Krūtsbarošana veicina gudrību!
Gandrīz neviens veselīgi domājošs cilvēks neapšauba krūts barošanas labumus bērnam. Pērn zinātnieki papildinājuši potenciālo ieguvumu sarakstu, apstiprinot, ka ilga barošana ar krūti ceļ bērna intelektuālo potenciālu. Kā iespējamo iemeslu min mātes pienā esošās dokozaheksaēnskābes uzņemšanu.
Dokozaheksaēnskābe jeb DHS ir viena no svarīgākajām taukskābēm cilvēka organismā. Pētījumi rāda, ka bērni, kas no mātes saņem svarīgās taukskābes un DHS, uzrāda augstāku IQ un labāk attīstītu psihomotoriku. DHS uzlabo kognitīvās funkcijas un palīdz saglabāt garīgo līdzsvaru. Krūtsbarošana mazina arī iespēju saslimt ar UDHS, liecina pētījumi. Tomēr attiecībā uz hiperaktivitātes sindromu mediķi joprojām uzsver iedzimtības lielo nozīmi.
Zīdošās mammas drīkst lietot zāles
Nogulētās zīdaiņa galvas ir norma
Kopš zīdaiņus iesaka guldīt uz muguras, tādējādi samazinot zīdaiņa pēkšņās nāves risku, arvien biežāk vecāki uztraucas par nogulētajiem pakausīšiem, kas rodas no tā, ka mazuļa galviņa lielāko daļu laika atrodas vienā pozīcijā. Kanādā veiktā aptauja atklāj, ka 46% bērnu vecumā no 2 - 3 mēnešiem ir nogulētas galviņas, bet tas nekādā veidā neietekmē bērna attīstību. Tā kā nav datu par to, cik izplatīta bija neliela galvaskausa deformācija jeb plagiocefālija senākos laikos, tad tagad ārsti pieņem, ka vecākiem nav pamata satraukties par šo īpatnību. Tā ir nekaitīga. Turpinām guldīt mazos uz muguras!
Miega režīms - tas ir svarīgi
Bērni, kuriem nebija stingrs miega režīms 3 gadu vecumā, skolas vecumā bija vājākas sekmes matemātikā un lasīšanā. Novērots arī tas, ka bērni, kuriem nav noteikts gulētiešanas laiks, biežāk arī neēd brokastis un vairāk vakaros skatās televīziju, tāpēc iespējams, ka arī šie faktori ietekmē sekmes un uzvedību. Tāpat pētnieki saredz citas konsekvences - ģimenēs, kurās bērniem nav režīma, vecāki biežāk ļauj ēst neveselīgi un nelasa priekšā grāmatas.
Bērnu ēdienā ir pārāk daudz sāls
Lai arī bērnu pārtiku parasti iesaka kā drošu, veselīgu pirmo bērna uzturu, pētījumos atklāts, ka 70% bērnu burciņēdienos ir pārāk daudz sāls. Proti, vidēji tie bija 210 mg sāls jeb 0.21 g sāls uz vienu ēdiena porciju, kas ir puse no dienas normas. Par laimi, tajā pārtikā, kas paredzēta bērniem līdz viena gada vecuma, sāls daudzums nepārsniedz ieteiktās dienas devas.
Mazāk sāls ir biezeņos, kas pagatavoti no dārzeņiem un gaļas. Pastas un rīsu biezeņos sāls konstatēts vairāk.Ārsti iesaka mazāk lietot uzturā sāli, jo tas ietekmē asinsspiedienu, bojā sirdi un asinsvadus, palielina liekā svara risku, pie tam ne tikai pieaugušajiem, bet arī bērniem.
Samazinās bērnu aptaukošanās
Tikmēr Latvijā ar katru gadu nedaudz pieaug tuklo pirmklasnieku skaits. Bērnu antropometrisko parametru un skolu vides pētījuma dati liecina, ka pirms pāris gadiem 22,8% pirmās klases skolēnu bija liekais svars. Savukārt nepietiekama ķermeņa masa konstatēta 10,7% skolēnu.
Uzlabojas UDHS diagnostika
Visā pasaulē pieaug bērnu skaits, kuriem ir UDS un UDHS diagnoze. ASV tie ir 11% skolnieku. Pirms desmit gadiem tie bija tikai 7%. Savukārt Latvijā statistikas nav. No otras puses izskan versijas, ka šo saslimšanu hiperdiagnosticē, proti, situācija nav tik slikta. Trešā versija - kaut kādi ārējie faktori, kuri vēl nav noskaidroti, tiešām ietekmē bērnu psihi un smadzenes, tāpēc ar hiperaktivitātes sindromu sirgstošo pacientu skaits ik gadu pasaulē pieaug.
Autisms varētu būt plašāk izplatīts nekā domāja agrāk
Ja 2007. gadā vienam bērnam no 86 diagnosticēja autismu, bet 2012. gadā jau no 50 bērniem vienam tika pierakstīta autisma diagnoze. ASV pētnieki gan mierina, ka iemesls nav vis autisma epidējma, bet gan labāk iepazītas saslimšanas pazīmes un simptomi. Ja agrāk noslēgtus, mazliet dīvainus cilvēkus vienkārši uzskatīja par īpatņiem, tad tagad viņiem piemēro kādu no autiska spektra traucējumiem.
TV, barošanas krēsliņi, ledusskapju magnētiņi, staigulīši - bīstami!
Uzmanību! Emocionālā pazemošana skolā
Uzsākot skolas gaitas, mazie skolnieki saskaras ar emocionālu pazemošanu. Īpaši tas attiecas uz virtuālo komunikāciju. Emocionālā pazemošana divreiz palielina saslimstību ar psihosomatiskajām saslimšanām, kuru iemeslus vecāki un ārsti sākotnēji nespēj atklāt. Pasliktinās miegs, ir sūdzības par vēdersāpēm, var sākties nakts slapināšana gultā. Kontrolgrupās secināts, ka visizplatītākais iemesls ir ņirgāšanās no savu vienaudžu un interneta paziņu puses.
Kliegšana ir tikpat traumatiska kā iepēršana