Foto: PantherMedia/Scanpix
Bipolārie traucējumi ir emocionālas novirzes, kas skar arvien vairāk cilvēku. Visbiežāk bipolārie traucējumi izpaužas kā krasas garastāvokļa svārstības, nepamatotai hiperaktivitātei un eiforijai mijoties ar smagu depresiju. Tomēr pastāv arī citi minētās kaites simptomi, kas apkopoti vietnē activebet.com.

Jāpiebilst, ka pastāv divu veidu simptomi – maniakālie un depresīvie. Tie izpaužas atšķirīgi, nereti savstarpēji mijoties. 

Garastāvokļa maiņas

Garastāvokļa svārstības, eiforiju nomainot depresijai, ir izplatītākie bipolāro traucējumu simptomi. Tie sevī ietver gan maniakālo, gan depresīvo simptomu paveidu.

Eiforija

Eiforija ir maniakālais bipolāro traucējumu simptoms. Ar to saskaroties, cilvēks izjūt nepamatotu laimes un prieka sajūtu, gandarījumu par paveikto un vēlmi notikušajā dalīties ar apkārtējiem.

Runas traucējumi

Šis maniakālo simptomu veids rada saraustītu, neloģisku un nesaprotami ātru runāšanu ilgākā laika termiņā.

Domu auļošana

Nemitīga domu un ideju mutuļošana ir maniakālais simptoms, kas liedz cilvēkam spēju koncentrēties uz konkrētu lietu, tā vietā vēršot uzmanību uz vairākām vienlaikus, kā arī rada nemitīgu ideju ģenerēšanas sajūtu.

Ātra uzbudināmība

Ja negaidīti aizsvilies un kļūsti satraukta situācijās, kas agrāk uz tevi nebūtu atstājušas nekādu iespaidu, iespējams, ciet no maniakāli depresīvā bipolāro traucējumu veida.

Neizskaidrojami enerģijas uzplūdi

Ciešot no maniakālā bipolāro traucējumu veida, var rasties milzu enerģijas uzplūdi. Lai tos "izliktu", cilvēki visbiežāk iesaistās augstas intensitātes un biežās fiziskajās aktivitātēs.

Samazināta vajadzība pēc miega

Kontekstā ar iepriekš minēto simptomu, maniakālo bipolāro traucējumu simptoms var būt arī samazināta vajadzība pēc miega. Cilvēks naktsmieram velta vien pāris stundu diennaktī, pārējā laikā patērējot daudz enerģijas, bet noguris nejūtas

Kavēšana

Bipolāro traucējumu rezultātā cilvēks var sākt kavēt svarīgas tikšanās, skolu vai darbu, jo nespēj pienācīgi menedžēt savu laiku. Simptoms atbilst gan maniakālajam, gan depresīvajam bipolāro traucējumu veidam.

Pārgurums

Pārgurums, nevēlēšanās doties uz darbu, aizgulēšanās, slinkums, motivācijas trūkums ir depresīvo bipolāro traucējumu simptoms.

Spēcīgas sāpes

Hroniskas sāpes bez iemesla ir depresīvo bipolāro traucējumu simptoms.

Domas par pašnāvību

Vēlme darīt dzīvei galu ir depresīvais bipolāru traucējumu simptoms. Šādas domas nereti var rasties pēc eiforijas fāzes, kad to sagrāvusi kāda ikdienišķa neveiksme, slimniekam to uztverot krietni smagāk.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!