<a rel="cc:attributionURL" href="http://www.flickr.com/photos/8373767@N06/">mattjerome_88</a> / <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/">CC</a>
Pirms 15 gadiem Japānā sāka rādīt multiplikācijas filmu seriālu par pokemoniem. Kādā dienā slimnīcās nonāca ap 600 bērnu. Viņiem visiem bija viena veida epileptiskas lēkmes izpausmes. Visi bērni šajā dienā bija skatījušies kārtējo pokemonu sēriju, kurā bija īpaši daudz mirgojošu dažādu krāsu uzplaiksnījumu. Neirologi uzskata, ka bērniem, skatoties šo animācijas filmu, bija sākusies fotosensitīvās epilepsijas lēkme, ko rada intensīva mirgojoša, pulsējoša gaisma. Efektu pastiprina vēl divi apstākļi – lieli televizoru ekrāni un pārāk tuvu sēdēšana pie tiem.

Kaitīgo multiplikācijas filmas sēriju izņēma no aprites, YouTube.com tā vēl esot atrodama.  Tomēr skatoties multeņu zīmēšanas tradīcijas mūsdienas, šķiet, ka principi būtiski nav mainījušies. Joprojām bērnu filmās tiek iekļauti mirgojoši pulsējošie gaismas specefekti, kas ir īpaši nelabvēlīgi bērnu smadzenēm. Galvenie varoņi izmanto savas superspējas, lai gūtu uzvaru, „iznīcinot ticību un cerību, bet pēc tam sašķeļot ienaidnieku” (citāts no kādas noskatītas bērnu multiplikācijas filmas).

Pediatri un psihologi vērš vecāku uzmanību uz multiplikācijas filmu nekaitīgās skatīšanās principiem. Filmas izvēli jāveic vecākiem, uzsvaru liekot uz pozitīvu sižetu, kurā ir skaidri nodalīti labie un ļaunie tēli. Līdzīgi kā pasakās, labajam ir jāuzvar, izmantojot ētiskus paņēmienus, gudrību, labsirdību, veiklību – īpašības, ko mēs paši varam attīstīt.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!