Foto: PantherMedia/Scanpix
Lielākajai daļai sieviešu nav izvēles – iet strādāt vai palikt mājās ar bērnu līdz viņa pilngadībai. Ja darbs ir, jāstrādā, ja nav – piespiedu izvēles kārtā atliek mazuli auklēt pašai, apvienojot to ar mājsaimnieces pienākumiem. Bet ja ir iespēja izvēlēties - karjera darbā vai mājsaimnieces miera osta? Vairāki pētījumi, piemēram, ASV Psihologu asociācijas veiktie izpētes darbi, apliecina, ka strādājoša sieviete (neatkarīgi no tā, vai viņai ir bērni vai nav) kopuma dzīvē jūtas laimīgāka un pat fiziski veselāka nekā viņas nestrādājošās draudzenes, kas visu dzīvi velta bērniem un mājas ikdienai.

Ir vismaz septiņi pierādīti iemesli, kāpēc pilnas slodzes darbs ir labāks nekā dzīves ziedošana tikai ģimenei un bērniem.

Iespēja apzināt un realizēt savus mērķus

Foto: PantherMedia/Scanpix

Sievietes dzīves misija nebeidzas tikai ar bērnu dzemdēšanu un ģimenes izveidošanu. Darbs ir viena no iespējām, kā realizēt savus dabas dotos talantus, hobijus, intereses, tā ir iespēja apliecināt sevi kā personību un individualitāti.

Ne visas, bet ļoti daudzas sievietes, kas ilgstoši dzīvo mājās ar bērniem, jūtas nepiepildītas un mokās ar sajūtu, ka viņu dzīve ir vienmuļa un garlaicīga. Izaicinājumi darbā, attiecības ar kolēģiem un sadarbības partneriem piešķir dzīvei vēl vienu košu un interesantu šķautni.

Finansiālā stabilitāte

Foto: PantherMedia/Scanpix

Ir patīkami dzīvot finansiālā stabilitātē, ko nodrošina dzīvesbiedrs, tomēr kopumā dzīve ir neparedzama. Šķiršanās, darba zaudējums vai pat nāve var izmest sievieti ar bērniem no šķietami drošās komforta zonas un vienā brīdī mājās dzīvojošajai mammai var nākties domāt, kā uzturēt sevi un bērnus. Tāpēc spēja nopelnīt pašai dod neatsveramu drošības sajūtu.

Aptaujās pierādījies, ka pilna laika darba darītājas, kas iegulda savas finanses ģimenes budžetā, jūtas daudz pārliecinātākas un drošākas par nākotni. Daudzas sievietes jūtas vainīgas, ja ir jāprasa nauda no vīra, bet pašas pelnīta alga no šīs sajūtas atbrīvo.

Iespēja saglabāt savu identitāti

Foto: PantherMedia/Scanpix

Kļūšana par māti neizslēdz citus sievietes personības aspektus. Viņa joprojām ir unikāla, vienreizēja personība, bet dzīvojot mājās un, pirmkārt, rēķinoties ar visu citu ģimenes locekļu vajadzībām, sieviete ar laiku aizmirst savas vajadzības un it kā zaudē savu personību. Darbs ārpus mājas ir viens no veidiem, kā saglabāt individualitāti.

Kad bērni izaug un aiziet no mājām, mājsaimniecēm iestājas "tukšās ligzdas sindroms". Sievietēm, kurām nav kur novirzīt domas, ir grūtāk atlaist bērnus, ļaut tiem uzsākt savu dzīvi, dot patstāvību. Strādājošu mammu bērni ar šo psiholoģisko problēmu saskaras daudz retāk, jo mammai ir savas darīšanas un patstāvību nākas apgūt pašiem. Uzcept olu, aiziet pie friziera vai savākt somu baseinam jāiemācās pašam.

Sociālie kontakti un draugu loks

Foto: PantherMedia/Scanpix

Darbs ir lieliska vieta, lai socializētos. Lielākā kļūda, ko sievietes pieļauj, kļūstot par mātēm, ir draudzeņu zaudēšana un droša sociālā loka neizveidošana. Ar laiku patīkamā mierīgā dzīve mājās pārvēršas sociālā izolācijā un vientulībā. Darba vide šādas situācijas nepieļauj. Pat ne pārāk draudzīgā kolektīvā darbiniekiem izveidojas attiecības un iemaņas uzturēt attiecības ar pieaugušiem cilvēkiem, ne tikai maziem niķīgiem bērniem, ir ļoti svarīgs aspekts veselas psihes saglabāšanai.

Neatkarības sajūta

Foto: PantherMedia/Scanpix

Darbs ārpus mājas iemāca citiem ģimenes locekļiem ar jums rēķināties, bet pārējie iemācās plānot savu laiku tā, lai paspētu paveikt arī ģimenes pienākumus. Kamēr ģimeni uztur tikai vīrietis, viņam ir pamats pieprasīt, lai ģimenes dzīve un izklaides tiktu piemērotas viņa vajadzībām. Testos apliecinājies, ka sievietes, kas strādā, jūtas pašpietiekamākas un pašpaļāvīgākas.

Tiesības vairāk gaidīt no apkārtējiem

Foto: PantherMedia/Scanpix

Kad mamma ir darbā, daļa pienākumu jāuzņemas arī tētim. Tas, savukārt, tētim dod iespēju biežāk būt kopā ar bērniem. Strādājošu sieviešu ģimenēs bērnu attiecības ar tēviem parasti ir ciešākas, jo tētis arī ved uz pulciņiem un apmeklē skolas sapulces, viņš ir vairāk lietas kursā, kas notiek ar bērniem.

Piemērs bērniem

Foto: PantherMedia/Scanpix

Sievietes, kas sevi spēj realizēt ne tikai kā mātes, kas piepilda savus mērķus, kas mācās, apgūst jaunas prasmes un kurām ir sava dzīve, bērniem ir kā piemēram tam, ka dzīve ir daudzveidīga, ka katrs drīkst darīt to, kas viņam patīk un iemāca arī uzņemties atbildību par savu dzīvi pašiem. Pilnu darba dienu strādājošo mammu bērni agri saprot, kā rodas nauda – strādājot. Tā nekrīt no gaisa.

Kāda ir jūsu pieredze - labāk ir strādāt vai tomēr būt "pilna laika" mammai?

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!