f64_pastaiga_100418_018
Foto: F64
Lai apzinātu invalīdiem un vecākiem ar bērniem ratiņos "draudzīgas" vietas, biedrība "Babyroom" un invalīdu un viņu draugu apvienība "Apeirons" veikusi vērienīgu vides pieejamības apsekošanu Vidzemē. Pārbaudīti vairāk nekā 1000 dažādi objekti. Tikai 1 no 20 objektiem ir pieejams un "draudzīgs" māmiņām ar bērniem ratiņos un cilvēkiem ar pārvietošanās grūtībām.

Izpētīta situācijā astoņās pilsētas - Valmierā, Cēsīs, Smiltenē, Limbažos, Salacgrīvā, Saulkrastos, Siguldā un Valkā, kā arī vairākos desmitos citu apdzīvotu vietu Vidzemē. Katru objektu vērtēja pēc tādiem kritērijiem kā, piemēram, sabiedrisko ēku uzbrauktuvju stāvums, ieejas platums, sliekšņu augstums, kā arī citiem būtiskiem raksturlielumiem. Par pieejamiem tika atzīti tikai 50 objekti.

"Visvairāk jāuzslavē bankas, kafejnīcas, degvielas uzpildes stacijas, kā arī lielveikali, piemēram, Rimi, kas, īpaši domājot par vides pieejamību, raduši iespēju izbūvēt gan atbilstošas uzbrauktuves un plašas durvju ailes, pa kurām var ērti iebraukt cilvēks ratiņkrēslā vai ar ratiem, gan atsevišķus bērnu stūrīšus un pārtinamos galdus labierīcībās, tādejādi būtiski atvieglojot jauno vecāku ikdienu. Tāpat augstu vērtējami ir tādu pasažieru pārvadātāju kā VAS "Latvijas dzelzceļš" un Ecolines centieni nodrošināt pieejamu starppilsētu transportu, dodot iespēju jaunajiem vecākiem ērti nokļūt reģiona centrā,"stāsta Ivars Balodis, Invalīdu un viņu draugu apvienības "Apeirons" valdes priekšsēdētājs".

"Mani kā māmiņu ļoti iepriecināja Valmiera, kur ir bērnu ratiņiem pieejams muzejs un Swedbank filiāle. Ir padomāts pat par bērnu rotaļu stūrīti Sīmaņa baznīcā. Tāpat liels atklājums bija Smiltene – nebiju gaidījusi, ka šī pilsēta ir tik ļoti draudzīga jaunajiem vecākiem – teju viena pie otras atrodas vairākas kafejnīcas, kurās var gan viegli iekļūt, gan ir izveidots bērnu stūrītis un pārtinamā telpa. Savukārt ar nožēlu jāatzīst, ka tajā pašā laikā par vides pieejamību cilvēkiem ratiņkrēslā Smiltenē ir domāts maz," komentē 3 bērnu māmiņa Laura Bluša, biedrības "Babyroom" pārstāve, atzīstot, ka daudzviet vides pieejamības jautājums netiek skatīts visaptveroši.

Cilvēkiem ar invaliditāti un vecākiem ar ratiņiem lielākoties grūti piekļūt tiem publiskajiem objektiem, kas atrodas privātīpašumā.

Nākamais apsekošanas reģions būs Latgale. Bet rudenī tiks palaista pirmā vides pieejamības mobilā aplikācija Latvijā "Mapeirons", kurā būs apkopotas tās vietas, kuras praktiski ir pieejamas cilvēkiem ratiņkrēslā un vecākiem ar bērnu ratiņiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!