi, sertificētu ģimenes psihoterapeiti Kristīni Veckrāci.

Kas ir dusmas - apkarojamas vai līdz galam izdzīvojamas emocijas? Mēdz taču teikt, ka nav smuki dusmoties, izrādīt dusmas, jo tādi dusmīgi cilvēki nevienam nepatīk.

Dusmas ir emocijas, jūtas, ar kurām ir saskāries ikviens. Tā ir normāla cilvēka jūtu pasaules daļa, neatkarīgi no vecuma, dzimuma, sociālā vai materiālā stāvokļa. Uz dusmām aicinu paskatīties kā uz iespēju labāk saprast, kas notiek ar cilvēku - tulkot tās kā signālu. Ļoti bieži dusmas ir kā aizsargreakcija situācijā, kad kāds mēģina pārkāpt cilvēka personīgās robežas. Ja kāds neievēro otra vēlmes vai vajadzības, šīs emocijas ir veids, kā paust savu neapmierinātību, atgādināt par sevi. Savukārt bērnam dusmas var palīdzēt brīdī, kad pienācis laiks sākt psiholoģiski atdalīties no mammas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!