<a rel="cc:attributionURL" href="http://www.flickr.com/photos/jpmpinmontreal/">jpmpinmontreal</a> / <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/">CC</a>
Kā sākt audzināt bērnā veselīgus dzīves paradumus? Visu uzreiz iemācīt neizdosies, bet, lūk, dažas idejas, kuras apgūstot jau kopš bērnības, mazajam cilvēkam pūrā tiks iedota laba un vērtīga dzīvesziņa. Protams, šos dzīvesveida pamatprincipus der ievērot arī pieaugušajiem.

Iemāciet mīlēt dārzeņus


Iemāciet ēst tā, lai ikvienā ēdienreizē ir kaut nedaudz dārzeņu vai svaigu augļu. Tas nodrošinās organismu ar nepieciešamajiem fermentiem, minerālvielām un vitamīniem. Iespējams, ka sākumā bērnam negribēs ēst veselīgos dārzeņus.
Nespiediet, bet ļaujiet izvēlēties starp vairākiem piedāvātajiem veselīgo dārzeņu un augļu variantiem – tomāts, gurķis, salātlapa, burkāns, ābols.... Mammas uzraudzībā paša gatavoti salāti bērniem garšo gandrīz vienmēr.

Ierobežojiet saldumus


Skandināvu valstīs jau gadu desmitiem ir ieviesta un lieliski darbojas tā saucamā "saldumu diena". Parasti tā ir sestdiena, kad bērni drīkst apēst tos saldumus, ko nedēļas laikā ir saņēmuši pasākumos, nopirkuši vecāki vai kas nonākuši viņu īpašumā jebkādā citā veidā. Pēc tam bērni iztīra zobus un atsakās no zobiem postošās saldumu ēšanas līdz nākamajai sestdienai. 

Ja tomēr šīs sistēma jūsu ģimenē nestrādā, tad ieviesiet citu tradīciju – ēst saldumus tikai pēc kārtīga ēdiena. Tādā veidā cukurs organismā tiek uzņemts vismazāk kaitīgā veidā.

„Nē” ātrajām uzkodām


Foto: PantherMedia/Scanpix
Kalorijas, sāli, cukuru un neveselīgajiem taukiem bagātais ēdiens ir kaitējums veselībai visa mūža garumā. Maz ir bērnu, kuriem negaršotu frī kartupeļi. Alternatīva ir mājās gatavoti krāsnī cepti kartupeļi garšvielu marinādē. Hamburgera vietā – rudzu maize ar liesu gaļu un salātlapu, zivju pirkstiņu vietā - zivs fileja rīvmaizē.

Ēst piecas reizes dienā


Foto: PantherMedia/Scanpix
Ārsti jau sen iesaka ēst biežāk, bet mazāk. Optimāli ir ēst piecas reizes dienā. Rītu sākt ar kārtīgām brokastīm, tad seko uzkoda, pusdienas, launags un vakariņas, kuras iesaka neēst pārāk vēlu jeb vismaz 2 stundas pirms iešanas gulēt. Ja pirms miega liekas, ka vēders ir tukšs, labāk izvēlēties kādu veselīgu skābpiena produktu – kefīru vai jogurtu.

Iemāciet kustību prieku


Foto: PantherMedia/Scanpix

Pareizam uzturam vien nebūs izšķiroša nozīme, ja izpaliks obligātās kustības. Mazkustīgums ir kaitīgākais ieradums, ar kuru sadzīvo gan pieaugušie, gan nu jau arī skolas vecuma bērni. Tāpēc kustības un aktivitātes jāsāk mācīt vēl mazuļiem. Pastaigas un braukšanu ar velosipēdu, peldēšanu vai deju nodarbības ieviesiet kā obligātu dienas sastāvdaļu. Tas noteikti būs veselīgāk nekā sēdēšana pie datora vai televizora. 

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!