Foto: PantherMedia/Scanpix
Tāda ikdienišķa lieta – deguna urbināšana, patiesība var izrādīties nebūt ne tik nevainīga nodarbe. Ja deguns tiek urķēts ilgi, neatlaidīgi, regulāri un līdz asinīm, to var uzskatīt par nodarbi, kas tiek atkārtota regulāri jeb Obsesīvi kompulsīvu traucējumu (OKT).

OKT bērniem var izpausties arī kā matu šķipsnu uztīšana uz pirksta un izraušana, lūpu knibināšana, nagu graušana utml. Visbiežākais iemesls šādām darbībām ir emocionālais stress, apjukums, bailes, ar kuru bērns savādāk neprot tikt galā kā vien atkārtojot paša izdomātu darbību. Ja mazuļi bargi strostē par deguna urbināšanu vai nagu graušanu, problēmu faktiski saasina, jo bērns no uztraukuma par vecāku bāršanos sāk vēl vairāk nervozēt un vēl biežāk darīt tieši to, no kā viņu mēģina atradināt, vai arī atrod citu veidu, kā sevi mierināt –  grauž nagus, izrausta skropstas vai plūkā lūpas.

Deguna urbināšana  – tas ir neglīti, nepieklājīgi, neestētiski. Katrā vecumā ir savu iemesli, ko tieši "pētnieks" vēlas savā degunā atrast. Portāls Parents.com vēsta, ka psihologi ir izdalījuši atsevišķus vecuma posmus, kad deguna urbināšanai ir sava nozīme. 

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!