Aizvadītais gads Latvijas ģimenēm ar bērniem nesis vairākas pozitīvas pārmaiņas. Protams, vienmēr var gribēt vairāk, tomēr kopumā tendences ir patīkamas – atkal sāk pieaug dzimstība! Tātad portālam "Cālis" būs vairāk uzticamu lasītāju.

Tiecamies uz bezmaksas izglītību

Foto: PantherMedia/Scanpix

Valsts sākusi pildīt likumā noteiktās prasības, proti, nodrošināt skolniekus ar bezmaksas mācību līdzekļiem. Tiesa, vasaras nogalē, kad skolniekiem jau bija jādodas deldēt skolas solus, izrādījās, ka ne skolām, ne idejas iniciatoram tiesībsargam, ne arī vecākiem nav īsti skaidrības, kas ir mācību līdzeklis – grāmata, zīmulis vai dators. 

Kad nu daļa skolu un skolotāju bija izbūrušies cauri likuma burtam, kārta nāca vecākiem, kurus aicināja informēt par to, cik likumpaklausīgi bijuši skolu vadītāji.  Nevarētu teikt, ka atsaucība bija liela. 

Atsākoties bērnudārzu sezonai, aktuāls atkal bija jautājums par mācību līdzekļiem un tā saucamajām fondu naudām bērnudārzos.
Lielākā daļa vecāku palika pie uzskata, ka labāk viņi "sametas pa latiņam", toties bērniem tiek kvalitatīvākas nodarbes. 

Auklītes ar stiprajiem dokumentiem

Foto: PantherMedia/Scanpix

Risinot bērnu pieskatīšanas problēmu, valsts atradusi līdzekļus sertificētu auklīšu pakalpojumu apmaksai. Vienīgais nosacījums – Mērijām Popinsām jāuzrāda papīrs, ka viņas tiešām ir pietiekami kvalificētas bērnu auklētājas, izklaidētājas un izglītotājas.  Jau pirmajās dienās tika saņemti teju divi simti auklīšu pieteikumu

Gada beigās nolemts saglabāt valsts atbalstu auklēm un vecākiem – bērniem, kas netiks valsts apmaksātos dārziņos, varēs algot auklīti ar daļēju valsts finansējumu arī visu nākamo gadu

Valsts līdzfinansēs bērnu mācīšanos privātajos dārziņos arī 2014. un 2015.gadā.

Lielāks atbalsts vecākiem

Foto: PantherMedia/Scanpix

Lai dzimstības pieaugums turpinātos ar augšupejošu līkni, valstsvīri papūlējusies atrast līdzekļus lielākiem vecāku pabalstiem. no 2014.gada 1.janvāra vecāku pabalsta minimālais apmērs un bērna kopšanas pabalsta apmērs par bērnu vecumā līdz pusotram gadam, tiks paaugstināts no pašreizējiem 100 latiem līdz 120 latiem mēnesī.

Turklāt jau no šī gada rudens - 20.novembra, arī strādājošie vecāki var saņemt bērna kopšanas pabalstu par bērna kopšanu līdz 1 gada vecumam, ja šajā laikā nesaņems maternitātes vai vecāku pabalstu.

Kā apgalvo ekonomisti, jaunā sistēma īpaši izdevīga būt tiem vecākiem, kas saņem mazās algas. Rēķiniet paši! 

Izmaiņas bērnu veselības aprūpē

Foto: PantherMedia/Scanpix

Pēc ilgas cīņas par to, kā kompensējami medikamenti bērniem, šoruden ir pieņemtas izmaiņas arī šajā jomā.  No jaunā gada bērniem valsts kompensējamajiem medikamentus apmaksās 100% apmērām. Tagad gribētos sagaidīt pieejamāku medicīnu arī "vienkāršajiem bērniem", kas joprojām mēnešiem gaida rinās, lai tiktu pie kvalificētiem valsts apmaksātiem speciālistiem. 

Ilgi plānojot un rēķinot valsts budžeta iespējas, iecerēts uz gadu atlikt valsts apmaksātu vakcīnu pret rotavīrusu zīdaiņiem.  2017. gadā ieviesīs arī otro vakcīnu pret vējbakām, ko bērni saņems septiņu gadu vecumā.

Iecerēts palielināt arī pret papillomas vīrusu vakcinēto meiteņu skaitu. Šovasar ieviesto likumdošanas izmaiņu dēļ vakcīna turpmāk būs pieejama līdz 18 gadu vecumam visām tām meitenēm, kurām 2010. gada 1. septembrī bija 12 gadi

Dzimstība pieaug, bet kas notiek ar ģimenēm?

Foto: Scanpix

Šogad sākuši nākt pasaulē mazuļi, kuru ieņemšanu finansiāli atbalstījusi valsts – neauglīgiem pāriem valsts apmaksā mākslīgo apaugļošanu. Citās valstīs šī procedūra jau sen ir valsts apmaksāta medicīniska manipulācija. Dakteris Egīls Gasiņš domā, ka šis notikums ir tik zīmīgs, ka šo bērnu piedzimšana būtu jāpasludina par 2013.gada notikumu Latvijā.

Tajā pašā laikā ir arī kāda skumja statistika – mazuļi gan pasaulē nāk vairāk, bet vai viņi izaugs pilnvērtīgās, drošās, stabilās ģimenēs? Lūk, izrādās, ka katrs piektais tīnis Latvijā dzīvo nepilnā ģimenē.

Rekordi, padomi, diskusijas

Kas šogad visvairāk interesējis lasītājus? Protams, viss, kas ir ārpus ikdienas, ārpus izpratnes par normālo un ierasto! Tāpēc viens no lasītākajiem materiāliem izrādījies apkopojums par pasaules kuplāko ģimeni, vecāko mammu un tēti, lielāko un mazāko mazuli pasaulē.
Šķēpi tik lauzti diskusijā, vai cilvēkiem vispār ir vajadzīgi bērni. Dīvaini, loģiski un prātīgi apsvērumi - katram savs viedoklis. 
Aizkustinošs stāsts par priekšlaicīgi dzimušo puisēnu Berilu,  kura piedzimšanai sekojām pirms 10 gadiem Cālis.lv portālā. Šoruden Berila mamma padalījās, cik brašs puisis izaudzis no mazā kuslā bērniņa. 
Aug buciņš, aug radziņi. Tīņu problēmas aktuālas vienmēr. Par audzināšanas knifiem varēja izlasīt rakstā Septiņas mūsdienīgu tīņu problēmas jeb Kā izdzīvot vecākiem.   

Daudz lasīti bija arī šie raksti:

Un nu, sagaidiot nākamo gadu, ir vēlreiz iespēja noskaidrot, kā zvaigznes ietekmē mazuļa pieteikšanos.  Par to astroloģes Agneses Fūrmanes intervijā. 

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!