Psihologi saka, ka meitenēm ap 4-5 gadu vecumu interese par krāsošanos ir normāla parādība. Noliegt to nevajadzētu, svarīgāk to ir saprātīgi kontrolēt, noteikt robežas un izvēlēties tādus kosmētikas līdzekļus, kas nekaitētu jaunajai, nenobriedušajai āda. Pieaugušas sievietes kosmētika paredzēta nobriedušai ādai, kuru ātrāk par puberitātes vecumu lietot nevajadzētu pat rotaļājoties.
Kādu kosmētiku izvēlēties?
Ražotāji jau sen ir sapratuši, ka bērnu kosmētikas niša ir laba peļņa, tāpēc piedāvā gan higiēniskās lūpu krāsas, gan iespaidīgus kosmētikas komplektus. Tomēr ne viss, kas domāts bērniem, tiešām viņiem arī nekaitē.
Pirms eksperimentēt ar dekoratīvo kosmētiku, ieziediet bērna ādu ar mitrinošu krēmu. Ja bērna āda ir iekaisusi, parādījušās pūtītes ar strutainiem, baltiem galiem, nekrāsojaties, bet apmeklējiet dermatologu. Ja bērns ir alerģisks, izmantojiet tikai hipoalerģisku kosmētiku.
Pētiet sastāvu!
- Sastāvā jābūt pēc iespējas mazāk E vielu, krāsvielu, konservantu;
- Jāizvēlas tādi kosmētikas līdzekļi, kas izgatavoti uz dabīgo vielu bāzes vai kurā izmantotas minerālvielas;
- Bērniem domātā dekoratīvā kosmētika ir apzīmēta ar zīmi "CE", kas nozīmē - tā tiek uzskatīta par rotaļlietu un tiek testētas uz drošību īpaši stingri;
- Izvēlaties līdzekļus, kas nesatur smaržvielas (uz smaržvielu klātbūtni parasto norāda etiķetē rakstītais "fragrance" vai "porfume"), kas bieži vien ir alerģijas izraisītājas;
- Izvēlaties līdzekļus, kuros nav nātrija dodecils un amonija lauretsulfāts, kas nodrošina putošanos. Neizvēlaties līdzekļus, kuri satur parabēnus, tie ir sintētiskie konservanti;
- Jebkura dekoratīvā kosmētika satur krāsvielas, un daudzas no tām diemžēl ir maz izpētītas. Ja krēmos un zobu pastās izmantoto krāsvielu daudzums ir aptuveni 0,5%, tad dekoratīvās kosmētikas līdzeklis var saturēt līdz pat 30% krāsvielu;
- Mammas kosmētika meitenēm neder, jo pieaugušo kosmētiskie līdzekļi ir gan agresīvāki pēc sastāva, gan mēdz saturēt hormonus un citus līdzekļus, kas vizuālo efektu saglabā ilgāk un uz ādu iedarbojas spēcīgāk;
- Ja kosmētika ir jālieto, uzstājoties uz skatuves, tad āda jākopj īpaši rūpīgi. Smagā grima dēļ āda var kļūt sausa un iekaist, tāpēc grims jāizvēlas pēc iespējas kvalitatīvāks, bet pēc uzstāšanās no krāsu kārtas uz sejas jāatbrīvojas pēc iespējas ātrāk.
- Nagu lakošanai izvēlaties tādu laku, kas ir nomazgājama ar ūdeni.
- Smaržas labāk izsmidzināt uz drēbēm, tad ķīmiskās vielas nenonāks saskarē ar ēdu, nekaitēs veselībai un neprovocēs alerģijas.
- Acu ēnas un skropstu tuša atlieciet uz vēlāku laiku, jo nokļūstot acī, krāsviela var izraisīt spēcīgu kairinājumu.
Pirmā kosmētika - higiēniskā lūpu krāsa
Viens no draudzīgākajiem kosmētikas līdzekļiem bērniem ir higiēniskā lūpu krāsa, turklāt tai ir mitrinošs efekts. Izvairies no tonālajiem krēmiem, pūderkrēmiem un kompaktajiem pūderiem, kas aizsprosto poras un var radīt infekciju ādā.
Pasaules Veselības organizācija brīdina, ka tie bērni, kuri kopš agrīna vecuma lieto dekoratīvo kosmētiku, nākotnē var saskarties jau ar pavisam citu problēmu - pieaug neauglības un onkoloģisko slimību risks. Lēta un nepiemērota bērniem kosmētika satur parabēnus, kas var ietekmēt hormonālo līmeni.
Sadarboties un atbalstīt mazo tīni
Topošo tīņu meiteņu vēlme kļūt sievišķīgākām vairāk prasa mammas psiholoģisku atbalstu un sadarbību. Lai arī ir vecāki, kas meitas krāsošanos uztver ar bažām, tomēr kategorisks aizliegums gandrīz vienmēr rada pretreakciju un vēlmi iespītēt "Ak, neļauj? Es tāpat to darīšu, tikai klusiņām", padomās topošā tīne un uzkrāsosies pēc savas prasmes un saprašanas kaut kur aiz stūra. Vidusskolas klasēs un arī vecākajās pamatskolas klasēs ir pavisam maz meiteņu, kas ierodas uz skolu kā no dušas iznākušas.
Veiksmīgāka taktika ir kopīgi vienoties par to, ko drīkst. Piemēram, gaiši rozā vai caurspīdīgs lūpu spīdums ir pieļaujams, bet košo sarkana lūpu krāsa - nē. Neuzkrītošas acu ēnas svētkos ir atļautas, tumši zili vai melni tonētas acis ikdienā uz skolu - nē. Neatsakiet pieredzējušas sievietes padomu, kā labāk, gaumīgāk un glītāk uzkrāsoties. Kopīgi pavadīts laiks pie spoguļa būs ļoti nozīmīgs brīdis mammas un meitas attiecību stiprināšanā.
Izlemjot par kosmētikas lietošanas taktiku un stilu, izrunājiet arī tādas nianses kā dienas režīms un sportiskās aktivitātes. Ja pēc skolas ir sporta nodarbības, dejas vai baseins, acu tušu labāk neizmantot vai vismaz vienoties, ka pirms nodarbībām tā tiek noņemta. Jaunieši mēdz būt dzēlīgi un pasmiešanās par izplūdušajām "pandas acīm" var kļūt par nepatīkamu pārpratumu. Uzsveriet, ka katrai vietai ir gan savs ģērbšanās stils, gan kosmētikas lietošanas daudzums. Uz skolu un dienas laikā vienojaties par "vieglu kosmētiku", vakarā var atļauties kaut ko košāku.
Ļoti svarīgi izskaidrot, ka sākot krāsoties, tikpat svarīgi vakaros visu seju rūpīgi notīrīt. Dodieties kopā uz veikalu, nopērciet piemērotu tušas noņēmēju. Tīņu vecumā sausinošās ziepes sejas ādai par labu nenāks, atrodies piemērotu līdzekli arī pārējās kosmētikas noņemšanai.