Kāds Anglijā dzīvojošs trīs mazu bērnu ģimenes tēvs veltīja veselu dienu, lai saskaitītu, cik reizes viņa sieva dienas laikā veica ikdienas rutīnas darbības.
Lūk, kādi cipari radās:
106 reizes bērniem atvēra durvis,
16 sasēja kurpju auklas,
32 bērnus pārģērba vai nomainīja kādu apģērba gabalu,
94 reizes pateica "noliec to",
16 reizes risināja bērnu strīdus,
11 reizes pasniedza ēdienu,
19 reizes noslaucīja iesnainus deguntiņus,
16 reizes sēdināja uz poda,
175 uzdeva jautājumus un uz tiem atbildēja,
Lai paveiktu savus pienākumus, viņa dienā nostaigāja 10 kilometrus.
Visi citi darbi un pienākumi, kas bija jāveic neatkarīgi no bērnu vajadzībām, uzskaitīti netika.
Savukārt dažādos avotos oficiālā statistika uzskaitījusi mammu veikumu lielākā laika posmā.
Līdz bērna 18 gadu vecuma sasniegšanai mamma patērē 8 212 stundas laika ēdiena gatavošanai.
511 038 stundas ģimenes sieviete pavada labojot, kārtojot, savācot māju un bērnu lietas.
15 834 stundas mammas velta tikai bērnu aprūpei.
Līdz podiņvecuma sasniegšanai sieviete nomaina 4 702 autiņbiksītes vienam mazulim.
Mammas (un tēti), kas ik vakaru velta laiku, lai lasītu saviem bērniem priekšā grāmatas, panak to, ka bērns apsteidza savus vienaudžus zināšanās apmēram par vienu gadu.
Patiesa mammas mīlestība padara mūs ne tikai laimīgākus un veselākus, bet arī gudrākus.
Pētījumos apstiprinājies, ka rūpīgu, gādīgu un mīlošu mammu bērniem ir par 10 % lielāka smadzeņu daļa - hipotalāms, kas atbild par atmiņu un stresa noturību, nekā bērniem, kuriem mammas rūpju pietrūkst.
61% meitu paļaujas uz savu mammu dotiem padomiem, un vēlāk atbalsta savas pieaugušās meitas. Bet 71% sieviešu atzinušas, ka viņu labākais draugs ir viņu mamma.
Ko tik nespēj sievietes!
Pasaules jaunākā māmiņa dzīvoja 1939. gadā Peru. Viņa dzemdēja (ar ķeizargrieziena operāciju) veselīgu dēlu piecu gadu vecumā. Starp citu, tieši Mātes dienā – 14. maijā!
Lielākais vienā reizē dzimušo veselo un izdzīvojušo bērnu skaits septiņīši, kas piedzima Bobijai Makafijai. Viņa 1997. gadā dzemdēja četrus dēlus un trīs meitas.
Pati mazākā bērnu vecuma starpība bērniem, kas nav dvīņi, ir 208 dienas. Kādas amerikāņu ģimenes mammai Džeina Bleklija dēls nāca pasaulē 1999. gada 3. septembrī, bet meita – 2000. gada 30. martā.
Savukārt lielākā zināmā brāļa un māsas vecuma starpība ir 41 gads un 185 dienas. Tie ir bērni, kas piedzima Elizabetei Annai Batlai.
Pasaules vecākā mamma, kas 66 gadu vecumā laida pasaulē savus pirmos bērnus – dvīņus, dzīvoja Indijā.
Ik gadu pasaulē bērnus pasaulē laiž 135 miljoni sieviešu. No tām 16 miljoni ir meitenes vecumā no 15 līdz 19 gadiem.
Kā mēs iepriecinam māmiņas
Lai iepriecinātu mammas māmiņdienā, Latvijas iedzīvotāji visbiežāk (63%) dodas ciemos, lai kopīgi pavadītu laiku. Visbiežāk tiek sarūpēti ziedi – tos pasniedz katrs sestais iedzīvotājs (59%), savukārt īpašu dāvanu ik gadu sarūpē puse respondentu (49%). Turpretī desmitā daļa (13%) iedzīvotāju norāda, ka māmiņdienu īpaši neatzīmē.
Iedzīvotāji savas mammas labprāt iepriecina arī apmeklējot kādu kultūras pasākumu (57%), dodoties kopīgā maltītē (54%) – būtībā, kopīgi pavadot laiku ārpus mājas. Arī par sirsnības apliecinājumiem mammas nevarētu sūdzēties, jo vairāk nekā puse (55%) iedzīvotāju vienmēr māmiņdienā savas mammas sabučo un pasaka paldies par rūpēm, vai arī pagatavo kādu īpašu kūku vai gardumu (54%).
Izmantoti dati no avotiem - "Good Housekeeping, Time, The Guardian, UNESCO, kā arī tirdzniecības centras "Domina Shopping" veiktā aptauja.