Novērojot vairākus tūkstošus cilvēku laika posmā no 1981. līdz 2009. gadam, socioloģe Elizabete Makklintoka noskaidroja, vai un kā pretējam dzimumam raksturīgs amats ietekmē attiecībās esošu cilvēku nostāju, sadalot mājsaimniecības pienākumus.
Socioloģe atklāja, ka vīrieši, kuri darbojas sievietēm raksturīgā profesijā, piemēram, ir skolotāji vai medbrāļi, dara vairāk mājas darbu nekā tie vīrieši, kuri ieņem tradicionālus vīriešu amatus.
Līdzīga tendence konstatēta arī, aptaujājot sievietes. Pametot profesiju, kas tradicionāli piedēvējama vīriešiem, un sākot darboties sievišķīgākā amatā, sievietes arī mājās veic vairāk saimniecības darbu kā agrāk.
"Nevienlīdzīgs mājsaimniecības pienākumu sadalījums laiku pa laikam ir strīdus jautājums teju katrā laulībā. Gadiem ejot, vīrieši ir uzņēmušies vairāk sadzīves darbu, savukārt sievietes – mazāk, tomēr atšķirība starp mājsaimniecības pienākumos pavadīto laiku joprojām ir ievērojama, veicinot tradicionālo dzimtes lomu sadalījumu," teic pētījuma vadītāji.
Būtiski, ka, analizējot vientuļu cilvēku sadzīves pienākumiem veltīto laiku, atklāts, ka darbs savam vai pretējam dzimumam raksturīgā profesijā, to neietekmē. Tādējādi pētnieki secinājuši, ka viens no lielākajiem cilvēka paškoncepcijas ietekmes faktoriem ir tieši attiecības ar pretējo dzimumu.