Foto: PantherMedia/Scanpix



Pagājušā gadsimta sākumā zinātnieki sāka pētīt, kas labs un īpašs ir kazas pienā. Iemesls -  bērni, kuri kaut kādu iemeslu dēļ nevarēja saņemt mātes pienu un dzēra kazas pienu, mira daudz retāk nekā ar govs pienu barotie zīdaiņi, raksta portāls "AiF.ru"

Kas tik vērtīgs ir kazas pienā? Gluži tāpat kā citos piena produktos, arī kazas pienā ir vērtīgie A, C, E, B un D vitamīni. Atšķirība ir to daudzumā. Piemēram, mikroelements kobalts, kas ir B12 vitamīna sastāvā, kazas pienā ir sešas reizes vairāk nekā govs vai jebkura cita zīdītāja pienā. Tāpēc kazas pienu iesaka dzert tiem bērniem, kuriem ir novājināts organisms. Kobalts iesaistās asinsrades un vielmaiņas procesos.

Otra pozitīvā īpašība - liels kalcija daudzums, kas ir svarīgs veselas sirds un asinsvadu sistēmas attīstībai.

Trešā vērtīgā īpašība – beta-kazeīns, kas nodrošina piena olbaltumvielu vieglāku šķelšanu, šī iemesla dēļ kazas piens labāk un vieglāk uzsūcas zarnu traktā. Zinātnieki apgalvo, ka kazas pienā ir tikpat daudz beta-kazeīna, cik mātes pienā, tāpēc kazas piens ir pirmais ieteicamais mātes piena aizstājējs, ja mamma pati barot nevar, bet piena maisījums nav pieejams.

Vēl kazas pienā ir daudz magnija, toties gandrīz nav alfa-1s-kazeīna, kas ir govs pienā. Alfa-1s-kazeīns ir viens no alerģiju ierosinātājiem, norāda speciālisti.

Kazas pienu iesaka dzert gan grūtniecēm, gan bērniem kā pirmo piena produktu pēc mātes piena, kā arī tad, ja ir jāstiprina bērna veselība, ja ir rahītiskas izmaiņas vai arī ja ir gremošanas sistēmas traucējumi.

Riski, kas būtu jāņem vērā:

  • Nepērciet kazas pienu no nezināma pārdevēja, nezinot, cik tas ir tīrs un vai ir pasterizēts. Netīrs kazas piena var būt ērču encefalīta avots.
  • Kazas piens nevar aizstāt piena maisījumu, jo, neraugoties uz lielisko sastāvu, tajā tomēr nav visu nepieciešamo zīdainim vitamīnu, kurus iekļauj piena maisījumos.


Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!