bezmiegs gulta sega
Foto: PantherMedia/Scanpix
Teju katrs no mums vismaz reizi dzīvē ir izjutis mokošo sajūtu, kad miega nav nevienā acī, bet pulksteņa rādītāji nepielūdzami virzās uz priekšu. Bezmiegam ir ne tikai dažādi ierosinātāji, bet arī paveidi, kas ar tiem korelē, un tos apkopojis arī portāls "Health".

Pielāgotais bezmiegs

Pielāgotais jeb īstermiņa bezmiegs visbiežāk rodas stresa rezultātā un beidzas dabiski, cilvēkam atbrīvojoties no stresa ierosinātāja vai arī pierodot pie ilgstošas emocionālas spriedzes. Jāpiebilst, ka šī tipa bezmiegu rada arī pozitīvs satraukums, cilvēkam gaidot nozīmīgus un patīkamus notikumus, piemēram, došanos ceļojumā.

Bezmiegs kā uzvedības modelis

Minētā tipa bezmiegs visbiežāk rodas bērnībā, bērnam dodoties gulēt atšķirīgos laikos. Konkrētā laika, kad doties pie miera, trūkums izjauc cilvēka bioloģisko pulksteni, rezultējoties bezmiegā vai ilgstošās grūtībās ātri iemigt.

Idiopātiskais bezmiegs

Idiopātiskais bezmiegs attīstās jau zīdaiņa vecumā vai agrā bērnībā un turpinās, cilvēkam sasniedzot arī pieaugušu vecumu.

Šim bezmiega veidam mediķi pagaidām nav raduši cēloni, uzsverot, ka to arī nerada medicīniskas kaites, hroniski miega traucējumi, garīgas slimības, noteiktu medikamentu lietošana vai citi ierosinātāji.

Valda pieņēmums, ka idiopātiskā bezmiega cēlonis ir cilvēka bioloģiskā pulksteņa disbalanss, kas traucē pamošanās un iemigšanas sajūtu izpausmes.

Medikamentu un citu vielu radīts bezmiegs

Šis ir viens no izplatītākajiem bezmiega veidiem, un to ierosina dažādu medikamentu, kofeīna, alkohola, noteiktu pārtikas produktu un apreibinošo vielu lietošana.

Jāpiebilst, ka bezmiegs var saglabāties, cilvēkam pārstājot lietot iepriekš minētās vielas.

Bezmiegs kā garīgu traucējumu simptoms

Atsevišķām garīgām slimībām viens no izplatītākajiem simptomiem ir bezmiegs. Tas mazinās, cilvēkam izārstējoties no bezmiega ierosinātāja.

Paradoksālais bezmiegs

Paradoksālais bezmiegs rodas bez objektīva iemesla vai jūtamiem miega traucējumiem. Tā sekas īpaši izpaužas dienas laikā, cilvēkam nespējot koncentrēties un jūtot spēcīgu nogurumu vai, tieši otrādi, enerģijas pieplūdumu.

Cilvēki, kas cieš no šī bezmiega tipa, mediķiem ir ziņojuši par spēcīgu miega trūkumu ilgstošā laika periodā, kas ietver vienu līdz pat piecas naktis pēc kārtas.

Tāpat tam raksturīgs tā dēvētais "caurais miegs", kas liek atrasties pusnomoda stāvoklī. Nereti cilvēki, ciešot no šī bezmiega veida, krietni pārvērtē naktsmiera ilgumu, neapjaušot, ka tā arī nav iemiguši.

Parapsiholoģiskais bezmiegs

Šis bezmiega veids saistīts ar pārspīlētu stresu un raizēm par nespēju iemigt, kas rezultējas hroniskā bezmiegā.

Cilvēki, kas sirgst ar šo bezmiega veidu, nemitīgi uztraucas par nepietiekamo naktsmieru un to, kā tas ietekmēs viņu pašsajūtu nākamajā dienā. Tas savukārt izraisa trauksmes stāvokļa iestāšanos jau pirms gulētiešanas laika, kas likumsakarīgi neļauj atslābināties, lai iemigtu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!